Slaví 60 let na scéně. Rolling Stones jedou do Evropy s novým bubeníkem

Reuters Kultura Reuters, Kultura
14. 3. 2022 19:10
Britská kapela The Rolling Stones v létě vyrazí na evropské turné po stadionech a sportovních halách. Oslaví jím letošní 60. výročí na scéně.
Zpěvák Mick Jagger a kytarista Keith Richards na loňském koncertu v USA.
Zpěvák Mick Jagger a kytarista Keith Richards na loňském koncertu v USA. | Foto: ČTK/AP

Šnůra nazvaná jednoduše Sixty (Šedesát) čítá 14 zastávek a začne 1. června ve španělském Madridu. Rolling Stones postupně navštíví deset zemí. Česku, kde naposledy účinkovali před čtyřmi roky v pražských Letňanech, se tentokrát vyhnou. Nejblíž budou 5. června na Olympijském stadionu v Mnichově, který pojme přes 70 tisíc lidí, a 15. července na vídeňském Stadionu Ernsta Happela pro necelých 60 tisíc návštěvníků.

Rolling Stones vystupí také doma ve Velké Británii, konkrétně v Liverpoolu, kde nehráli přes půl století, a dvakrát v londýnském Hyde Parku. "Kameny se valí dál," uvedl oficiální twitterový účet kapely. "Těšíme se na vás v létě," dodal zpěvák Mick Jagger.

Osmasedmdesátiletého Jaggera, stejně starého kytaristu Keitha Richardse a o čtyři roky mladšího druhého kytaristu Ronnieho Wooda doplní pětašedesátiletý bubeník Steve Jordan. Ten nahradil Charlieho Wattse, jenž v kapele působil od roku 1963 až do loňska, kdy zemřel ve věku 80 let.

"Všem nám Charlie hrozně chybí. Chybí nám jako spoluhráč, chybí nám jako kamarád. Na pódiu i mimo něj," řekl Jagger vloni na podzim při koncertě v americkém Massachusetts.

Kapela jako obvykle zahraje své největší hity včetně (I Can’t Get No) Satisfaction nebo Paint It Black, které nejspíš tu a tam proloží méně známými skladbami. Rolling Stones vloni na podzim završili severoamerickou část turné No Filter.

Tento týden kytarista Richards v americké televizi CBS zopakoval, že sestava pracuje na nové desce.

"Minulý týden jsme ve studiu s Mickem a Stevem vymysleli osm nebo devět nových kusů, což je na naše poměry mimořádné," řekl. Rolling Stones naposledy před sedmi lety vydali album coververzí starého blues nazvané Blue & Lonesome. Jejich poslední autorské album A Bigger Bang pochází z roku 2005.

Svůj první koncert odehráli 12. července 1962 v londýnském klubu Marquee, z tehdejší sestavy žijí už jen zpěvák Jagger a kytarista Richards. Druhý kytarista Wood v kapele působí od roku 1975.

Keith Richards tento týden oživil svou někdejší sólovou formaci The X-Pensive Winos s kytaristou Waddym Wachtelem, klávesistou Ivanem Nevillem, a právě bubeníkem Stevem Jordanem. Společně zahráli několik skladeb na benefičním koncertu Love Rocks NYC v newyorském sále Beacon Theatre. Richardsova sestava byla na turné naposledy před třemi desítkami let.

Keith Richards s kapelou The X-Pensive Winos tento týden v New Yorku zahrál i skladbu nazvanou 999. | Video: CBS
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na bydlení stouply poprvé za poslední dekádu víc než příjmy, uvedli statistici

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Výsledky na tiskové konferenci ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici mapují životní podmínky domácností každý rok na jaře. Loni se ptali 11 500 domácností. Do výdajových položek za bydlení zahrnuli nájemné či úhradu za užívání bytu, plyn, elektřinu, ústřední vytápění, teplou vodu, vodné a stočné, paliva i služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy