Lucie: Všechno jsme si už vyříkali. Ve zkušebně spolu trávíme osm hodin denně

Hana Slívová
19. 4. 2017 14:07
Před třemi lety se členové skupiny Lucie usmířili a vyjeli na turné. Tam si uvědomili, že spolu chtějí dál hrát, ale k tomu potřebují nové písničky. Teď je dávají dohromady, vyjdou na desce pojmenované Evolucie na jaře příštího roku. Na podzim pak Lucie odehraje tři velké koncerty v Ostravě, Brně a Praze. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví více či méně vážně o tom, s kým bude kapela na albu spolupracovat a proč spolu netráví čas mimo muzikantské povinnosti.
Kapela Lucie
Kapela Lucie | Foto: Karel Šanda

Na tiskové konferenci k novému albu jste říkali, že žádné velké žánrové změny nechystáte. Proč tedy název Evolucie?

Robert Kodym: Má to historickou souvislost. Než jsme s muzikou začali, byli jsme Polucie. Pak se z nás stala Prelucie, a když jsme vyletěli do světa, zůstala jenom Lucie.

Michal Dvořák: (k baskytaristovi P. B. Ch.): Když jsi odešel z kapely, byli jsme chvíli i Revolucie.

David Koller: A teď tedy doufáme, že dochází k jisté evoluci.

MD: V souvislosti s věkem je evoluce jasná, ale mění se samozřejmě i technologie, způsob nahrávání… A každý muzikant reflektuje to, v čem se pohybuje.

DK: Jestli se tahle hudební evoluce dotkla i nás, necháme příští rok na posluchačích. A hudebních kriticích. Hlavně na hudebních kriticích.

Robert Kodym přerušuje rozhovor, z kapsy vytahuje předmět ve tvaru kostky a ptá se, jestli víme, co to je.

MD: Zkamenělý dítě?

DK: Kost?

RK: Kel mamuta. Přivezl jsem si ho z Vídně. Ukradl jsem ho v přírodovědném muzeu.

Autorsky se na desce budou podílet Ivan Kral nebo Oskar Petr. Nezvažovali jste taky někoho z mladší generace? Napadá mě třeba slovenská písničkářka Katarzia, která nahrála povedenou coververzi Kollerovy písničky Záchranář.

DK: Jsme teď úplně na začátku, probíráme různé varianty a všechno je možné. Ale děkujeme za podnět.

MD: Lucie vždycky spolupracovala se všemi generacemi, dělali jsme se starším Oskarem Petrem, ale i s mladším Honzou Muchowem (natočil coververzi Šroubů do hlavy, pozn. red.). Gros kapely jsme ale pokaždé byli my čtyři a tak to i zůstane. Teď musíme makat my a pak se uvidí, čím desku ozvláštníme.

Proč chcete na albu spolupracovat se zahraničními producenty?

P. B. Ch.: Hlavní poradní hlas bude mít producent Pavel Karlík, s nímž děláme od začátku. Písnička se zahraničnímu producentovi pošle jen v tom případě, že se shodneme, že je k tomu vhodná. Není to žádné dogma. Spíš to vypadá tak, že každou píseň bude produkovat podle její žánrové povahy někdo jiný.

MD: Když jsme se probírali jmény producentů, které nám navrhla naše agentura, zjistili jsme, že každý má poměrně úzce specifikovaný styl. Ale my jsme docela pestrá kapela: v začátcích náznaky techna, pak jsme zněli trochu jako Sisters Of Mercy, Amerika zase byla píseň s orchestrem… Podle toho tedy budeme vybírat.

Pamatujete si přesně onen moment, kdy jste si řekli, že Lucie potřebuje nové písně?

DK: V roce 2014 se nám původně kratinká šňůra rozrostla na jedenáct nebo dvanáct koncertů. Na několika místech jsme hráli opakovaně a tehdy jsme začali uvažovat o nové desce. Loni jsme si pak během hraní utvrdili, že některé písničky už prostě dál replikovat nemůžeme.

Existuje nějaká píseň, která vás štve, a proto ji neradi hrajete?

RK: Bylo období, kdy jsme nechtěli hrát Šrouby do hlavy. Teď víme, že jsme písni křivdili a byla to od nás velká chyba. Všem fanouškům se omlouváme.

V souvislosti s vaším comebackem se hodně mluvilo o rozepřích v kapele. Dneska už vycházíte přátelsky? Trávíte spolu čas i nad rámec muzikantských povinností?

P. B. Ch.: Uf, dej pokoj se společně stráveným časem!

MD: Na zkouškách trávíme osm hodin denně, takže pak už nemáme chuť povídat si o věcech ještě separátně. Mimo studio se sice vidět můžeme, ale máme ještě jiné povinnosti, rodiny. A člověk taky musí chodit třeba na nákup.

Zůstává v kapele nějaké téma, o kterém se i teď prostě nemluví?

MD: My jsme si už všechno vyříkali v roce 2013. Víte, historicky jsme spolu strávili tolik času jako nikdy s nikým jiným. Když jsme spolu začínali hrát, zkoušeli jsme, jezdili na koncerty, po koncertech spolu pařili, a protože jsme měli málo peněz, spali jsme spolu na pokojích. Než jsme se poprvé rozvedli, udrželi jsme manželství skoro dvacet let. A během té doby jsme probrali fakt úplně všechno.

Každý z nás chtěl tu kapelu dělat podle svého, i proto byly ty rozchody. Teď už se ale známe dobře a jsme tolerantnější, říká hudebník Michal Dvořák. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy