To jsou nejkrásnější české knihy loňského roku. Podívejte se

Podívejte se, které knihy uspěli v 50. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2014
Odborná literatura, 1. místo - Martin Hejl a kol.: 2× 100 mil. m2; podnázev: Atomized modernity …on large housing complexes in Czechoslovakia 1914–2014. Nakladatelství: Kolmo.eu; lustrace: Alexey Klyuykov, Jan Šrámek; Fotografie: Dušan Tománek; Grafická úprava: Mikuláš Macháček, Linda Dostálková. Historie vývoje architektury bydlení v Československu v posledních 100 letech je dokumentována rozhovory s autory a staviteli největších a nejzásadnějších obytných celků.
Odborná literatura, 2. místo -  1989 Diskuse 2014, Editoři: Iva Knobloch, Jiří Pelcl; podnázev: Architektura, interiér, design. Nakladatelství: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Grafická úprava: Štěpán Malovec. Časosběrný dokument obsahující faksimile ineditního sborníku Diskuse 89, který je založen na prezentaci dvaceti architektů a designérů, a aktuální pohled těchto autorů na současnou situaci v umění.
Odborná literatura, 3. místo - Sídliště Solidarita, Editorka: Barbora Špičáková. Nakladatelství: Archiv výtvarného umění; Fotografie: Dora Kubíčková, Viktor Tuček, Zdeněk Voženílek; Grafická úprava: Adéla Svobodová. Kniha mapuje vznik, vývoj a význam prvního poválečného sídliště v Praze. 12 rozhovorů s obyvateli představí kvality mimořádné městské zástavby. Atmosféru zachycují současné portréty a rodinné fotografie.
Literatura pro děti a mládež , 1. místo - Michal Bystrov: Nech ten mech. Nakladatelství: Ivana Pecháčková – Meander; Ilustrace: Petr Nikl; Grafická úprava: Zuzana Lednická. Kniha pro děti z pera básníka, muzikanta, novináře a překladatele Michala Bystrova obsahuje verše, které autor napsal v posledních sedmi letech, během nichž s údivem, dojetím i pobavením sledoval, jak rostou jeho malé neteře a děti.
Foto: Aktuálně.cz
hrz
Aktualizováno 23. 4. 2015 22:11
Podívejte se, které knihy uspěly v 50. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2014, kterou pořádá Památník národního písemnictví.

Fotogalerie - Ve středu proběhl za účasti ministra kultury Daniela Hermana v letohrádku Hvězda slavnostní ceremoniál předávání cen za nejkrásnější české knihy roku 2014 spojený s vernisáží výstavy Zpráva o knize k 50. výročí soutěže.

Porota vybrala vítěze v sedmi soutěžních kategoriích z více než 250 přihlášených knih. Soutěž pořádá Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury České republiky.

Kolekce Nejkrásnějších českých knih roku 2014 ukazuje špičku současného českého knižního designu

Porota se rozhodla neudělit žádné ceny v kategorii krásné literatury pro dospělé. "Komise se shodla, že v letošním ročníku nejsou v této kategorii dostatečně výrazné a výjimečné knihy, aby mohla s čistým svědomím udělit první tři místa," vysvětlují organizátoři soutěže.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy