Kapela Sto zvířat vyměnila ska za vážnou hudbu a koketuje s Čajkovským

ČTK ČTK
10. 9. 2015 10:08
Sto zvířat se na novém albu Ministerstvo mého vnitra potkali nečekaně ve skladbě Struny podzimu se skladatelem klasické hudby Petrem Iljičem Čajkovským. Desáté album vznikalo během posledních dvou let opět kompletně na texty Tomáše Belka, pod hudbou je podepsán většinou Jan Kalina. Křest alba se uskuteční 22. října ve Velkém sále pražské Lucerny.
Jan Kalina (Sto zvířat)
Jan Kalina (Sto zvířat) | Foto: ČTK

Praha – Kapela Sto zvířat dokončila nové album, které pokřtí koncem října v pražské Lucerně. Desku s názvem Ministerstvo mého nitra otextoval Tomáš Belko a vznikala během posledních dvou let. Jedna ze skladeb bude inspirována i vážnou hudbou.

"Je to spíše zásluha našeho textaře Tomáše Belka, který jako vždycky napsal skvělý text. A když se zpívá o festivalu Struny podzimu a rozsvíceném Rudolfinu, tak mě pochopitelně naskočila pro mne nejlepší popová hudba, a to je Čajkovského B moll, z něhož jsme ukradli povolených osm taktů," řekl kapelník Jan Kalina.

Kapela hrající z větší míry styl ska má k vážné hudbě kladný vztah. "Já mám klasickou hudbu ráda a šla bych se podívat na Struny podzimu, ale nemám na čas. Ovšem v kalpele je spousta lidí, kteří klasickou hudbu hrají, například trumpetista Pablo Herzog hrající s hradeckými filharmoniky," uvedla zpěvačka Jana Jelínková.

"Ukrást v téhle naší srandovní muzice něco z vážného tématu je prostě správné, kdyby dnes Čajkovskij žil, klidně by si s námi zahrál na piáno. Navíc jsme všichni heterosexuálně zaměření, takže bychom ho pro změnu rádi uvítali," podotkl s narážkou na údajnou sexuální orientaci Čajkovského Kalina.

Název Ministerstvo mýho nitra kapela podle Kaliny nevybrala náhodně. "S Tomášem (Belkem) už máme padesát let a je dobré se rozhlížet nejen dopředu a okolo sebe. ale také do sebe," sdělil.

Křest alba se uskuteční 22. října ve Velkém sále pražské Lucerny, kde kapela rovněž oslaví 25. narozeniny za účasti mnoha hostů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy