Recenze: Deska Offline představuje Moju Reč na zlomu životních etap

Daniel Maršalík
21. 5. 2016 9:58
Slovenská hiphopová formace Moja Reč se letos po pěti letech ozvala s novou deskou Offline. Rapeři Supa a Delik mezitím vydali sólové počiny, na které v naprosté většině dohlížel dvorní producent handlovské skupiny Jozef Engerer. Navíc si vzájemně hostovali na deskách a společně i koncertovali po klubech napříč Českou republikou a Slovenskem. A tak běžnému fanouškovi Moja Reč nemusela příliš scházet. Síla novinky Offline spočívá v tom, že přináší to nejlepší ze sólo tvorby obou členů a je vyváženě pestrá.
Moja Reč
Moja Reč | Foto: archiv kapely

Oba výrazní rapeři si prostor na desce Offline rozdělili hezky půl na půl, jeden neční nad druhým. Jako dosud vždy odvedli přesvědčivé výkony, které ale neprocházejí velkým vývojem.

Například desky konkurenčního Kontrafaktu ukazují, jak velkým vývojem Rytmus a Ego prošli. O tom v případě Moji Reči nemůže být řeč.

Slováci z Handlové, kteří vždy patřili do první ligy slovenského hip hopu, tak v roce 2016 získávají lehkou retro patinu. Možná že jejich touha experimentovat s hlasy je potlačena producentským dozorem. Hudba Jozefa Engerera nekopíruje trendy a drží se čistého muzikantství. Po hudební stránce je Engerer esem v rukávu kapely, kromě hledání beatů je schopný sednout k hudebním nástrojům a skládat muziku.

Moja Reč je paradoxně nejsilnější s kytarovým podkladem. Písničky jako Zlatá soška nebo Sanscript představují kapelu téměř akusticky a najednou je více než zřejmé, proč si zpěvačka Tina vybrala Engerera, aby její skladby upravil a objel s ní slovenské unplugged turné.

Syrovější elektrická kytara ve skladbách Z hlavy do hlavy a Nič proměňuje Slováky v tuzemskou variantu Beastie Boys. Nejvýraznější nahrávka se jmenuje Chlapci zo zadnej lavice. Její text dokládá, jaká je Moja Reč dnes.

Supa i Delik jsou bezkonkurenčními vypravěči příběhů, kde ubývá sexuálních narážek na úkor romantičtějších vyznání. Oba zůstávají kluky pařícími na herních konzolách, mladíky, kteří se stále umí rozbít na baru s partou kamarádů, ale také muži, kteří jsou si dobře vědomí svých kroků a chtějí tu po sobě něco zanechat.

Na desce Offline zastupuje starší hiphopovou generaci Vec nebo Majk Spirit, tu střední zase Momo a Separ, ale největším zpestřením jsou dosud neoposlouchané hlasy. Slovenský objev ADiss, který se Supou již spolupracoval na dvou nahrávkách (Tornádo a Have No Money), opět i v písni Zlatá soška potvrzuje svůj talent a prezentuje se svým osobitým projevem na pomezí rapu a zpěvu. Chytlavou melodií a angličtinou bez českého přízvuku se v refrénu titulní skladby vytáhl R&B zpěvák z Prahy Andreas, který v současné době připravuje debut.

Offline je autentickou deskou, která Moju Reč představuje v období, které může být velmi zrádné. Chtě nechtě končí doba bezstarostných mejdanů a začíná zodpovědnější životní etapa. Bude zajímavé sledovat budoucnost tria z Handlové, ale Offline je příslibem, že chlapci ze zadní lavice to zvládnou.

Hodnocení: 70 %

Moja Reč - Chlapci zo zadnej lavice (prod. Jozef Engerer) | Video: YouTube
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy