Recenze: Skyline ani po 20 letech neztratili sílu, na albu Jungle mají energie na rozdávání

Jan Mazura Jan Mazura
Aktualizováno 19. 5. 2016 21:29
Veteráni české taneční scény na svém sedmém albu Jungle pracovali dva a půl roku. Dlouhý proces je očividně nijak nevyčerpal. V nasazení oproti dřívějšku ani trochu nepolevili a energie mají stále na rozdávání.
Kapela Skyline
Kapela Skyline | Foto: Tomáš Třeštík

Kapela Skyline, tedy zpěvačka Marka Rybin, MC Jacob, kytarista Majkii B a dvojice zakládajících členů DJ Hiffi a bubeník Radek Bureš, působí na české scéně již od roku 1997. Širší uznání získali nedlouho poté a za respektovanou stálici v klubech i na festivalech platí dodnes. Svou předchozí desku Fairytapes vydali před třemi lety a do práce na té aktuální se pustili hned poté.

Foto: Championship Music

Její název odkazuje spíše než na známý styl taneční hudby na celou směs žánrů, které na novince míchají: drum'n'bass, house nebo pop. Pojetí titulní skladby Rave je dokonce zřejmé přímo z názvu. Podobně otevřený přístup měla kapela již dříve, ovšem nyní jako by se nebála to přiznat a nesnažila se za každou cenu vyhnout žánrovým klišé.

Nejsilnější a melodicky výrazné skladby zpívá Marka Rybin (dříve frontmanka kapely Gaia Mesiah, se kterou teď chystá comeback). Její příjemný vokál dominuje písni Flame i prvnímu singlu Ocean, částečnému duetu s MC Jacobem obohaceném o zvuk dechové sekce. Nazpívala také popovou a akustičtější věc Timeless, nejsilnější track druhé půlky desky.

MC Jacob pak exceluje v Automatic a Jailbreak. Jeho zpěv na hranici s rapem je zajímavým kontrastem k jemnému projevu Rybin a pochvalu zasluhuje i jeho angličtina, lepší než v minulých letech.

Album je kvalitativně vyrovnaným celkem se skladbami koncentrovanými v průměru do příjemných tří a půl minut. Nemá slabší místa a každá z písní nabízí nejeden chytlavý motiv. Producentská práce Hiffiho je na české poměry nadstandardní – citlivě pracuje se samotnými zvuky, kontrasty i výstavbou. Ve správný moment navíc hudbu posune ještě o úroveň výše začleněním nečekaného prvku, například trumpetovými vyhrávkami hostujícího Kryštofa Vernera.

Skyline už mají díky svým letitým zkušenostem nadhled, znají své silné i slabé stránky a nelámou si proto hlavu s vytvářením něčeho zásadně novátorského. Také vědí, že jejich síla je především ve schopnosti posluchače roztančit a oprávněně se toho přístupu drží.

Hodnocení: 80 %

Skyline - Ocean | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 4 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy