Recenze: Oceán zvládl absenci Petra Muka. Novinka Ve smíru téměř dokonale navazuje na 90. léta

Daniel Maršalík
9. 6. 2016 9:40
Českobudějovická kapela Oceán vydává čtvrté album Ve smíru, první desku bez Petra Muka, který se skupinou nazpíval hity jako Ráchel nebo Prázdná ulice. Muka na novince nahradila zpěvačka Jitka Charvátová a šlo o výbornou volbu. Každá píseň má rádiový potenciál a možnost stát se hitem. Otázkou je, na jak dlouho se Oceán probudil a rozbouřil, píše v recenzi Daniel Maršalík.
Oceán
Oceán | Foto: archiv kapely

Skupina Oceán se zpěvákem Petrem Mukem vznikla v polovině osmdesátých let a v období 1990 až 1993 vydala tři studiové desky. Po rozpadu kapely její věrní fanoušci marně čekali na usmíření a comeback.

Probuzení ze zimního spánku přišlo až v roce 2011, ale bez Petra Muka. A jeho následné nečekané úmrtí nadobro uhasilo možnost návratu českobudějovické kapely v původní sestavě. Čtvrté album Oceánu tak vzniklo už bez Muka, ale také dalšího člena - Dušana Vozáryho.

Koncerty, na kterých Oceán pokřtí desku Ve smíru:

Oceán
  • 15. 6. – Praha
  • 22. 6. – Brno
  • 19. 8. – Bratislava

Toho ve hře na baskytaru nahradil Petr Hons, výhradní textař skupiny už od jejího založení a člen Shalomu, hudebního projektu Petra Muka a Petra Kučery vzniklého po rozpadu Oceánu. Další novou osobou (i když s Oceánem koncertuje od jeho návratu v roce 2011) je zpěvačka Jitka Charvátová. Tu s kapelou spojuje nejen jihočeský region, ale také účinkování s bratry Vozáryovými v kapele Mejly Hlavsy Fiction.

Angažování Charvátové byla dobrá volba. Jakýkoliv muž by byl zbytečně srovnáván s Petrem Mukem a neměl by šanci soupeřit. Tento pomyslný boj se ženou u mikrofonu se nekoná. Minulý i současný hlas Oceánu spojuje unikátní osobitost barvy hlasu.

Charvátové alt je od ostatních domácích zpěvaček snadno rozpoznatelný. Sama zpěvačka se netají tím, že v době největší slávy Oceánu nepatřila mezi skalní fanoušky, přitom ale k Mukovi cítí obrovský respekt. Proto na koncertech dlouho odmítala zpívat největší hit Ráchel. Tento zdravý odstup jí napomáhá nekopírovat a pojmout Oceán po svém.

Novinka Ve smíru téměř dokonale navazuje na tvorbu ze začátku devadesátých let. Můžou za to hlavně dva lidé. Zaprvé producent Armin Effenberger, který má starší tvorbu Oceánu, ale i současnou electro music dobře nastudovanou. Díky tomu zní deska velmi aktuálně a zároveň obsahuje odkaz na minulost. Druhým mužem je textař Petr Hons, jenž starému i novému Oceánu vetknul podobnou poetiku. Ubylo jen starozákonních témat, ve kterých si liboval Petr Muk.

O Oceánu se vždy hovořilo jako o českých Depeche Mode, a to platí stále. Možná jako pocta slavným Britům byla složena skladba Dante, která hned na první poslech jejich tvorbu výrazně připomíná. I další písničky můžeme zařadit do kategorie syntezátorového popu. Na rozdíl od již zmíněné nejsou tak syrové. Většina se line v pomalejším nebo středním tempu. Nejsilnější písní je Půlměsíc, kde vynikne Charvátové klenutý hlas. Není těžké zavřít oči a představit si, že ji zpívá Muk. Zde se asi nejvíce Jitka přiblížila Petrově hudebnímu vnímání.

V současném českém popu si velmi často stěžujeme na nedostatek vkusu a absolutní nedržení kroku se světovými trendy. A když se něco povede, většinou to má intelektuální příchuť a chybí tomu hitovost. Ačkoliv aura Oceánu má temnější odstíny, tuzemskou hudební scénu rozzářila jako nikdo dlouho předtím.

Každá píseň má rádiový potenciál a možnost stát se hitem. Otázkou je, na jak dlouho se Oceán probudil a rozbouřil.

Hodnocení: 90 %

Oceán - Bludný Holanďan | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 42 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy