Cenu za propagaci české literatury získal profesor ze Sorbonny Galmiche

ČTK ČTK
10. 11. 2020 18:10
Letošním vítězem ceny Premia Bohemica je francouzský bohemista a překladatel Xavier Galmiche. V úterý to oznámila Moravská zemská knihovna, která ocenění udílí z pověření ministerstva kultury.
Xavier Galmiche na archivním snímku z roku 1998.
Xavier Galmiche na archivním snímku z roku 1998. | Foto: ČTK

Premia Bohemica je určena zahraničnímu bohemistovi či překladateli, který se ve své zemi významně zasloužil o šíření české literatury. Galmiche si pozornost české odborné literární veřejnosti získal monografií o Vladimíru Holanovi, přeložil Karla Čapka, Bohumila Hrabala, Karla Jaromíra Erbena či Jana Amose Komenského.

Vzhledem k pandemii koronaviru se nemohlo uskutečnit tradiční setkání, při němž se cena předává. Galmiche ji převezme zřejmě v únoru 2021.

"Je nám samozřejmě líto, že ceremoniál nebylo možné uskutečnit, ale význam profesora Galmiche je natolik nadčasový, že s tím ani covid nic nezmůže," říká ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček. "Vzhledem k tomu, že jde o ocenění za rok 2020, k jeho veřejnému vyhlášení přistupujeme už nyní," vysvětluje.

Xavier Galmiche se narodil roku 1963. Je profesorem české literatury a středoevropských kultur na katedře slovanských studií při pařížské Sorbonně. V letech 1984 až 1986 žil v Praze.

Publikuje od 80. let 20. století. Pozornost české odborné literární veřejnosti si získal například monografií o Vladimíru Holanovi - Vladimír Holan, bibliotékář Boha: Praha 1905-1980, která vyšla roku 2009 a tři roky nato byla přeložena do češtiny.

Galmiche se dlouhodobě vědecky zabývá řadou českých literátů. Do francouzštiny přeložil například některé z textů Karla Čapka, Bohumila Hrabala, Vladimíra Holana, Jana Vladislava, Jakuba Demla, Karla Jaromíra Erbena či Jana Amose Komenského.

Jako překladatel se zaměřil i na vybrané texty českých estetiků jako Jana Mukařovského nebo umělců Josefa Váchala či Bohuslava Reynka.

Cena Premia Bohemica se udílí od roku 1993, do roku 2001 ji zaštiťovala Nadace Český literární fond a v letech 2002 až 2011 Obec spisovatelů. V roce 2017 byla obnovena, od té doby se o ni stará Moravská zemská knihovna.

V minulosti ocenění obdrželi Susanna Rothová, Oleg Malevič, Christa Rothmeierová, Reiner Kunze, István Vörös, Edgar de Bruin, Andrzej Czcibor-Piotrowski, Urs Heftrich či naposledy vloni italská bohemistka a profesorka Annalisa Cosentinová.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy