Collegium 1704 vydalo první českou nahrávku Bachovy Mše h moll

Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 8. 2013 11:36
Collegium 1704 představí Bachovu skladbu 13. září v Praze
Foto: Aktuálně.cz

Praha - První českou nahrávkou Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha na historické nástroje vydal na svém novém albu soubor Collegium 1704. Jedno ze stěžejních barokních děl provedl pod vedením dirigenta a uměleckého vedoucího Václava Lukse.

Jako sólisty přizval na natáčení sopranistku Hanu Blažíkovou, mezzosopranistku Sophii Harmsenovou, altistu Terryho Weye, tenoristu Erica Stoklossy a basisty Tomáše Krále a Mariána Krejčíka. Záznam pořídil orchestr ve studiu Domovina na začátku letošního roku.

Foto: Aktuálně.cz

Nové CD s Bachovou Mší h moll se začne prodávat od začátku září v Česku, Německu a zemích Beneluxu, postupně i ve Velké Británii, Francii a Spojených státech. O nahrávku se postaral německý producent a zvukový mistr, nositel dvou desítek cen Grammy Andreas Neubronner.

"V případě Mše h moll nám nešlo o objevení jakési univerzální historizující interpretační pravdy, ale o odvahu nahlédnout na jedno z největších děl hudebních dějin beze strachu z jeho monumentality a s chutí objevit jeho nádherné barvy v původní kráse bez nánosů patiny interpretační tradice," uvedl dirigent Luks.

Nikoliv však Bachovým dílem, ale tvorbou jeho současníka Jana Dismase Zelenky se Collegium 1704 prosadilo na světové hudební scéně. V září čeká soubor podzimní koncert z cyklu Hudební most Praha - Drážďany s programem Claudia Monteverdiho. Pražské vystoupení se odehraje 13. září v kostele sv. Šimona a Judy, o den později pak v Annenkirche v Drážďanech.

Čtěte také
Janovy pašije jako vybroušený skvost i hořící pochodeň

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy