Recenze: Skyline ani po 20 letech neztratili sílu, na albu Jungle mají energie na rozdávání

Jan Mazura Jan Mazura
Aktualizováno 19. 5. 2016 21:29
Veteráni české taneční scény na svém sedmém albu Jungle pracovali dva a půl roku. Dlouhý proces je očividně nijak nevyčerpal. V nasazení oproti dřívějšku ani trochu nepolevili a energie mají stále na rozdávání.
Kapela Skyline
Kapela Skyline | Foto: Tomáš Třeštík

Kapela Skyline, tedy zpěvačka Marka Rybin, MC Jacob, kytarista Majkii B a dvojice zakládajících členů DJ Hiffi a bubeník Radek Bureš, působí na české scéně již od roku 1997. Širší uznání získali nedlouho poté a za respektovanou stálici v klubech i na festivalech platí dodnes. Svou předchozí desku Fairytapes vydali před třemi lety a do práce na té aktuální se pustili hned poté.

Foto: Championship Music

Její název odkazuje spíše než na známý styl taneční hudby na celou směs žánrů, které na novince míchají: drum'n'bass, house nebo pop. Pojetí titulní skladby Rave je dokonce zřejmé přímo z názvu. Podobně otevřený přístup měla kapela již dříve, ovšem nyní jako by se nebála to přiznat a nesnažila se za každou cenu vyhnout žánrovým klišé.

Nejsilnější a melodicky výrazné skladby zpívá Marka Rybin (dříve frontmanka kapely Gaia Mesiah, se kterou teď chystá comeback). Její příjemný vokál dominuje písni Flame i prvnímu singlu Ocean, částečnému duetu s MC Jacobem obohaceném o zvuk dechové sekce. Nazpívala také popovou a akustičtější věc Timeless, nejsilnější track druhé půlky desky.

MC Jacob pak exceluje v Automatic a Jailbreak. Jeho zpěv na hranici s rapem je zajímavým kontrastem k jemnému projevu Rybin a pochvalu zasluhuje i jeho angličtina, lepší než v minulých letech.

Album je kvalitativně vyrovnaným celkem se skladbami koncentrovanými v průměru do příjemných tří a půl minut. Nemá slabší místa a každá z písní nabízí nejeden chytlavý motiv. Producentská práce Hiffiho je na české poměry nadstandardní – citlivě pracuje se samotnými zvuky, kontrasty i výstavbou. Ve správný moment navíc hudbu posune ještě o úroveň výše začleněním nečekaného prvku, například trumpetovými vyhrávkami hostujícího Kryštofa Vernera.

Skyline už mají díky svým letitým zkušenostem nadhled, znají své silné i slabé stránky a nelámou si proto hlavu s vytvářením něčeho zásadně novátorského. Také vědí, že jejich síla je především ve schopnosti posluchače roztančit a oprávněně se toho přístupu drží.

Hodnocení: 80 %

Skyline - Ocean | Video: YouTube
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy