O cenu Vinyla se ucházejí DVA, Kalle nebo audiokniha Solaris

Kultura Kultura
Aktualizováno 8. 12. 2014 22:08
Hudební ceny Vinyla znají nominace. Vítěze vyhlásí 8. února, poprvé v Praze.
V kategorii Deska roku jsou nominované kapely DVA, Leto a Kalle.
V kategorii Deska roku jsou nominované kapely DVA, Leto a Kalle. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Čtvrtý ročník hudebních cen Vinyla zná své nominace v kategoriích deska, objev a počin roku. Dvakrát se o ocenění bude ucházet táborská dvojice Kalle, která může být objevem roku a jejich letošní debut Live from the Room má šanci stát se i nejlepším albem.

V nejprestižnější kategorii vedle zavedené skupiny DVA a jejich alba Nipomo aspiruje na cenu také další z nováčků české scény, a to slezští Leto s debutem Zbytky ozářených ploch. O nominacích rozhodla dvaadvacetičlenná porota složená z hudebních publicistů a osobností české hudební kritiky. Stejná porota zvolí i vítěze, kteří budou vyhlášeni na slavnostním večeru v Lucerna Music Baru 8. února 2015.

O desku roku se letos ve Vinyle shodou okolností ucházejí hned tři smíšené páry v čele s výraznou zpěvačkou. Jan a Bára Kratochvílovi z DVA jsou už v domácí alternativní scéně zavedenou institucí a dávno překročili hranice České republiky. Koncertují po celém světě, za hry k počítačovým hrám sbírají ocenění a své třetí studiové album Nipomo vydali v distribuci amerického labelu Northern Spy. Jejich imaginativní divnopop zpívaný vymyšleným jazykem tak sbíral ohlasy i v zahraničních publikacích.

Veronika Buriánková a David Zeman z táborských Kalle bodují okouzlujícím slowcoreovým písničkářstvím, které k dosažení maximálního emočního efektu potřebuje jen o málo víc než pouhé nic. Svůj debut Live from the Room si natočili doma na čtyřstopý magnetofon a vydali vlastním nákladem na kazetě. I olomoučtí Leto jsou nováčci, kteří se vyrojili z kvasu kolem slezského netlabelu MámaMrdáMaso. Indoš a Palma nabízí na Zbytky ozářených ploch introvertní indiepop se špetkou melancholie, který vypráví příběhy přechodových rituálů mezi dětstvím a dospělostí, bezstarostností a zodpovědností.

Objevem roku můžou být vedle Kalle také ostravští Schwarprior, kteří míchají osobitý electro-punk se surreálnými texty a působivou vizualitou. Do světa alternativní hudby přišli před lety ze světa performancí a výtvarného umění a rychle si vybudovali pozici kultovní koncertní kapely. Letos v prosinci konečně vydávají na Polí5 dlouhohrající debut iddqd.

Třetím nominovaným jsou frýdecko-místečtí Divided, kteří navazují na tradici českého shoegaze. Multiinstrumentalista Filip Helštýn a zpěvačka Viktorka Marksová ale rozhodně jen nekopírují dvacet let starou vlnu, ale míchají ji s prvky dream popu či lo-fi folku. Vznikli teprve vloni v prosinci a letos na podzim vydali jako free download svůj debut Born To Sleep.

Počinem roku 2014 může být podle poroty cen Vinyla album U nás v garáži, na němž Václav Havelka (Please The Trees) a Martin Tvrdý (aka Bonus) skládají poctu výrazným osobnostem české alternativy konce osmé dekády. Ke klasikám od Psích vojáků nebo Michael's Uncle přistupovali Havelka a Tvrdý zcela bez respektu a deska svým neortodoxním přístupem k slavným písničkám vzbudila četné debaty.

Dalším kandidátem je nová hudba k audioknize Solaris, za níž stojí Studio Needles. Díky působivému ambientu dvojice hudebníků působících také v projektu Fremeni získala klasika Stanislava Lema v podání Richarda Honzoviče zcela nový rozměr. O ocenění v této kategorii se bude ucházet také "anti-festival" Pelhřimovy 2014, který v létě uspořádal Lukáš Novotný ze skupiny Bratři Orffové. Do prakticky zaniklé vesnice v česko-polském pohraničí pozval dvě desítky projektů domácí alternativy a oživil tak původního ducha hudebního festivalu jako setkání spřízněných duší bez vstupného, honorářů, sponzorů či sekuriťáků.

Cena Vinyla určená pro výrazné počiny na poli domácí alternativní hudby se bude v únoru udělovat po čtvrté. V minulých letech si cenu za album roku odnesli B4, Květy a Vložte kočku. Předchozími objevy byli Fiordmoss, Planety a Nylon Jail, zatímco festival Creepy Teepee, vydvatelství Polí5 a Piana na ulici mají Vinyly za počin roku.

Na slavnostním ceremoniálu 8. února v pražském Lucerna Music Baru vystoupí nominovaní DVA a Kalle a loňští vítězové Vložte kočku.

Nominace na Ceny Vinyla 2014

Deska roku
DVA – Nipomo
Kalle – Live from The Room
Leto – Zbytky ozářených ploch

Objev roku
Divided
Kalle
Schwarzprior

Počin roku
Pelhřimovy 2014
Studio Needles – hudba k audioknize Solaris
U nás v garáži

 

Právě se děje

před 19 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy