FOTO Čím zaujmou finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého?

Foto: CJCH
Kultura ČTK Kultura, ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2014 22:02
Podívejte se na ukázky z tvorby finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2014. Jsou mezi nimi umělci zabývající se konceptem, fotografií, tvorbou videí i instalací.

Praha - Finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého 2014 jsou Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková.

Do pětadvacátého ročníku prestižní tuzemské ceny pro výtvarníky do 35 let se přihlásilo 83 adeptů, nejvíce v historii ceny. Mezi finalisty jsou umělci zabývající se konceptem, fotografií, tvorbou videí i instalací. Vítěz bude vyhlášen 20. listopadu při ceremoniálu, který bude ve Studiu Hrdinů režírovat Jan Nebeský.

"Výsledek (práce poroty) je kombinací diskusí, někdy vášnivých, a hlasování. ... Výsledná pětice je jiným pohledem na současnou českou scénu, není pouhým odrazem jejího běžného fungování, ale přináší benefit pohledu zvenčí. Pětice finalistů je vybrána tak, aby každý z nich rezonoval v kontextu domácí scény, ale zároveň aby jejich práce obstály i při pohledu z toho mezinárodního," uvedl k výběru finalistů člen poroty, výtvarník Jiří Kovanda.

Mezinárodní porota letos až na historičku umění Milenu Bartlovou pracovala v novém složení. Vedle Kovandy v ní zasedli ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění Pavlína Morganová, Marina Šerbenková, kurátorka Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě; předsedkyní poroty je Holly Blocková, renomovaná kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku.

K tradičním odměnám pro vítěze, jimiž jsou sto tisíc korun na uspořádání výstavy nebo realizaci projektu, stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt s možností výstavy v některém z Českých center, letos přibude i hmotná cena. Garantem soutěže je designér Jakub Berdych, který oslovil uznávané tvůrce, například Evu Eislerovou, Maxima Velčovského či studia Olgoj Chorchoj, Deform a Dechem, aby navrhli podobu ceny.

Finalisté svoji tvorbu představí na společné výstavě, která začne 26. září ve Veletržním paláci. Během roku se jednotlivě představí vedle Prahy také v Brně, Ostravě, Karlových Varech a Plzni. První se uskuteční v dubnu v Praze.

Cenu čtenářů vyhlašuje i časopis Respekt, na jehož webu bude možné hlasovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy