Aukce děl Díaze či Bolfa podpořila umělce v nouzi, výtěžek zdvojnásobí banka

Objekt Outside Itself No. 6 od Federica Díaze byl vydražen za 450 tisíc korun.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je uprostřed akryl na plátně od Vladimíra Houdka nazvaný History of Pandemics From the 14th Century 'till Now.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je dílo Cerebrum Asphaltum od Krištofa Kintery.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je malba Cause and Effect IV od Daniela Vlčka.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je světelná plastika My Utopia od Tadeáše Podrackého.
Foto: www.umelciumelcum.cz
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
14. 12. 2020 17:40
Přes milion korun vynesla v neděli charitativní on-line aukce Umělci umělcům, ve které svá díla nabídlo přes 40 předních autorů. Z ceny vydražených prací odečtou 20 procent, která solidárně nechají v nově založeném fondu Luc Art. Odtud budou peníze následně přerozděleny formou stipendií umělcům, kteří se ocitli v nouzi kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

Nejdražším dílem aukce se stal objekt Federica Díaze, prodaný za 450 tisíc korun.

I když ze 49 položek se jich vydražilo pouze 12, které do fondu přinesou 215 tisíc korun, jeho zakladatelka a organizátorka dražby, pražská galeristka Lucie Drdová, je spokojená. Den po skončení aukce jí spolupořádající J&T Banka, jež hradila veškeré náklady dražby, slíbila, že částku získanou pro umělce v nouzi zdvojnásobí na 430 tisíc korun.

Rychlé peníze

"Jsem vděčná, že záměr podpořili jak umělci, tak sběratelé, ale i 'prvodražitelé'. Vždy by se dalo získat víc, ale neměla jsem konkrétní představu, kolik bychom měli získat," říká Lucie Drdová, jež sama žádné umění dosud nedražila.

Nadační fond Luc Art, který před měsícem založila s fundraiserkou Janou Bukvovou, se má stát mecenášem českých umělců. Ty chce propojovat se zahraničními projekty a podporovat jejich rozvoj.

Původně měla být aukce jednorázová. Rychlost, s níž se podařilo získat prostředky na pomoc umělcům, ale předsevzetí galeristky zviklala. "Možná že bychom aukci někdy zopakovali," připouští.

Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je dílo Cerebrum Asphaltum od Krištofa Kintery.
Na snímku z předaukční výstavy Umělci umělcům je dílo Cerebrum Asphaltum od Krištofa Kintery. | Foto: Hynek Alt

V aukci Umělci umělcům se prodala jen čtvrtina nabízených děl, všechna až na jednu výjimku za vyvolávací ceny.

Stranou zájmu překvapivě zůstaly práce nejznámějších a ve světě oceňovaných autorů, například malby od Jiřího Kovandy či Václava Stratila, plastika Ronyho Plesla, objekt Krištofa Kintery nebo dvě díla Mileny Dopitové. Až na Kovandu šlo o položky, jejichž vyvolávací cena výrazně přesahovala 100 tisíc korun.

"Sběratelé si očividně uvědomovali, že od těchto jmen jsme získali vysoce kvalitní díla, která by byla vhodnou investicí. Například Duše růže od Mileny Dopitové nebo Krucifix od Václava Stratila jsou doslova díla do institucionálních sbírek," myslí si galeristka.

Dražitelé však oceňovali spíše ty, které neznali, jako Elišku Konečnou nebo Terezu Příhodovou-Štětinovou, jejíž sochu Boží ruka zájemce vydražil za 70 tisíc korun, případně Jakuba Chomu, jehož dvoumetrový obraz se prodal rovněž za 70 tisíc.

Ocelová plastika Tomáše Roubala nazvaná Fear byla vydražena dokonce za 90 tisíc.

Bezejmenný dvoumetrový obraz Jakuba Chomy byl vydražen za 70 tisíc korun.
Bezejmenný dvoumetrový obraz Jakuba Chomy byl vydražen za 70 tisíc korun. | Foto: www.umelciumelcum.cz

Vzorovaný svetr

Jedinou položkou aukce, která měla dva příhozy, byl fotogram od Aleksandry Vajd nazvaný Self-sacrifice for an Ideal ze série The Thirty-Six Dramatic Situations. Prodán byl za 65 tisíc korun.

Nového majitele získala v aukci za 70 tisíc také bezejmenná barevná fotografie židle od Hynka Alta nebo obraz Ve vzorovaném svetru od Josefa Bolfa, prodaný za 75 tisíc korun.

Obraz Ve vzorovaném svetru od Josefa Bolfa byl vydražen za 75 tisíc korun.
Obraz Ve vzorovaném svetru od Josefa Bolfa byl vydražen za 75 tisíc korun. | Foto: www.umelciumelcum.cz

Černobílou fotografii z roku 1990 od dvojice Lukáš Jasanský a Martin Polák si zájemce odnesl za 50 tisíc korun.

Pouze objekt Outside Itself No. 6 od Federica Díaze překročil stotisícovou hranici, prodán byl za 450 tisíc korun. Jde o fragment instalace tvořené tisíci černými kuličkami, již sestavil robot a kterou umělec představil na Benátském bienále v roce 2011.

Galeristka, která provozuje pražskou Drdova Gallery, sice podle zájmu sběratelů v průběhu předaukční výstavy očekávala, že nového majitele najde víc položek, z výtěžku má ale radost. Stejně jako umělci, se kterými po aukci mluvila, je vděčná, že banka zdvojnásobí část výtěžku určenou pro nadační fond.

"Dát dohromady kvalitní kolekci děl nemusí tedy nutně znamenat, že se prodá," shrnuje Lucie Drdová svou první zkušenost s pořádáním aukce. Její nadační fond Luc Art brzy vypíše výzvu na umělecká stipendia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy