Foto: Bejun Mehta přivedl do Rudolfina hvězdy Collegia 1704

Bejun Mehta zahajoval v Praze přehlídku Collegium 1704 v Rudolfinu.
S novým názvem avšak ve stejně hvězdných konstelacích byl zahájen třetí ročník koncertního cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu (dříve Hvězdy barokní opery), který byl kritiky i diváky za nedlouhou dobu své existence pasován na jednu z hlavních událostí kulturní sezóny.
Koncertem 21. října v Rudolfinu se do Prahy vrátil kontratenorista světového jména Bejun Mehta.
Dramaturgie koncertu se opírá o dramaturgii posledního profilového CD Bejuna Mehty s názvem Che Puro Ciel. Titul CD je inspirován slavnou Orfeovou árií z opery Orfeo ed Euridice od Ch. W. Glucka, která je symbolem vyvrcholení vývoje italské opery. „My jsme však dramaturgii koncertu směřovali více k souvislosti pozdní italské opeře a jejímu vlivu na mladého Mozarta. Je nesmírně zajímavé si připomenout, z jakých kořenů vyrostl Mozart jako geniální operní skladatel,“ říká k programu koncertu dirigent Collegia 1704, Václav Luks.
Bejun Mejta s Collegiem 1704 v minulém roce natočil v barokním divadle v Českém Krumlově film s Gluckovou operou Orfeo a Euridice, která v září získala ocenění „DVD měsíce září“ a „Editor’s Choice“ magazínu Gramophone a „IRR Outstanding“ britského International Record Review.
Foto: Petra Hajská
Kultura Kultura
22. 10. 2014 13:54
Podívejte se na fotostory ze zahajovacího koncertu cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu. Pražské publikum si tam zcela získal kontratenorista Bejun Mehta.

Fotogalerie - Kontratenorista Bejun Mehta se vrátil v úterý do Prahy, aby zahájil koncertní cyklus Collegium 1704 v Rudolfinu, který se v předchozích dvou letech jmenoval Hvězdy barokní opery.

Pražské publikum i tentokrát přesvědčil o svém postavení jednoho z nejlepších kontratenoristů světa. S Collegiem 1704 spolupracuje už poněkolikáté - mimo jiné společně natočili v barokním divadle v Českém Krumlově film s Gluckovou operou Orfeo a Euridice.

Podívejte se na záběry z koncertu, zákulisí i z natáčení filmu v Českém Krumlově.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy