Podcast Petra Viziny: Za komunistů mi jméno Horáková nic neříkalo, vzpomíná Anýž

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
26. 8. 2020 18:00
S novinářem Danielem Anýžem o lekci morálky z 50. let, dospívání v pozdním socialismu a kampani "Zavražděna komunisty".
Novinář Daniel Anýž, redaktor Aktuálně.cz.
Novinář Daniel Anýž, redaktor Aktuálně.cz. | Foto: Lukáš Bíba
Obal knihy Jdu s hlavou vztyčenou – Příběh rodiny Milady Horákové. | Foto: Nakladatelství Zeď
Svatební fotografie novomanželů Milady a Bohuslava Horákových, únor 1927. | Foto: archiv Jany Kánské
Manželé Bohuslav a Milada Horákovi byli pracovně vytížení, na nedělní procházku s malou Janou si ale vždy našli čas. | Foto: archiv Jany Kánské
V prosinci 1933 se manželům Bohuslavu a Miladě Horákovým narodila dcera Jana. | Foto: archiv Jany Kánské
Mladí manželé Horákovi na kánoi na Vltavě s přáteli. | Foto: archiv Jany Kánské
Oba manžele zatklo gestapo za odbojovou činnost, Bohuslav Horák byl po věznění tak zesláblý, že po návratu podstoupil transfuzi krve. | Foto: archiv Jany Kánské
Kresbu maminky Milady Horákové vytvořil Janin všestranně talentovaný otec Bohuslav. Obrázek zdobí Janin washingtonský byt. | Foto: archiv Jany Kánské
Krátce po vystěhování do USA v roce 1968 se Jana Kánská setkala ve Washingtonu s Václavem Havlem. | Foto: archiv Jany Kánské
Roku 1971 se Jana vdala za Karla Kánského, který z Československa uprchl zahrabaný ve vagónu s uhlím. Na snímku je i otec Bohumil Horák. | Foto: archiv Jany Kánské
Pomocí falešného průkazu chtěl Bohumil Horák dostat dceru přes hranice, k tomu ale nedošlo. | Foto: archiv Jany Kánské
Jana Kánská, dcera Milady Horákové. | Foto: archiv ČRo
Rukopis Jany Kánské, v němž zachytila poslední rozloučení s matkou. Nesměly se obejmout ani políbit. | Foto: archiv Jany Kánské
Sdružení Dekomunizace šířilo transparent s portrétem Milady Horákové a nápisem ZAVRAŽDĚNA KOMUNISTY. | Foto: Martin Fendrych

"Jmenuji se Daniel Anýž, jsem novinář a nejsem ve službě," představil se ve dveřích washingtonského bytu zpola žertem tehdejší redaktor Hospodářských novin. Proti němu stála Jana Kánská, která už od 60. let žije v americkém exilu. Psal se rok 2006 a kontury děsivého příběhu její maminky, Milady Horákové, už byly dobře známé. Anýž tak neměl v úmyslu s Kánskou rozmlouvat o tragické rodinné historii. Už proto, že k traumatu, které ve stalinistickém Československu zažila jako šestnáctiletá, se vrací jen nerada.

Přesto je jedním z výsledků jejich setkání kniha Jdu s hlavou vztyčenou. Příběh rodiny Milady Horákové.

Podcast s Danielem Anýžem si můžete poslechnout zde:

Byly to vzpomínky na Janina otce Bohuslava Horáka (1899-1976), manžela Milady Horákové, které nakonec daly vzniknout knize. Nabízely příležitost o něco hlouběji porozumět rodině národněsocialistické političky a feministky, která se nesehnula před nacisty a nesmířila se ani s komunistickým násilím.

"Jak rychle se přitom národ dokáže ohnout, je pro mě velkou lekcí," komentuje dnes Anýž rozhlasové "chvilky nenávisti" vůči "zrádcům". Přenosy z monstrprocesů a žádosti pracovních kolektivů o trest smrti pro Miladu Horákovou tehdy z utečeneckého tábora v Německu poslouchal i její manžel Bohuslav Horák.

"Když si člověk čte o tom, jak se zachoval tak slušný a čestný člověk, jako byl Bohuslav, který nebyl takový bojovník jako Milada, začne potom reflektovat sám sebe. Jak se choval na konci komunismu a jak se chová nyní," uvažuje Anýž.

"Každý jako já, kdo v 80. letech vystudoval vysokou školu a složil zkoušku z marxismu-leninismu a z mezinárodního dělnického hnutí, nemůže říct, že stál mimo, nebo byl dokonce v opozici," dodává.

Možnost dozvědět se více o knize, kterou připravil, zmařila v první polovině roku epidemiologická opatření. Přesto se o Miladě Horákové nakonec snad nikdy nehovořilo více - díky peripetiím, jež provázely kampaň nazvanou "Zavražděna komunisty".

Co o ní soudí dnešní host podcastu Na dotek Daniel Anýž? K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

před 3 hodinami

Superhrubá mzda má zmizet jen na dva roky

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na 24 měsíců, řekl České televizi premiér Andrej Babiš. Pouze dvouletou platnost tohoto opatření prosazoval prezident Zeman. Podle odborníků ale takový krok znepřehlední daňový systém. Vláda se ke zrušení superhrubé mzdy zavázala v programovém prohlášení a mělo by k němu mělo dojít od příštího roku. Hrubá mzda by se měla danit 15 procenty do zhruba 139 tisíc korun, nad tuto částku by to bylo 23 procent. 

Další zprávy