Nejpoutavější přebaly roku 2014? Interpol nebo FKA Twigs

Foto: Aktuálně.cz
Andrea Šafářová
7. 1. 2015 10:50
Vybrali jsme nejpoutavější přebaly zahraničních, ale i českých desek vydaných v roce 2014. Podívejte se.

Fotogalerie - Ve vrcholném období streamovacích služeb se propracovaný vizuál reprezentující vydanou desku stává doplňkem, jejž ocení jen menšina poslušných kupců hudby. Možná proto ale mají vybroušené přebaly významnou roli – zasluhují se mimo jiné o zachování této minority. Navíc hudební průmysl v posledních letech zaznamenává opětovný zájem o analogové nosiče, zejména vinyly, na jejichž větší rozloze se kvalitní umělecká práce vyjímá nejlépe.

Silnou zbraní obrazového doprovodu může být i jeho podprahový efekt. Pochopitelně si pro desku do obchodu nepůjdete jen na základě slupky, promyšlené a neotřelé titulky ovšem hrají klíčovou úlohu při hledání nových hudebních dobrodružství, kdy zvědavost donutí objevitele zajímavého přebalu vnořit se do příběhu alba naplno.

V autorčině případě tak zapůsobila deska Lese Majesty experimentujících hip-hoperů Shabazz Palaces, jejíž enigmatický svrchní obraz mohl ukrývat cokoliv. Ve většině uvedených případů by však neměl být posluchač zmaten. Zrůdný přebal nejnovější desky Pharmakon uvádí do světa násilí a strachu, ručně kreslený pár v objetí dekoruje milostný deník Karen O, Jack White v obležení andělů předznamenává sebevědomé bluesrockové orgie.

Malým mimozemšťanem v souvislosti s výše popsaným pojetím zůstává elektronický titán Aphex Twin, jenž své zatím poslední dílo Syro zahalil do „účtenky“ s náklady na propagaci a produkci. Vysmívá se tak kolegům z branže, že za sebou nepotřebuje mít tým designérů, aby i s nevzhledným přebalem způsobil davové šílenství? Těžko – i pro tuto titulku si najal grafické studio. Jedno pojetí jeho volby naleznete v popisku v galerii.

Byť v hudební produkci co do světové konkurenceschopnosti stále pokulháváme, na zabalení produktu si dáváme mimořádně záležet. Troufám si tvrdit, že vybrané české přebaly předčí většinu uvedených zahraničních.

 

Právě se děje

Další zprávy