Ladovská zima: Nohavicův hit z internetu

ČTK, kul
13. 3. 2006 16:30
Praha - Jaromír Nohavica čím dál víc komunikuje se svými fanoušky bez prostředníků. Kromě živého alba nabízí na svých stránkách ke stažení i další skladby.
Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Nejnovější a čím dál populárnější je čtyřminutová Ladovská zima, zaznamenaná 12. února na koncertě v Hranicích. Nohavica ji umístil na své internetové stránky do rubriky Písničkový blog. V satirickém songu, který si lidé posílají také e-mailem, mimo jiné zpívá: V Praze kalamita jak na Sibiři: tři centimetry sněhu - a u Muzea čtyři!

V ostravském nářečí tu reaguje na dlouhé mrazy, nebývalou sněhovou nadílku i smíšené reakce Čechů. Hit už dnes nemusí projít rukama vydavatele ani existovat ve zvukové konzervě.

Jaromír Nohavica
Jaromír Nohavica | Foto: Aktuálně.cz

"Jsou pocity a nálady, které si přímo říkají o reflexi. Jak jinak než hudební," píše Nohavica v komentáři. Životnost jednotlivých stránek tohoto "zápisníku hudebních fejetonů" bude prý různá - měřítkem bude chuť lidí se k nim vracet. Nohavicův blog obsahuje zatím tři písničky, které lze volně stáhnout.

Populární písničkář umístil už dřív na své internetové stránky zdarma ke stažení album nazvané Pražská pálená. Obsahuje dvě desítky písní z lednových  koncertů v Praze. Možnost stáhnout si skladby už prý využily tisíce lidí.

Nohavica je asi nejpopulárnější z českých hudebníků, kteří nabízejí zdarma svou tvorbu ke stažení. Příklonem k téhle cestě za posluchači se ovšem už nějakou dobu netají třeba písničkář Jan Burian; minimálně ukázky z alb nabízí na internetu vydavatelství Indies Records či některé "elektronické labely".

Za Nohavicovou sympatickou snahou jít bez oklik za svými příznivci není třeba vidět vypočítavost; ostatně koncerty má vyprodané i tak a jeho CD patří mezi nejúspěšnější. Ale ztrát se bát jistě nemusí; na podobně "antihvězdnou" vstřícnost dnes lidé slyší...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy