Podcast Na cestě: Prošel Rusko i Ameriku, bojoval s obří tasemnicí a neustále psal

Miloš Doležal Miloš Doležal
23. 8. 2020 14:00
Byl to věčný kráčivec, všechen majetek se mu vešel do batohu a kufříku. Neklidná povaha, jakýsi "osten nepokoje v botách", mu nikdy nedovolila spočinout - Zdeněk Matěj Kuděj, dobrodruh s jedinečnou životní zkušeností, od jehož smrti právě uplynulo 65 let.

Jako všude jinde, také v Humpolci na Vysočině druhá světová válka přinášela lidem nekonečné útrapy. Spisovatele Zdeňka Matěje Kuděje ale v těch časech sužovala ještě jedna obtíž navíc: obří tasemnice. Přišel k ní na jednom ze svých dlouhých vandrů, když snědl špatně upečené maso.

Cizopasník mu život ničil natolik, že se ho rozhodl zbavit. MUDr. Melichar nezvaného hosta nejdříve usmrtil pomocí koňské dávky nějakého oleje. A když se zakousnutá hlavička pustila, sedmimetrovou tasemnici z pacienta vysoukal nepřetrženou. Pak ji naložil do lihu a vystavil v přírodovědném kabinetu místní školy jako unikátní exponát s popiskem "TASEMNICE Pana SPISOVATELE Z. M. KUDĚJE - 7 m dlouhá".

Podcast věnovaný osudům Zdeňka Matěje Kuděje si můžete poslechnout zde:

Historka má pointu, kterou ve svém deníku zaznamenal Jan Zábrana: "Když v květnu 1945 dorazila do Humpolce Rudá armáda, vojáci ubytovaní ve škole všechny exponáty naložené v lihu - zmije, užovky, žáby, raky, pulce, včetně Kudějovy tasemnice - rozbili, havěť vyházeli na podlahu a líh ve zdraví vypili."

Zdeněk Matěj Kuděj (1881-1955) zemřel před 65 lety v Litomyšli jako jeden z posledních výsostných středoevropských tuláků, který na vlastní kůži poznal Rusko i Spojené státy.

Ve svém přepestrém životě byl vším možným - redaktorem, pěstitelem kaktusů, lékárenským praktikantem, čističem střev na jatkách, myčem nádobí v New Yorku, farmářem v Kanadě, vězněm carské policie v Kyjevě, povídkářem, romanopiscem, překladatelem, hercem bramborového divadla, nezdárným manželem a přeborníkem v pití kořalek.

Kudějova bibliografie čítá stovky položek - překlady, články roztroušené po všemožných novinách, knížku pro děti, přes 30 románů a novel - od cestopisných črt z amerického a ruského putování (Bídné dny, Majitel zlatých dolů, Mordovna) přes populární vyprávění o bohémských tazích s Jaroslavem Haškem (Ve dvou se to lépe táhne) až po lidové čtivo typu Tarzanova babička.

Stal se i tajemníkem Klubu českých turistů, místo ale rychle opustil - Praha ho znechutila, manželství záhy zkrachovalo a za "domov volbou" si vybral Vysočinu. Pendloval tam mezi různými podnájmy, našel mecenáše i dobrodince, hrdiny svých pozdních povídek a nakonec i hrob.

Na Zdeňka Matěje Kuděje vzpomínají Zdeněk Vorlíček, majitel továrny na výrobu kartáčů v Ledči nad Sázavou, litomyšlský patriot Miroslav Sobotka a literární historik Jaroslav Med.

Vítejte u dokumentárního podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. Poslechnout si jej můžete na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasts Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

před 3 hodinami

Superhrubá mzda má zmizet jen na dva roky

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na 24 měsíců, řekl České televizi premiér Andrej Babiš. Pouze dvouletou platnost tohoto opatření prosazoval prezident Zeman. Podle odborníků ale takový krok znepřehlední daňový systém. Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy zavázala v programovém prohlášení a mělo by k němu mělo dojít od příštího roku. Hrubá mzda by se měla danit 15 procenty do zhruba 139 tisíc korun, nad tuto částku by to bylo 23 procent. 

Další zprávy