Nepokoje v Pokojích. Virtuální výstavy se účastní studenti uměleckých škol

Nepokoje v Pokojích. Virtuální výstavy se účastní studenti uměleckých škol
Autory pokoje jménem COVID.ÍŠ jsou Jakub Marek a Barbora Žentelová.
Autorkou pokoje Sourozenecká komplementarita je Anna Hanušová.
Autory pokoje Jsme tady. Jsme stále tady. Stále tady jsme jsou Jakub Černý, Barbara Váňová, Kateřina Frgalová a Veronika Zpěváková.
Autory pokoje Pomíjivost jsou Jan Nyč a Tomáš Hoffman.
Foto: www.prehlidkapokoje.cz
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
11. 12. 2020 17:54
Přípravy devátého ročníku akce nazvané Pokoje vyšly na období, kdy byly všechny galerie zavřené, a tak se výstava studentů českých uměleckých škol od tohoto pondělí koná na internetu. Přidanou hodnotou předchozích Pokojů bylo dočasné oživení některé z neobývaných, zpravidla historických budov v Praze. Letos vše přebíjí aktuálnost.

Studenti uměleckých škol měli za úkol pozvat diváky do svých umělecky přetvořených pokojů, jakkoli výtvarně či virtuálně pojatých.

"Rozhodli jsme se nevyhlašovat žádné téma, tentokrát se jím stala situace, ve které jsme se ocitli," říká programová ředitelka Kamila Huptychová. Studentské práce jsou k vidění na webu.

Slovo pokoj snad nikdy nevzbuzovalo tolik emocí. Malý prostor s osobními věcmi, ve kterém byl každý student nucen trávit poslední týdny nezměrně více času, než by chtěl, se stal symbolem covidového roku. Pokoj jako vězení, pole nově objevené intimity, mikroprostor ke zkoumání nebo místo frustrace z nemožnosti se potkávat s druhými.

"Byla jsem nadšená, jak kreativně k tomu studenti přistupovali. Věnovali se pocitům odcizení, izolace, ale ztvárnění bylo velmi pestré. Někdo svou práci pojal velmi výtvarně, jiný dává důraz na nápad, třetí se snažil o nadsázku. Je tam hodně projektů, které jsou chytré a mají hloubku," přibližuje Huptychová.

Program na tři hodiny

Do přehlídky Pokoje se přihlásili studenti z 19 škol, kromě výtvarně zaměřených institucí například také z divadelní akademie, budoucí tanečníci, architekti, designéři nebo filmaři.

Zaslali 112 videí či fotografických sérií. Z nich pořadatelé vyčlenili 24 nejvýraznějších do "kurátorského výběru", všechna ostatní díla ale též zveřejnili.

Žádné z videí, která převažují nad fotosériemi, netrvá déle než minutu a půl. Celá prohlídka může zabrat necelé tři hodiny. Divák si ale nejspíš udělá vlastní výběr, i když se může nechat zlákat a nahlédnout do všech "pokojů".

Překvapivě jsou studentské práce ve velké většině vážné. Reflektují pocity osamění a prázdnoty nebo nabízejí úniky do fantaskních světů stvořených například ze starých šperků a suvenýrů z cest, jež jindy leží na poličkách bez povšimnutí, nebo "listováním" bohatě nacpaným dívčím šatníkem.

Nebo tancem bosých nohou, které se kouzelně vznášejí pár centimetrů nad podložkou. Iluze je prozrazena ve chvíli, kdy se do záběru připlete trčící objímka se žárovkou. Aha, film je vzhůru nohama a nohy "tančí" po stropě.

Krátký film Anny Benhákové je inspirován pocitem neukotvení a nejistoty. | Video: www.prehlidkapokoje.cz

Studenti často proměňují své pokoje filmovými projekcemi. Na stěny a stropy promítají moře, stromy nebo fotografie svých pravých pokojů, pokud jsou nuceni trávit karanténu na koleji. Spolužáci často spolupracují a vytvářejí komplexnější díla, například video, jež několika kamerami zachycuje fiktivní divoký mejdan v jednom panelákovém okně v době zákazu sdružování. Ve skutečnosti ale nikdo pravidla neporušuje, mladík je v pokoji sám s několika dobře nasvícenými figurínami, kterými manipuluje do rytmu disco hudby.

Zábor silnice

Jiný kolektiv natočil snímek Home Office, kde dívka ve zrychlených sekvencích zabere kus silnice na jedné vedlejší ulici a zařídí si tam pokoj. Na lehátku si chvíli čte, u stolu pracuje, nechá si přivézt pizzu. Večer se přikryje dekou a jde spát.

Některé práce obzvlášť zaujmou, například dílo nazvané Teplo domova: No Home Edition, což je kompilace fotografií z termokamery a zvukové nahrávky rozhovoru se dvěma bezdomovci. Také snímky zachycují muže bez domova, přesněji jejich těla choulící se v chladu na různých místech v pražských ulicích. Termokamera neukazuje žádné podrobnosti kromě teplotního rozdílu mezi okolím postav a jejich těly.

Martin Odehnal s Jakubem Markem natočili rozhovor s bezdomovci. Termokamera neukazuje nic kromě teplotního rozdílu mezi okolím postav a jejich těly. | Video: www.prehlidkapokoje.cz

"Rozhovor jsme natočili s muži, se kterými spolupracujeme už delší dobu. Občas jim něco doneseme do lesíku tady u Břevnova, kde žijí ve stanech," říká student druhého ročníku architektury na pražské ČVUT Martin Odehnal, který spolupracoval se spolužákem Jakubem Markem. "Asi hodinu jsme si s nimi povídali a tohle je výstřih," říká o krátkém záznamu, ve kterém bezdomovci spílají světu, trochu filozofují a chvíli zpívají.

Zaměření na muže bez domova se studentům zdálo trefné. Zatímco obyčejní lidé žehrali na nutnost zůstávat doma, bezdomovcům nezbývalo než "hledat teplo domova v liduprázdných ulicích pohaslého města", myslí si autoři. "Těchhle dvou se covid přímo nedotkl, zůstávali ve svém lesíku, četli nějaké noviny a byli rádi, že jsou daleko od lidí," poznamenává umělec, který se prý s bezdomovci potkává rád.

"Je to přínosné, mně to dává radost a jim pomoc. Opravdu to není nic těžkého, udělat něco pro lidi bez domova," povzbuzuje k akci i diváky Martin Odehnal.

Přehlídka Pokoje, kterou pořádá obecně prospěšná společnost Containall, potrvá do 20. prosince. Tento pátek odborná porota ocenila pět děl, o šestém rozhodnou diváci, kteří mohou hlasovat na webových stránkách.

Mezi tvůrce oceněných prací bude rozdělena finanční odměna 60 tisíc korun a jejich díla mají být vystavena i fyzicky v pražském kampusu Hybernská.

Výstava

Pokoje
www.prehlidkapokoje.cz, výstava potrvá do 20. prosince.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy