FOTO Čím zaujmou finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého?

FOTO Čím zaujmou finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého?
MARTIN KOHOUT. Žije v Berlíně, vystudoval kameru na pražské FAMU a pak Univerzitu umění v Berlíně. Jeho multimediální tvorba reaguje na nejrůznější životní situace, na neuchopitelnost současného světa a neschopnost individua se v něm zorientovat. Kohoutovým hlavním tématem je médium internetu a sebereflexe člověka v globální komunikaci, která přináší protichůdné zážitky - sblížení i agresi, sebedůvěru i bezmoc. Kohout si však udržuje ironický odstup, a to i sám k sobě. V minulosti se účastnil například soutěže portálu Youtube Play Biennal, kde jeho video porota vybrala z 23 tisíc mezi 25 nejlepších, která byla následně vystavena v Guggenheim Museum v New Yorku.
"Martin Kohout je konceptuální umělec, který si osvojuje různá média, materiály a strategie, jejichž pomocí vizualizuje a zprostředkovává své umělecké záměry. Jeho objekty, procesy, videa a knihy vytvářené pomocí více či méně dokonalých technik, a to jak digitálně, tak ručně, vykreslují subjektivní interpretaci nejrůznějších tematických okruhů, které se týkají předmětů každodenní potřeby, často souvisejících s hygienou a organickou čistotou, zvyklostmi či každodenními postupy, které zkoumá a neustále tak znovuobjevuje nové a nečekané narativní struktury, které nás díky své průzračné estetice informují, aniž by moralizovaly," zdůvodnila výběr porota.
Martin Kohout: Boosted EXL5006M a Boosted EXL5006XL, 2014, terapeutické lampy na sezónní depresi, kov, plast.
Martin Kohout: Gotthard, 2013, akce. (Foto: Thomas Jeppe)
Foto: CJCH
Kultura ČTK Kultura, ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2014 22:02
Podívejte se na ukázky z tvorby finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2014. Jsou mezi nimi umělci zabývající se konceptem, fotografií, tvorbou videí i instalací.

Praha - Finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého 2014 jsou Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková.

Do pětadvacátého ročníku prestižní tuzemské ceny pro výtvarníky do 35 let se přihlásilo 83 adeptů, nejvíce v historii ceny. Mezi finalisty jsou umělci zabývající se konceptem, fotografií, tvorbou videí i instalací. Vítěz bude vyhlášen 20. listopadu při ceremoniálu, který bude ve Studiu Hrdinů režírovat Jan Nebeský.

"Výsledek (práce poroty) je kombinací diskusí, někdy vášnivých, a hlasování. ... Výsledná pětice je jiným pohledem na současnou českou scénu, není pouhým odrazem jejího běžného fungování, ale přináší benefit pohledu zvenčí. Pětice finalistů je vybrána tak, aby každý z nich rezonoval v kontextu domácí scény, ale zároveň aby jejich práce obstály i při pohledu z toho mezinárodního," uvedl k výběru finalistů člen poroty, výtvarník Jiří Kovanda.

Mezinárodní porota letos až na historičku umění Milenu Bartlovou pracovala v novém složení. Vedle Kovandy v ní zasedli ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění Pavlína Morganová, Marina Šerbenková, kurátorka Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě; předsedkyní poroty je Holly Blocková, renomovaná kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku.

K tradičním odměnám pro vítěze, jimiž jsou sto tisíc korun na uspořádání výstavy nebo realizaci projektu, stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt s možností výstavy v některém z Českých center, letos přibude i hmotná cena. Garantem soutěže je designér Jakub Berdych, který oslovil uznávané tvůrce, například Evu Eislerovou, Maxima Velčovského či studia Olgoj Chorchoj, Deform a Dechem, aby navrhli podobu ceny.

Finalisté svoji tvorbu představí na společné výstavě, která začne 26. září ve Veletržním paláci. Během roku se jednotlivě představí vedle Prahy také v Brně, Ostravě, Karlových Varech a Plzni. První se uskuteční v dubnu v Praze.

Cenu čtenářů vyhlašuje i časopis Respekt, na jehož webu bude možné hlasovat.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 58 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy