Podcast Petra Viziny: Za komunistů mi jméno Horáková nic neříkalo, vzpomíná Anýž

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
26. 8. 2020 18:00
S novinářem Danielem Anýžem o lekci morálky z 50. let, dospívání v pozdním socialismu a kampani "Zavražděna komunisty".
Novinář Daniel Anýž, redaktor Aktuálně.cz.
Novinář Daniel Anýž, redaktor Aktuálně.cz. | Foto: Lukáš Bíba
Obal knihy Jdu s hlavou vztyčenou – Příběh rodiny Milady Horákové. | Foto: Nakladatelství Zeď
Svatební fotografie novomanželů Milady a Bohuslava Horákových, únor 1927. | Foto: archiv Jany Kánské
Manželé Bohuslav a Milada Horákovi byli pracovně vytížení, na nedělní procházku s malou Janou si ale vždy našli čas. | Foto: archiv Jany Kánské
V prosinci 1933 se manželům Bohuslavu a Miladě Horákovým narodila dcera Jana. | Foto: archiv Jany Kánské
Mladí manželé Horákovi na kánoi na Vltavě s přáteli. | Foto: archiv Jany Kánské
Oba manžele zatklo gestapo za odbojovou činnost, Bohuslav Horák byl po věznění tak zesláblý, že po návratu podstoupil transfuzi krve. | Foto: archiv Jany Kánské
Kresbu maminky Milady Horákové vytvořil Janin všestranně talentovaný otec Bohuslav. Obrázek zdobí Janin washingtonský byt. | Foto: archiv Jany Kánské
Krátce po vystěhování do USA v roce 1968 se Jana Kánská setkala ve Washingtonu s Václavem Havlem. | Foto: archiv Jany Kánské
Roku 1971 se Jana vdala za Karla Kánského, který z Československa uprchl zahrabaný ve vagónu s uhlím. Na snímku je i otec Bohumil Horák. | Foto: archiv Jany Kánské
Pomocí falešného průkazu chtěl Bohumil Horák dostat dceru přes hranice, k tomu ale nedošlo. | Foto: archiv Jany Kánské
Jana Kánská, dcera Milady Horákové. | Foto: archiv ČRo
Rukopis Jany Kánské, v němž zachytila poslední rozloučení s matkou. Nesměly se obejmout ani políbit. | Foto: archiv Jany Kánské
Sdružení Dekomunizace šířilo transparent s portrétem Milady Horákové a nápisem ZAVRAŽDĚNA KOMUNISTY. | Foto: Martin Fendrych

"Jmenuji se Daniel Anýž, jsem novinář a nejsem ve službě," představil se ve dveřích washingtonského bytu zpola žertem tehdejší redaktor Hospodářských novin. Proti němu stála Jana Kánská, která už od 60. let žije v americkém exilu. Psal se rok 2006 a kontury děsivého příběhu její maminky, Milady Horákové, už byly dobře známé. Anýž tak neměl v úmyslu s Kánskou rozmlouvat o tragické rodinné historii. Už proto, že k traumatu, které ve stalinistickém Československu zažila jako šestnáctiletá, se vrací jen nerada.

Přesto je jedním z výsledků jejich setkání kniha Jdu s hlavou vztyčenou. Příběh rodiny Milady Horákové.

Podcast s Danielem Anýžem si můžete poslechnout zde:

Byly to vzpomínky na Janina otce Bohuslava Horáka (1899-1976), manžela Milady Horákové, které nakonec daly vzniknout knize. Nabízely příležitost o něco hlouběji porozumět rodině národněsocialistické političky a feministky, která se nesehnula před nacisty a nesmířila se ani s komunistickým násilím.

"Jak rychle se přitom národ dokáže ohnout, je pro mě velkou lekcí," komentuje dnes Anýž rozhlasové "chvilky nenávisti" vůči "zrádcům". Přenosy z monstrprocesů a žádosti pracovních kolektivů o trest smrti pro Miladu Horákovou tehdy z utečeneckého tábora v Německu poslouchal i její manžel Bohuslav Horák.

"Když si člověk čte o tom, jak se zachoval tak slušný a čestný člověk, jako byl Bohuslav, který nebyl takový bojovník jako Milada, začne potom reflektovat sám sebe. Jak se choval na konci komunismu a jak se chová nyní," uvažuje Anýž.

"Každý jako já, kdo v 80. letech vystudoval vysokou školu a složil zkoušku z marxismu-leninismu a z mezinárodního dělnického hnutí, nemůže říct, že stál mimo, nebo byl dokonce v opozici," dodává.

Možnost dozvědět se více o knize, kterou připravil, zmařila v první polovině roku epidemiologická opatření. Přesto se o Miladě Horákové nakonec snad nikdy nehovořilo více - díky peripetiím, jež provázely kampaň nazvanou "Zavražděna komunisty".

Co o ní soudí dnešní host podcastu Na dotek Daniel Anýž? K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy