Kleist, Grossman, Ouředník. Na Výstavišti začíná Svět knihy, připomeňte si hlavní hosty

Kultura ČTK Kultura, ČTK
9. 5. 2018 13:30
Ve čtvrtek ráno na pražském Výstavišti začne další ročník největšího českého knižního veletrhu Svět knihy, jehož součástí jsou tradičně setkání s autory či debaty. O svých nových prózách pohovoří Izraelec David Grossman, Portugalec António Lobo Antunes, Němec Reinhard Kleist nebo český autor žijící ve Francii Patrik Ouředník. Připomínáme, kde a o čem budou vybraní hosté veletrhu hovořit.

David Grossman

◼ pátek 11. května, 16.30, L101 - Levé křídlo, autogramiáda ke knize Přijde kůň do baru
◼ pátek 11. května, 17.00, Velký sál - střední hala, setkání nad knihou Přijde kůň do baru
◼ pátek 11. května, 18.00, S201 - střední hala, autogramiáda

Zřejmě nejsledovanějším hostem letošního ročníku bude izraelský prozaik David Grossman, který vloni získal Mezinárodní Man Bookerovu cenu za román Přijde kůň do baru. Ten u příležitosti Grossmanovy návštěvy v Praze nyní Lenka Bukovská a Mariana Fisher přeložily pro nakladatelství Mladá fronta. Kniha se odehrává během zhruba dvou hodin, kdy v klubu malého izraelského města probíhá stand-up vystoupení rozporuplného komika.

David Grossman do Česka přijíždí potřetí. Poprvé zde byl roku 2005 na Festivalu spisovatelů Praha, před sedmi lety již navštívil veletrh na Výstavišti.

Z dřívějška je Grossman držitelem Mírové ceny německých knihkupců, nedávno k ní přidal Izraelskou cenu za literaturu.

V minulosti se autor přidal ke kritikům rozšiřování židovských osad na takzvaných okupovaných palestinských územích. Spisovatel podporuje vytvoření palestinského státu a varuje před válkou Izraele s Íránem. Grossman má dceru a syna - jeho druhý syn, který působil jako tankista, zahynul roku 2006 ve válce proti libanonskému militantnímu hnutí Hizballáh.

David Grossman se narodil roku 1954 v Jeruzalémě do polsko-palestinského manželství. Vystudoval filozofii a divadelní vědu, následně pracoval v rozhlasu, odkud byl roku 1988 propuštěn za spor o zprávu, že palestinské vedení vyhlásilo vlastní stát a upřelo Izraeli právo na existenci.

Česky již vyšel Grossmanův román Viz láska, dotýkající se tématu holokaustu a považovaný za autorovo zásadní dílo, dále pak Mít s kým běžet, Pohádky pro Itamara a Rút nebo román Žena prchá před zprávou.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 43 minutami

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy