Lake Malawi pojedou za Česko na soutěž Eurovize. Je to mega splněný sen, říká zpěvák

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2019 18:10
Skupina Lake Malawi v čele se zpěvákem Albertem Černým bude reprezentovat Českou republiku na 64. ročníku písňové soutěže Eurovize se skladbou Friend of a Friend. V národním kole Lake Malawi nasbírali 22 bodů od diváků a členů mezinárodní poroty. Soutěž se uskuteční od 14. do 18. května v izraelském Tel Avivu za účasti 42 zemí.
Lake Malawi
Lake Malawi | Foto: Tomáš Gál

"Tohle je pro mě mega splněný sen. Předtím, než jsem se rozhodl přihlásit s písní Friend of a Friend, říkal jsem si, co vlastně se sebou chci dělat. Ale pak jsme se přihlásili a já jsem uviděl světlo na konci tunelu. Řekl jsem si, že by to mohla být cesta prorazit do světa," říká po vyhlášení výsledků Albert Černý.

"Doufám, že je to hlavně o písničce. Že se podařila, a proto jsme tady," dodává Černý pro Aktuálně.cz. Baskytarista kapely Jeroným Šubrt avizuje, že se na Eurovizi plánují pořádně připravit. "Musíme trochu dotvořit skladbu a vymyslet, co bude na stagi, protože Eurovize je hodně o stagi," přibližuje Šubrt.

Ten prý také začal vylepšovat svou angličtinu, aby se nenechal zahanbit frontmanem Albertem Černým, který vystudoval překladatelství a tlumočnictví. 

Loni Česko na Eurovizi reprezentoval zpěvák Mikolas Josef, který skončil na šestém místě, a získal tak pro zemi zatím nejlepší umístění v mezinárodní písňové soutěži. "Na obrovský úspěch Mikolase Josefa se pokusí navázat kapela Lake Malawi, která se stala s těsným bodovým náskokem vítězem národního kola," uvedl dnes vedoucí české delegace Jan Bors. "Je vidět, že Eurovize jako značka se neuvěřitelně posouvá. Hlasovalo o 50 procent více fanoušků než loni," doplnil.

V pondělí vpodvečer bude losem určeno složení semifinálových skupin a datum konání semifinálového večera s českou účastí. Semifinále se uskuteční 14. a 16. května. O vítězi bude rozhodnuto ve finále 18. května. Hlasování se má konat prostřednictvím oficiální aplikace Eurovision Song Contest, která je dostupná zdarma.

Lake Malawi budou soutěžit se skladbou Friend of a Friend. | Video: Eurovision

Lake Malawi vybrali diváci i mezinárodní porota z osmi kandidátů v internetovém hlasování národního kola soutěže. Letošními finalisty vybranými týmem České televize byli vedle Lake Malawi dále Hana Barbara, Tomáš Boček, Andrea Holá, zpěvačka Pam Rabbit, Barbora Mochowa, Jakub Ondra a Jara Vymer. Do soutěže své skladby přihlásilo více než 60 českých a zhruba 300 zahraničních interpretů.

Kapela Lake Malawi se nechala slyšet, že i kdyby nevyhrála, je to pro ni ohromná příležitost, jak se zviditelnit. Jen v rámci finálového kola pro Česko jim podle prý přibylo mnoho fanoušků. "Hodně nás to nakoplo, rozjeli jsme víc sociální sítě, protože bez nich se prostě člověk neobejde. Ale bylo zajímavé zahrát si v metru jako buskeři nebo hrát na školách," dodává baskytarista Šubrt.

Všichni členové kapely také nezapomněli po nominaci do Tel Avivu poděkovat za věrnost svým fanouškům, mezi nimiž jsou podle Šubrta velcí srdcaři. 

Indie-popovou skupinu Lake Malawi vedle zpěváka Černého tvoří baskytarista Jeroným Šubrt, kytarista Pavel Palát a bubeník Antonín Hrabal. Kapela vznikla roku 2013 a už následující rok zahrála jako předkapela na koncertě americké skupiny Thirty Seconds To Mars. Autorem hudby a textů je Černý, který byl dříve součástí sestavy Charlie Straight. Černý je držitelem čtyř hudebních cen Anděl, dvou cen Slavík a ocenění hudební stanice MTV za svou práci.

Pořadatelství letošního ročníku Eurovize zajistila izraelská zpěvačka Netta Barzilaiová vítězstvím v loňském lisabonském finále.

Video: Češi jsou cool, říká zpěvák Albert Černý

V Česku stále čekáme na dobré písničky, které by byly hodně uvěřitelné, říká frontman kapely Lake Malawi Albert Černý. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy