Kolář, město nebo Tizian. Olomoucké muzeum otevřelo nové výstavy

Na snímku z Arcidiecézního muzea Olomouc je uprostřed obraz Apollo a Marsyas od pozdně renesančního umělce Tiziana.
Muzeum umění Olomouc otevřelo také první výstavu kompletního souboru textogramů Jiřího Koláře s názvem Babyluna.
Muzeum umění Olomouc otevřelo také první výstavu kompletního souboru textogramů Jiřího Koláře s názvem Babyluna.
Muzeum umění Olomouc otevřelo také první výstavu kompletního souboru textogramů Jiřího Koláře s názvem Babyluna.
Muzeum umění Olomouc otevřelo také první výstavu kompletního souboru textogramů Jiřího Koláře s názvem Babyluna.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
3. 12. 2020 13:36
Arcidiecézní muzeum v Olomouci od čtvrtečního znovuotevření představuje návštěvníkům mistry světového malířství. Díla sem byla přestěhována z obrazárny kroměřížského Arcibiskupského zámku.

Vystaven je slavný Tizianův obraz Apollo a Marsyas, jedno z nejdražších děl na českém území, ale také práce Anthonise van Dycka, Paola Veroneseho, Hanse von Aachena a dalších. Výstavu zahájila on-line vernisáž.

Expozice nazvaná 1673 / Kabinet pro biskupa Karla volně navazuje na loňskou přehlídku o životě a díle olomouckého biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna. Obrazy ze sbírek olomouckých arcibiskupů jsou tak nově vystaveny v kontextu evropského sběratelství 17. století.

"Vybrali jsme nejdůležitější sběratele 17. století a pokusili jsme se vystavit příběh, který výstava vypráví právě o těchto sběratelích a o tom, ve kterých sbírkách se obrazy nacházely, jak se v 17. století sbíralo umění, jak fungoval trh s uměním i jaké byly osudy sběratelů," vypočítává kurátor Miroslav Kindl.

Letopočet 1673 v názvu využil záměrně - jde o klíčový rok pro arcibiskupovu sbírku. Tehdy biskup od obchodníků z Kolína nad Rýnem zakoupil obrazový kabinet, který částečně pocházel z dražby sbírek po popraveném anglickém králi Karlu I. Na uměleckém trhu tehdejší střední Evropy neměl obdoby. "Vzácný kabinet se dochoval jen v mírně umenšeném počtu do dnešní doby," doplňuje kurátor.

Kromě dvou desítek vzácných obrazů návštěvníci mohou vidět také ukázky kreseb starých mistrů či barokní knihy.

Muzeum ve čtvrtek otevřelo po dvouměsíční nucené přestávce, dodržuje mnoho opatření včetně povolené kapacity osmi desítek návštěvníků v jeden okamžik.

Arcidiecézní muzeum v Olomouci je součástí Muzea umění Olomouc, které kromě nové expozice nabízí ještě tři další. Všechny zatím veřejnost mohla vidět jen ve virtuální podobě.

Nyní mohou lidé přímo v muzeu spatřit kompletní soubor textogramů Jiřího Koláře s názvem Babyluna nebo svět knih převedený do technologií 21. století Mateje Kréna pod jménem Mnemocinema.

Autorem třetí výstavy s názvem O městě, krajině, umění je bývalý ředitel muzea Pavel Zatloukal. Expozice zachycuje urbanistické, architektonické a výtvarné dění v Olomouci z let 1919 až 1989.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 57 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy