Rushdie před devíti měsíci utrpěl vážná zranění, když jej muž v USA pobodal přímo na pódiu. V důsledku útoku spisovatel oslepl na jedno oko a má poškozené nervy na ruce. Útočník byl obviněn z pokusu o vraždu.
Toto pondělí romanopisec převzal cenu Freedom to Publish Award určenou těm, kdo se zasazují za svobodu slova.
"Žijeme v době, ve které jako nikdy za celý můj život nebyla v západních zemích svoboda slova a publikování ohrožená tak jako teď," pronesl Rushdie. Zmínil, že zatímco Rusko, Čína nebo v některém ohledu Indie mají s cenzurou dlouholeté zkušenosti, Západ byl donedávna liberální. To podle spisovatele nemusí vydržet věčně.
Konkrétně zmínil spory o vyřazování titulů z amerických školních knihoven nebo nová vydání knih, v nichž jsou zpětně upravovány a přepisovány pasáže, jež by mohly urážet některé skupiny čtenářů. V poslední době se takových úprav dočkala díla Roalda Dahla, Agathy Christie nebo Iana Fleminga. "Představa, že například James Bond by někdy mohl být politický korektní, mi přijde skoro komická. A myslím, že jí musíme vzdorovat," navrhuje Rushdie.
Podle něj by vydavatelé měli dovolit, aby "knihy odrážely dobu, ve které vznikly", řekl v pondělí. "A pokud je to pro někoho těžké přijmout, pak ať tu konkrétní knihu nečte a přečte si jinou," uzavřel spisovatel.
Britské knižní ceny, známé také jako Nibbies, uděluje odborný časopis The Bookseller v několika kategoriích. Hlavní ocenění za knihu roku toto pondělí získala naučná publikace Menopausing od Daviny McCall. V kategorii beletrie zvítězil fantasy román Babel napsaný Rebeccou Kuang.