Lake Malawi: Na Eurovizi se nebojíme nikoho. Může nás to vystřelit do celého světa

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 5. 2019 6:01
Fanoušky kapely Lake Malawi čeká napínavý úterní večer. V izraelském Tel Avivu se bude rozhodovat o postupu české skupiny do finále Eurovize. V populární hudební soutěži zahraje v rámci prvního semifinále 17 skupin a interpretů, jen deset z nich ale může postoupit do posledního kola. "Nebojíme se nikoho, už ani Islandu a jejich vystoupení ve stylu sado maso," říká v rozhovoru frontman kapely Albert Černý před rozhodujícím večerem, který bude živě přenášet Česká televize.
Lake Malawi
Lake Malawi | Foto: Lake Malawi

V Tel Avivu jste už od minulého týdne, jak se cítíte? 

Cítím se skvěle, ráno jsem byl surfovat. Když si přivstanu, dá se to stihnout i s nabitým programem, který každý den máme. Dneska jsme měli zvukovou zkoušku v klubu, kde budeme hrát, a potom rozhovor pro německou státní televizi.

Kolik hodin denně trénujete a jste v kontaktu se zástupci dalších zemí? 

Ve čtvrtek proběhla druhá pódiová a kamerová zkouška na EXPO aréně v Tel Avivu. Tyhle zkoušky jsou nejdůležitější - na konci nám vždycky pustí, jak to na kameře vypadá a jak to v přímém přenosu bude znít. Co se týče soutěžících z dalších zemí, skoro všichni už jsou tady. Píšeme si vzájemně zprávy. Skamarádili jsme se na večírcích. 

V posledních měsících jste kvůli evropskému turné doma moc nepobyli. Jaké byly ohlasy v cizině? 

Nejvíc jsme si užili asi eurovizní pre-party v Madridu a Amsterdamu. Španělé jsou temperamentní a hned s námi zpívali text Friend of a Friend sborově. V Amsterdamu bylo na koncertě přes čtyři tisíce lidí. Na Moskvě nás překvapilo, jak je velká a jak dlouhou dobu člověk tráví v dopravních zácpách. Londýn už znám dost dobře, ale bylo to poprvé, co na nás fanoušci čekali před klubem, věděli, kdo jsme, a chtěli podpisy.

Videolog z cesty Lake Malawi na Eurovizi. Poslední zastávka v Moskvě | Video: ESCZ - official channel

Fanoušky máte na své straně, podle sázkových kanceláří postoupíte do sobotního finále. Jak si to užíváte?

Je to skvělé. Pořád nás to baví. Eurovize může být odrazový můstek do celého světa a k tomu je potřeba pozornost fanoušků i médií.

V Tel Avivu vystoupíte s písní Friend of a Friend, s kterou jste vyhráli národní kolo. Jak vlastně vznikla? 

Napsal jsem ji se dvěma spoluautory na campu Songwriting.cz, Jan Steinsdörfer působí v kapele Chinaski a Mikolaj Trybulec je polský producent z Varšavy. Každá moje písnička musí vycházet z něčeho reálného, musí být tak trochu ze života…

Vychází z nějaké konkrétní osobní zkušenosti? 

Chtěl bych si to nechat pro sebe, líbí se mi, když si v textu každý najde to svoje. "She's only a friend" (Je to jen kamarádka, pozn. red.) není jenom typická výmluva pro žárlivého partnera nebo partnerku. Písnička je o tom, jak poznáváme nové přátele přes ty současné přátele a přes jejich přátele. Tenhle řetězec přátelství je zásadní - každé mezilidské setkání vám může ovlivnit život…

Je to podle vás píseň, která má šanci stát se evropským hitem?

Kéž by! Upřímně bych byl moc rád…

Chystáte pro vystoupení i nějakou choreografii? 

Spolupracujeme s týmem České televize, o stage se stará hlavně Jan Bors, s médii na místě nám pomáhá Kryštof Šámal a produkčně to zajišťují Kryštof Kodl a Cyril Hirsch. Nemám žádný taneček, jsme letos jediná kapela na Eurovizi. Máme na pódiu bicí soupravu a baskytaru. Jsem na to pyšný! 

Videoklip Lake Malawi k soutěžní písni Friend of a Friend. | Video: Youtube.com

Čeho se při vystoupení nejvíc bojíte?

Mám tam takový jeden skok inspirovaný naším klipem, tak snad dopadnu tam, kam mám, a ve správný moment. Však uvidíte…

Jaký máte vůbec názor na formát Eurovize?

Podle mě její image stoupá jak u nás, tak ve světě. I proto jsme se do soutěže přihlásili, přesvědčila nás k tomu písnička Friend of a Friend, která je na Lake Malawi dost taneční. Chtěli jsme si prostě zahrát pro 200 milionů lidí.

Sledovali jste loňský úspěch Mikolase Josefa? 

Mikolasovi fandím, protože je to profík a má skvělé klipy a celkově na sobě maká. Naše hudba je trochu jiná, ale ušlapal nám cestičku a tady na Eurovizi začali Česko vnímat pozitivně díky němu.

Kdo je podle vás největším favoritem soutěže? Jsou to Izraelci?

To, že minulý rok vyhrála Netta z Izraele, ještě neznamená, že je Izrael hudebnějším národem než ty ostatní. Myslím, že spíš Skandinávci mají v něčem navrch od dob ABBY. Předvádějí dlouhodobě skvělé výsledky. Soutěžit v hudbě je vlastně dost divná záležitost, každý má přece jiný vkus. My jsme tady sami za sebe, nejdeme soutěžit s něčími zlatými kostýmy nebo mega show s ohňostroji. Nebojíme se nikoho, už ani Islandu, kteří mají vystoupení ve stylu Rammstein sado maso.

Podívejte se také na video: Češi jsou cool, až se někomu podaří zachytit pohodu při pití piva, bude slavný

V Česku stále čekáme na dobré písničky, které by byly hodně uvěřitelné, říká frontman kapely Lake Malawi Albert Černý. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy