Nohavica natočí na koncertech CD a sám si ho prodá

Jitka Gráfová
13. 1. 2008 14:12
Lístky na natáčení zmizely z pokladen za pár hodin
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Těšínský písničkář ve čtvrtek opět vyráží mezi fanoušky, kteří mu rozumějí a nepíší o něm hanlivé písně. Po DVD tentokrát na osmi ostravských koncertech natočí CD nových písní.

Nohavica rád se svými fanoušky komunikuje přes internet, nabízí jim on-line přenosy a nechá je stahovat ostošest.

Má dostatek příznivců na to, aby se mohl odříznout od klasických distribučních kanálů, a ví, že ve výsledku ani na hudbě zdarma neprodělá. I tentokrát rozjíždí marketingovou hru.

"Nové album si můžete už nyní objednat prostřednictvím mého webu. Získáte tak nejen výhodu přednostního doručení bezprostředně po vydání v polovině února, ale také výhodnou sníženou cenu 199 korun + poštovné," píše na svých webových stránkách, pomocí kterých je v kontaktu s fanoušky podobně jako v zahraničí alternativní hvězdy.

Jaromír Nohavica také zpíval s publikem. O kozlovi, který snědl svému pánovi červené tričko.
Jaromír Nohavica také zpíval s publikem. O kozlovi, který snědl svému pánovi červené tričko. | Foto: Ondřej Besperát

A už teď je jisté, že o zájemce rozhodně nouze nebude. Kdo si bude chtít nové album nazvané Ikarus koupit v klasickém obchodě, nejspíš si počká nejmíň do března.

Nohavica střídmým vystupováním u fanoušků vytváří velký hlad. Jako obvykle lístky na "nahrávací" koncerty mizely z předprodeje neuvěřitelnou rychlostí.

Dostaly se na pulty 17. prosince a doba vyprodání byla většinou závislá jen na rychlosti tisku vstupenek v pokladnách a celkové kapacitě sálu. Pohybovala se od jedné a půl hodiny do tří hodin.

"Rekord drží předprodej ve Vratimově, kde vstupenky zmizely za 34 minut," píše zpěvák. V DK Akord čekali zájemci o vstupenky na začátek předprodeje ve 14 hodin už od deváté ranní.

Miniturné začne písničkář ve čtvrtek 17. ledna právě v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu, pokračuje do DK Poklad v Ostravě-Porubě a poté do Divadla A. Dvořáka.

O den později vystoupí v klubu Fabrik, následuje Dům kultury města Ostravy, Kino Hvězda ve Vratimově. Pro studenty zazpívá na Vysoké škole báňské a poslední představení je naplánováno do Klubu Parník na 24. ledna.

Na podzim pak připravuje velké zahraniční On the road 2008 a o svých dalších plánech píše: "Znalci Mozartovy operní tvorby jistě tuší, že k dosavadním dvěma překladům libret chybí ještě to třetí slavné - Figarova svatba. Přebásnění tohoto libreta se potáhne jako červená nit celým rokem."

V prosinci se objevila na pultech kniha Josefa Rauvolfa Hledání Jaromíra Nohavici, která se opírá o obsáhlé citace z webových stránek, z písničkářova Archivu pod lupou a z novinových a časopiseckých rozhovorů.

"Nutno podotknout, že kniha je sice vydána bez souhlasu a autorizace Jaromíra Nohavici. Je ale sestavena korektně a solidně," říká zpěvák.

To už byla česká média plná kauzy, kterou odstartoval písničkář Jaromír Hutka, když na Nohavicovu adresu složil píseň Udavač z Těšína.

V ní odkazuje na jeho angažmá u StB a hlavně na koncert ve Vídni, kam prý mohl v létě 1989 vyjet výměnou za informace o emigrantech včetně Karla Kryla.

Skladba kolovala e-maily, písničkářská kauza plnila noviny včetně bulváru stejně jako odhalení Josefa Dvořáka nebo Jana Kanyzy.

Na Rauvolfa naváže Nohavica vlastní autorskou knížkou s kompletním Archivem pod lupou i s přiloženými audio a videoukázkami. Vydání plánuje na rok 2009, zatím je prý zhruba v polovině.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy