O cenu Vinyla se ucházejí DVA, Kalle nebo audiokniha Solaris

Kultura Kultura
Aktualizováno 8. 12. 2014 22:08
Hudební ceny Vinyla znají nominace. Vítěze vyhlásí 8. února, poprvé v Praze.
V kategorii Deska roku jsou nominované kapely DVA, Leto a Kalle.
V kategorii Deska roku jsou nominované kapely DVA, Leto a Kalle. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Čtvrtý ročník hudebních cen Vinyla zná své nominace v kategoriích deska, objev a počin roku. Dvakrát se o ocenění bude ucházet táborská dvojice Kalle, která může být objevem roku a jejich letošní debut Live from the Room má šanci stát se i nejlepším albem.

V nejprestižnější kategorii vedle zavedené skupiny DVA a jejich alba Nipomo aspiruje na cenu také další z nováčků české scény, a to slezští Leto s debutem Zbytky ozářených ploch. O nominacích rozhodla dvaadvacetičlenná porota složená z hudebních publicistů a osobností české hudební kritiky. Stejná porota zvolí i vítěze, kteří budou vyhlášeni na slavnostním večeru v Lucerna Music Baru 8. února 2015.

O desku roku se letos ve Vinyle shodou okolností ucházejí hned tři smíšené páry v čele s výraznou zpěvačkou. Jan a Bára Kratochvílovi z DVA jsou už v domácí alternativní scéně zavedenou institucí a dávno překročili hranice České republiky. Koncertují po celém světě, za hry k počítačovým hrám sbírají ocenění a své třetí studiové album Nipomo vydali v distribuci amerického labelu Northern Spy. Jejich imaginativní divnopop zpívaný vymyšleným jazykem tak sbíral ohlasy i v zahraničních publikacích.

Veronika Buriánková a David Zeman z táborských Kalle bodují okouzlujícím slowcoreovým písničkářstvím, které k dosažení maximálního emočního efektu potřebuje jen o málo víc než pouhé nic. Svůj debut Live from the Room si natočili doma na čtyřstopý magnetofon a vydali vlastním nákladem na kazetě. I olomoučtí Leto jsou nováčci, kteří se vyrojili z kvasu kolem slezského netlabelu MámaMrdáMaso. Indoš a Palma nabízí na Zbytky ozářených ploch introvertní indiepop se špetkou melancholie, který vypráví příběhy přechodových rituálů mezi dětstvím a dospělostí, bezstarostností a zodpovědností.

Objevem roku můžou být vedle Kalle také ostravští Schwarprior, kteří míchají osobitý electro-punk se surreálnými texty a působivou vizualitou. Do světa alternativní hudby přišli před lety ze světa performancí a výtvarného umění a rychle si vybudovali pozici kultovní koncertní kapely. Letos v prosinci konečně vydávají na Polí5 dlouhohrající debut iddqd.

Třetím nominovaným jsou frýdecko-místečtí Divided, kteří navazují na tradici českého shoegaze. Multiinstrumentalista Filip Helštýn a zpěvačka Viktorka Marksová ale rozhodně jen nekopírují dvacet let starou vlnu, ale míchají ji s prvky dream popu či lo-fi folku. Vznikli teprve vloni v prosinci a letos na podzim vydali jako free download svůj debut Born To Sleep.

Počinem roku 2014 může být podle poroty cen Vinyla album U nás v garáži, na němž Václav Havelka (Please The Trees) a Martin Tvrdý (aka Bonus) skládají poctu výrazným osobnostem české alternativy konce osmé dekády. Ke klasikám od Psích vojáků nebo Michael's Uncle přistupovali Havelka a Tvrdý zcela bez respektu a deska svým neortodoxním přístupem k slavným písničkám vzbudila četné debaty.

Dalším kandidátem je nová hudba k audioknize Solaris, za níž stojí Studio Needles. Díky působivému ambientu dvojice hudebníků působících také v projektu Fremeni získala klasika Stanislava Lema v podání Richarda Honzoviče zcela nový rozměr. O ocenění v této kategorii se bude ucházet také "anti-festival" Pelhřimovy 2014, který v létě uspořádal Lukáš Novotný ze skupiny Bratři Orffové. Do prakticky zaniklé vesnice v česko-polském pohraničí pozval dvě desítky projektů domácí alternativy a oživil tak původního ducha hudebního festivalu jako setkání spřízněných duší bez vstupného, honorářů, sponzorů či sekuriťáků.

Cena Vinyla určená pro výrazné počiny na poli domácí alternativní hudby se bude v únoru udělovat po čtvrté. V minulých letech si cenu za album roku odnesli B4, Květy a Vložte kočku. Předchozími objevy byli Fiordmoss, Planety a Nylon Jail, zatímco festival Creepy Teepee, vydvatelství Polí5 a Piana na ulici mají Vinyly za počin roku.

Na slavnostním ceremoniálu 8. února v pražském Lucerna Music Baru vystoupí nominovaní DVA a Kalle a loňští vítězové Vložte kočku.

Nominace na Ceny Vinyla 2014

Deska roku
DVA – Nipomo
Kalle – Live from The Room
Leto – Zbytky ozářených ploch

Objev roku
Divided
Kalle
Schwarzprior

Počin roku
Pelhřimovy 2014
Studio Needles – hudba k audioknize Solaris
U nás v garáži

 

Právě se děje

před 29 minutami

Senát bude za dva týdny volit nového šéfa ÚOOÚ, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Premiér Pobřeží slonoviny zemřel na infarkt, bylo mu 61 let

Premiér Pobřeží slonoviny Amadou Gon Coulibaly, který byl v nadcházejících říjnových prezidentských volbách považován za jednoho z favoritů, ve středu zemřel. Podle agentury DPA to oznámila vláda.

Místní televize RTI uvedla, že jednašedesátiletý Coulibaly během zasedání kabinetu utrpěl infarkt. Bylo to první jednání kabinetu, kterého se zúčastnil po návratu z několikatýdenního léčení ve Francii. Zde již v roce 2012 podstoupil operaci srdce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy