Cirk La Putyka otevře v tržnici Jatka 78

ČTK ČTK
25. 9. 2014 17:03
Multifunkční prostor v bývalých halách 7 a 8 otevře La Putyka představením Dolls.
Dolls (La Putyka).
Dolls (La Putyka). | Foto: Cirk La Putyka

Praha - Projekt divadelního a uměleckého prostoru v Pražské tržnici v Holešovicích, který inicioval a připravuje soubor Cirk La Putyka, má konkrétní obrysy.

Pro veřejnost bude multifunkční prostor otevřen 5. listopadu pod názvem Jatka78 s podtitulem Místo pro nové umění. Zájemci si od 26. září mohou v síti Ticketportal koupit vstupenky na představení Dolls, které tu bude uvedeno poprvé po vyprodaných pražských premiérách na Letní Letné.

"Jméno odkazuje na původní účel hal číslo 7 a 8, které jsme získali do užívání od pražského magistrátu. Sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983, kdy byl celý areál přebudován na tržnici," vysvětlil principál souboru Rosťa Novák. Haly původně určené k porážce zvířat jsou součástí trojlodního objektu v severovýchodní části areálu, který je památkově chráněn.

Zároveň podtitul odráží to, že tu najde domov nejen Cirk La Putyka, ale i další současné soubory ceněné doma i v zahraničí, které zatím nemají stálý prostor pro zkoušení a prezentace. Například 420PEOPLE, Lenka Vágnerová, nezávislé projekty režijní dvojice SKUTR a další.

"Praze jednoznačně chybí větší prostor pro nezávislé, experimentující umění. Naším cílem je spolu s těmito soubory za podpory Prahy, firem i široké veřejnosti přeměnit budovy bývalých jatek právě v domov sloužící novému umění," dodal Novák.

Podle manažera projektu Štěpána Kubišty vyžadují tyto prostory rekonstrukci, která zároveň zachová historický industriální charakter. Architektonickou studii vytvořil ateliér Mjölk. Po dokončení v roce 2015 či 2016 by tu měly vzniknout plně vybavený divadelní sál s kapacitou 350 sedadel, místo pro zkoušky, cirkusové workshopy pro veřejnost, galerie, bar, klub i skladovací prostory.

"Abychom prověřili možnosti prostoru, rozhodli jsme se v listopadu a prosinci pro dvouměsíční zkušební provoz," podotkl Kubišta. Od 6. do 10. listopadu zde Cirk La Putyka uvede nejnovější představení Dolls. Své další inscenace však Cirk La Putyka i nadále hraje v klubu La Fabrika.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy