V rytmu afropopu. Na soutěži Eurovize bude letos Česko reprezentovat Benny Cristo

ČTK ČTK
3. 2. 2020 21:29
Zpěvák a tanečník Ben Cristovao se s písní Kemama stal vítězem letošního národního kola Eurovize a bude reprezentovat Česko na soutěži Eurovision Song Contest. Dvaatřicetiletý pěvec česko-angolského původu si pro soutěž upravil jméno na Benny Cristo. V Rotterdamu se představí 14. května, v případě postupu do finále pak 16. května, oznámili v pondělí večer zástupci České televize.
Foto: Libor Fojtík

Skladba Kemama složená čtveřicí autorů Osama Verse-Atile, Ben Cristovao, Charles Sarpong a Rudy Ray posbírala od diváků a poroty 22 bodů.

"Chtěli jsme s mým producentem dát dohromady jiný zvuk, než budou mít nejspíš ostatní. Afropop není v Čechách moc známý, ale je to v rytmu, který mi sedne a který jsem chtěl už dlouho zkusit," říká Cristovao. Podle pravidel soutěže je skladba v angličtině.

Na druhém místě se s 18 body umístila píseň Wanna Be Like zpěvačky Elis Mraz a rappera Čis T. U zahraničních posluchačů si vedla nejlépe skupina We All Poop a u desetičlenné zahraniční poroty zpěvačka Barbora Mochowa. O účast na letošní soutěži Eurovize vedle nich usilovali ještě zpěvák Karelll a zpěvačky Olga Lounová i Pam Rabbit.

"Z výsledků hlasování je vidět, jak silná byla sestava všech sedmi finalistů. Každý z nich by nás reprezentoval v Rotterdamu se ctí. Pevně věřím, že navážeme na úspěchy minulých let a České republice se podaří probojovat do finále soutěže Eurovision Song Contest," uvádí vedoucí české delegace Cyril Hirsch.

Do finále se v minulých ročnících probojovali Gabriela Gunčíková, Mikolas Josef a skupina Lake Malawi, která Českou republiku reprezentovala loni.

"Těší nás i rostoucí zájem o tuto soutěž, což potvrzuje zájem fanoušků, kterých letos hlasovalo o 10 tisíc více než loni," doplňuje Hirsch. Klipy všech sedmi účastníků národního kola Eurovize zhlédlo na internetu téměř 1,5 milionu diváků.

Písňová soutěže Eurovize se uskuteční v Rotterdamu, protože tu loňskou v Tel Avivu vyhrál Nizozemec Duncan Laurenc s písní Arcade. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila se skladbou Friend of a Friend na jedenáctém místě.

Šedesátý pátý ročník soutěže Eurovize se v aréně Ahoy druhého největšího nizozemského města bude konat od 12. do 16. května. Soutěž je pořádána každoročně od roku 1956. V loňském roce ji v televizi vidělo na 182 milionů lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy