reklama
 
 

Eurovizi vyhrál Nizozemec, Islanďané a Madonna zatáhli do vystoupení Palestinu

Aktualizováno 19. 5. 2019 11:54
Vítězem 64. ročník písňové soutěže Eurovize se stal v sobotu večer v Izraeli nizozemský zpěvák Duncan Laurence se skladbou Arcade. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila se skladbou Friend of a Friend na jedenáctém místě v hlasování odborných porot a fanoušků z jednotlivých zemí, u odborníků získala 7. místo.

Finále soutěže se konalo v izraelském Tel Avivu. Zúčastnili se ho zástupci 26 zemí ze 41 zúčastněných. Jako zvláštní host na něm vystoupila americká zpěvačka Madonna. O výsledcích klání rozhodují hlasy národních porotců všech zúčastněných států, k nimž se pak přičtou hlasy diváků. Zatím nejlepším českým výsledkem v soutěži je loňské šesté místo zpěváka Mikolase Josefa.

Skupina Lake Malawi získala ve finále celkem 157 bodů. V hlasování porotců obdržela 150 bodů, což ji řadilo na osmé místo. Od diváků však dostala pouze sedm bodů, což byl třetí nejhorší výsledek. Celkově tak česká kapela obsadila jedenáctou příčku.

Pětadvacetiletý Duncan Laurence, který soutěžil s písní Arcade, získal celkem 492 bodů, z toho 231 bodů od porotců a 261 bodů od diváků. Nizozemsko tak dosáhlo v soutěži již pátého vítězství a získalo právo hostit příští ročník. Na své páté vítězství země čekala od roku 1975.

Letošního ročníku Eurovize se zúčastnili zástupci celkem 41 zemí. Do finále postoupily dvě desítky soutěžících ze dvou semifinále. Automatický postup měli navíc jako vždy zajištěn zástupci pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace, což jsou Británie, Francie, Německo, Itálie a Španělsko, a stát, kde se soutěž pořádá, tentokrát Izrael.

Izraelské pořadatelství od samého počátku budilo kontroverze. Izraelská vláda původně usilovala o to, aby se soutěž konala v Jeruzalémě, nakonec se ale organizátoři rozhodli pro Tel Aviv. Podle kritiků chce Izrael celou akcí odvést pozornost od násilí v palestinském Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Některé diváky pohoršilo vystoupení islandské formace Hatari, která se na pódiu objevila v kostýmech používaných při sadomasochistických praktikách a zazpívala píseň s názvem Hate Will Prevail (Nenávist zvítězí). Zástupci této země show pojali také politicky, když při ohlašování počtu diváckých hlasů demonstrativně ukazovali transparenty v barvách palestinské vlajky s nápisem Palestina. Podle izraelského listu Haaretz organizátoři sdělili, že důsledky této jejich akce nyní proberou. Zatím není jasné, zda skupině dají pokutu.

Mikolas Josef skončil v Eurovizi šestý, vyhrála Izraelka | Video: Associated Press |  01:21

Politické poselství, přestože to odporuje pravidlům soutěže, do svého vystoupení zakomponovala i Madonna. Na zádech tanečníků, kteří s ní byli na pódiu, si diváci mohli povšimnout izraelské a palestinské vlajky, což podle agentury DPA zřejmě měla být výzva k mírovému vyřešení desetiletí trvajícího blízkovýchodního konfliktu.

První ročník eurovizního klání se konal v květnu 1956. Soutěž patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Za nejslavnějšího vítěze je považována švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo.

Mezi další věhlasné tváře, které v Eurovizi uspěly, patří Kanaďanka Céline Dionová, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko. Česká republika se poprvé zúčastnila v roce 2007. Už v roce 1968 v soutěži, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, vystoupil Karel Gott, ovšem jako zástupce Rakouska.

Příští ročník bude díky vítězství svého reprezentanta hostit Nizozemsko.

autor: Magazín | 19. 5. 2019 1:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama