Cenu Josefa Jungmanna dostala Alice Flemrová za překlady z italštiny

ČTK ČTK
12. 11. 2020 19:15
Cenu Josefa Jungmanna pro nejlepší beletristický překlad uplynulého roku získala Alice Flemrová za převod románu Paola Sorrentina Všichni mají pravdu do češtiny. Porota pořádající Obce překladatelů přihlédla také k dalším pracím Flemrové, například ke knize Roberta Saviana Piraně nebo Eleny Ferrante Temná dcera.
Alice Flemrová působí v Ústavu romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Alice Flemrová působí v Ústavu romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. | Foto: Jan Tichý

Porotci rovněž vyzdvihli vytrvalou péči Flemrové o zprostředkování nejlepších děl současné italské umělecké prózy zdejším čtenářům.

Výsledky 29. ročníku Ceny Josefa Jungmanna pořadatelé oznámili tento čtvrtek na internetu. Obec překladatelů ocenění udílí vždy u příležitosti svátku patrona překladatelů, svatého Jeronýma, jenž připadá na 30. září.

Do Síně slávy porota uvedla Miloslava Uličného, předního českého hispanistu, překladatele poezie a mnoha náročných textů, vysokoškolského pedagoga a nositele významných i zahraničních ocenění.

Čerstvá laureátka Jungmannovy ceny Flemrová vystudovala italianistiku a hispanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je překladatelkou italské prózy a divadelních her, v rámci Jungmannovy ceny získala ocenění již několikrát.

Roku 2016 v Itálii dostala Mezinárodní cenu Nina Martoglia za šíření a propagaci italské literatury v zahraničí prostřednictvím překladů a kritických statí. Za editaci svazku Pirandello: Hry I získala Flaianovu cenu v kategorii mezinárodní italianistika. Kromě překládání působí v Ústavu romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde přednáší moderní italskou literaturu.

Titul Všichni mají pravdu, za který byla Flemrová oceněna, je románovou prvotinou jednoho z nejslavnějších filmových režisérů současnosti Paola Sorrentina. Prostřednictvím hlavního hrdiny v ní otevřeně mluví o Neapoli svého dětství i té dnešní, o propletenci bohémského života, mafie a drog.

Mimořádné tvůrčí ocenění porota Jungmannovy ceny udělila Petru Dvořáčkovi za překlad románu Roberta Menasseho Hlavní město z němčiny. Další tvůrčí ocenění dostali Vít Kazmar, Martina Knápková, Michal Půček, Michal Špína a Michal Švec.

Prémii Tomáše Hrácha získala Marie Voslářová za překlad povídek Clemense J. Setze Láska za časů Mahltadtského dítěte s přihlédnutím ke dalším dvěma předloženým překladům, z němčiny (Walter Vogt: Schizogorsk) a ze švédštiny (Andrzej Tichý: Mizérie).

Stipendium Hany Žantovské obdržel Jiří Měsíc, který připravil antologii z díla kanadského básníka Johna Passe s názvem Větrná zvonkohra.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Microsoft představil novou verzi svého operačního systému Windows

Americká softwarová společnost Microsoft ve čtvrtek oficiálně představila novou verzi svého operačního systému Windows. Na virtuální prezentaci potvrdila, že nová verze ponese označení Windows 11. Podle agentury Reuters by se měla objevit na trhu koncem letošního roku.

Nejnovější verze Windows přináší řadu změn, a to mimo jiné v designu a ovládacích prvcích. Tlačítko Start a ikony aplikací jsou ve Windows 11 nově umístěny ve střední části spodního panelu, nová verze rovněž začala používat zaoblené rohy.

Windows jsou nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače na světě. Nynější verzi Windows 10 uvedla firma na trh v roce 2015. Vývojář Microsoftu Jerry Nixon tehdy tvrdil, že půjde o poslední verzi tohoto operačního systému.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy