To jsou nejkrásnější české knihy loňského roku. Podívejte se

Podívejte se, které knihy uspěli v 50. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2014
Odborná literatura, 1. místo - Martin Hejl a kol.: 2× 100 mil. m2; podnázev: Atomized modernity …on large housing complexes in Czechoslovakia 1914–2014. Nakladatelství: Kolmo.eu; lustrace: Alexey Klyuykov, Jan Šrámek; Fotografie: Dušan Tománek; Grafická úprava: Mikuláš Macháček, Linda Dostálková. Historie vývoje architektury bydlení v Československu v posledních 100 letech je dokumentována rozhovory s autory a staviteli největších a nejzásadnějších obytných celků.
Odborná literatura, 2. místo -  1989 Diskuse 2014, Editoři: Iva Knobloch, Jiří Pelcl; podnázev: Architektura, interiér, design. Nakladatelství: Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Grafická úprava: Štěpán Malovec. Časosběrný dokument obsahující faksimile ineditního sborníku Diskuse 89, který je založen na prezentaci dvaceti architektů a designérů, a aktuální pohled těchto autorů na současnou situaci v umění.
Odborná literatura, 3. místo - Sídliště Solidarita, Editorka: Barbora Špičáková. Nakladatelství: Archiv výtvarného umění; Fotografie: Dora Kubíčková, Viktor Tuček, Zdeněk Voženílek; Grafická úprava: Adéla Svobodová. Kniha mapuje vznik, vývoj a význam prvního poválečného sídliště v Praze. 12 rozhovorů s obyvateli představí kvality mimořádné městské zástavby. Atmosféru zachycují současné portréty a rodinné fotografie.
Literatura pro děti a mládež , 1. místo - Michal Bystrov: Nech ten mech. Nakladatelství: Ivana Pecháčková – Meander; Ilustrace: Petr Nikl; Grafická úprava: Zuzana Lednická. Kniha pro děti z pera básníka, muzikanta, novináře a překladatele Michala Bystrova obsahuje verše, které autor napsal v posledních sedmi letech, během nichž s údivem, dojetím i pobavením sledoval, jak rostou jeho malé neteře a děti.
Foto: Aktuálně.cz
hrz
Aktualizováno 23. 4. 2015 22:11
Podívejte se, které knihy uspěly v 50. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2014, kterou pořádá Památník národního písemnictví.

Fotogalerie - Ve středu proběhl za účasti ministra kultury Daniela Hermana v letohrádku Hvězda slavnostní ceremoniál předávání cen za nejkrásnější české knihy roku 2014 spojený s vernisáží výstavy Zpráva o knize k 50. výročí soutěže.

Porota vybrala vítěze v sedmi soutěžních kategoriích z více než 250 přihlášených knih. Soutěž pořádá Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury České republiky.

Kolekce Nejkrásnějších českých knih roku 2014 ukazuje špičku současného českého knižního designu

Porota se rozhodla neudělit žádné ceny v kategorii krásné literatury pro dospělé. "Komise se shodla, že v letošním ročníku nejsou v této kategorii dostatečně výrazné a výjimečné knihy, aby mohla s čistým svědomím udělit první tři místa," vysvětlují organizátoři soutěže.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy