Recenze: Kniha představuje Milana Knížáka v jeho renesančním záběru, s typicky sebeadorujícími texty

Radek Wohlmuth
2. 5. 2018 16:30
U příležitosti své putovní výstavy bývalý generální ředitel Národní galerie vydal rovněž knihu. S nadsázkou ji lze označit za přístupnou formou nasdílené informace na téma "Milan Knížák snadno a rychle" zhruba v intencích monografické maturitní otázky.
Výstava děl Milana Knížáka od letošního března do jara příštího roku kočuje po několika českých a moravských regionálních galeriích.
Výstava děl Milana Knížáka od letošního března do jara příštího roku kočuje po několika českých a moravských regionálních galeriích. | Foto: ČTK

Hranice mezi generačními souputníky a vzájemnými sympatizanty Milanem Knížákem a Václavem Klausem se v jejich seniorním věku ještě víc stírá. Je možná až s podivem, jak rychle se po tolika letech aktivního "trollingu" ve veřejném životě prakticky zneviditelnili.

Václav Klaus v tichosti vládne svému institutu, o němž většina národa pravděpodobně ani neví, kde je. Milan Knížák stabilně operuje především okolo nenápadné galerie opatřené jeho jménem nedaleko pražského Staroměstského náměstí.

​Oba se ke slovu dostanou především tehdy, když novináři potřebují účelově rozvířit názorovou hladinu na jakékoli chytlavé téma. Duo vysloužilých reprezentantů minulých desetiletí pro tento účel představuje téměř ideální materiál.

Pro své dlouhodobé intervence do institucionálního i mediálního prostoru jsou stále dobře rozpoznatelní, i když dnes už spíš pro starší generaci, a k tomu do značné míry předvídatelní - minimálně v tom, že od nich lze téměř spolehlivě čekat názorový opak.

​Mimoděčným důkazem tohoto "statementu" je koneckonců i název publikace doprovázející Knížákovu stejnojmennou výstavu, která od letošního března do jara příštího roku kočuje po několika českých a moravských regionálních galeriích. Jmenuje se Žít jinak a na teritoriální ose Karlovy Vary - Opava - Zlín - Klatovy bude během své spanilé jízdy ve formátu "neúplné retrospektivy" na jednotlivých zastávkách demonstrovat mantru autorovy nestádnosti.

Dá se však předpokládat, že většina lidí přehlídku neuvidí a právě pro ně se stane základním výstupem projektu doprovodná kniha, která už svým áčtyřkovým formátem a dvoucentimetrovým hřbetem může na pultech galerií a knihkupectví vzbuzovat respekt.

​Nutno říct, že není stránkovaná, ale kdo obětuje pár minut počítání z první obecné, zjistí, že rozsah jen zlehka přesáhne dvě stě stran - když se odečtou životopisné přehledy, anglické překlady a černobílý obrazový doprovod, který bohužel často nemá příliš velkou vypovídací hodnotu směrem k originálům, zůstane zhruba pětapadesát slabikářově řídce popsaných stran.

Většinově obsahují výběr starších textů - směsky manifestů, deset inspirativních lekcí Univerzity Aktual, scénáře obřadů a akcí, hudebních textů, poezie nebo povídek.

​Spolehlivým rozlišovacím znamením s až symbolickým přesahem je v tomto případě paperbacková vazba, která je oproti hardcoverům obvyklým znamením jisté rychloobrátkovosti. V tomto případě je možné publikaci s nadsázkou označit za přístupnou formou nasdílené informace na téma "Milan Knížák snadno a rychle" zhruba v intencích monografické maturitní otázky.

V základních bodech a oblastech údaje selektivně představují Milana Knížáka v jeho typickém renesančním záběru a vzhledem k tomu, že naprostá většina publikovaných dokumentů pochází z 60. a 70. let minulého století, jsou jeho dobově ukotvené kvality neoddiskutovatelné a nechybí jim ani přesah směrem k dnešku.

Na druhou stranu je ovšem třeba podotknout, že informativní objevnost této v pravém slova smyslu kompilační publikace jako celku není prakticky žádná.

​To, co v tomto případě stojí za zmínku, je "druhé čtení", například porovnání Knížákových manifestů Žít jinak z let 1965 až 1966, podle nichž publikace dostala jméno, s loňským Žít normálně.

Nebo úvodních pár pozérských slov z první básně: "Jsem génius a seru na lidi / Slepí jsou / Svět nevidí / A všechno mi závidí". Za pozornost stojí i jednoduchá figurální kresba přes desítku Knížákových vizitek z éry jeho působení ve funkci generálního ředitele Národní galerie s podotekem "fuck you" v komiksové bublině, která dostatečně přesvědčivě vypovídá ohledně způsobu jeho práce v této instituci.

Milan Knížák: Žít jinak

Milan Knížák: Žít jinak

2018, Nakladatelství Kant, 204 stran, 699 korun

Charakteristické jsou také sebeadorující věty posledního textu nazvaného U nás na Marsu to vidíme jinak, kdy se nížepodepsaný emeritní rektor a ředitel za svou práci plácá po zádech a naopak s úděsem vymezuje proti tomu, co se v "jeho" "ústavech" děje dnes.

​Publikace Žít jinak sice má zřejmě především ambice představit Milana Knížáka spíš jako člověka a umělce nadstandardních kvalit než naopak, ale chtě nechtě se jí daří obojí a v tom je její paradoxní cena.

Doba Milana Knížáka je spojená s minulostí a svým způsobem o tom svědčí i přátelské ocenění z roku 2015 udělené právě Institutem Václava Klause. Slovy románu Milana Kundery lze ale už konstatovat, že život je jinde.

Autor je kunsthistorik a kurátor

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy