Mezinárodní Bookerovu cenu získal Rijneveld za román o dívce, které zemře bratr

Kultura Guardian, Kultura
26. 8. 2020 18:57
Devětadvacetiletý nizozemský spisovatel Marieke Lucas Rijneveld se ve středu večer stal nejmladším držitelem Mezinárodní Bookerovy ceny. Získal ji za svůj debutový, dle porotců "niterný a virtuózní" román The Discomfort of Evening společně s překladatelkou Michele Hutchisonovou, která text převedla z nizozemštiny do angličtiny.
Marieke Lucas Rijneveld.
Marieke Lucas Rijneveld. | Foto: Wikimedia Commons - autor neznámý (CC-PD)

Rijneveld, který se identifikuje jako žena i muž, u porotců předčil ostatní nominované, Němce Daniela Kehlmanna s románem o Enšpíglovi, Íránku Šokúfe Azarovou nebo Japonku Jōko Ogawaovou. Cenu spojenou s šekem na 50 tisíc liber, což je v přepočtu téměř 1,5 milionu korun, si Rijneveld rozdělí se svou překladatelkou, informuje britský deník Guardian.

Marieke Lucas Rijneveld.
Marieke Lucas Rijneveld. | Foto: Booker Prize

Vítěz měl být původně znám už v polovině května, pořadatelé však udílení odložili kvůli pandemii koronaviru.

Rijneveldův román The Discomfort of Evening se odehrává začátkem tisíciletí a vypráví o dívce ze zbožné protestantské rodiny jménem Jas. Ta si jednou pomyslí, že než aby zemřel její králíček, ať raději zemře její bratr - což se pak při bruslení na ledu skutečně stane.

Členové rodiny se následně různě vypořádávají se žalem, zatímco Jas propadá čím dál nebezpečnějším fantaziím. Podle New York Times se text dotýká témat jako incest, násilí na zvířatech nebo psychické poruchy.

Guardian upozorňuje, že stejně jako Jas také autor knihy Rijneveld vyrůstal ve přísně zbožné rodině na nizozemském venkově a stejně jako hrdince i jemu zemřel bratr, kterého cestou do školy srazil autobus. "Když v rodině někdo zemře, může to jít dvěma způsoby. Buď se všichni semknou, nebo se rodina rozpadne. Já jako dítě viděl, jak se ta naše rozpadá," poznamenal autor.

Z knihy se v Nizozemsku, kde vyšla předloni, stal bestseller, od té doby byla přeložena do francouzštiny, němčiny, španělštiny, arabštiny či korejštiny.

Rijneveld už dříve publikoval dvě sbírky básní. Studoval pedagogickou fakultu v Utrechtu, pracuje v mlékárenské výrobě. "Farmaření mě ukotvuje. Krávy jsou moji nejlepší přátelé. Rád uklízím ve stájích," řekl v rozhovoru pro Guardian. Každý den vstává brzy a hned po snídani píše. "Se všemi úzkostmi se vypořádávám psaním. Moc lidem o svých tajemstvích neříkám," dodal pro New York Times.

Když román zveřejnil, kvůli autobiografické podobnosti o něm "mluvila vesnice", ačkoliv Rijneveldovi rodiče si ho hned nepřečetli. Spisovatel se narodil jako Marieke Rijneveld, prostřední jméno Lucas používá po svém imaginárním kamarádovi z dětství.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za knihu přeloženou do angličtiny a vydanou v Británii či Irsku. Poprvé byla ještě jako Man Bookerova cena ohlášena v roce 2005. Odměna ve výši 50 tisíc liber, v přepočtu téměř 1,5 milionu korun, se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. Vloni cenu získal překlad románu ománské autorky Džúchy Hársíové.

Marieke Lucas Rijneveld čte ze svého románu The Discomfort of Evening. | Video: The Booker Prize
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy