Collegium 1704 vydalo první českou nahrávku Bachovy Mše h moll

Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 8. 2013 11:36
Collegium 1704 představí Bachovu skladbu 13. září v Praze
Foto: Aktuálně.cz

Praha - První českou nahrávkou Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha na historické nástroje vydal na svém novém albu soubor Collegium 1704. Jedno ze stěžejních barokních děl provedl pod vedením dirigenta a uměleckého vedoucího Václava Lukse.

Jako sólisty přizval na natáčení sopranistku Hanu Blažíkovou, mezzosopranistku Sophii Harmsenovou, altistu Terryho Weye, tenoristu Erica Stoklossy a basisty Tomáše Krále a Mariána Krejčíka. Záznam pořídil orchestr ve studiu Domovina na začátku letošního roku.

Foto: Aktuálně.cz

Nové CD s Bachovou Mší h moll se začne prodávat od začátku září v Česku, Německu a zemích Beneluxu, postupně i ve Velké Británii, Francii a Spojených státech. O nahrávku se postaral německý producent a zvukový mistr, nositel dvou desítek cen Grammy Andreas Neubronner.

"V případě Mše h moll nám nešlo o objevení jakési univerzální historizující interpretační pravdy, ale o odvahu nahlédnout na jedno z největších děl hudebních dějin beze strachu z jeho monumentality a s chutí objevit jeho nádherné barvy v původní kráse bez nánosů patiny interpretační tradice," uvedl dirigent Luks.

Nikoliv však Bachovým dílem, ale tvorbou jeho současníka Jana Dismase Zelenky se Collegium 1704 prosadilo na světové hudební scéně. V září čeká soubor podzimní koncert z cyklu Hudební most Praha - Drážďany s programem Claudia Monteverdiho. Pražské vystoupení se odehraje 13. září v kostele sv. Šimona a Judy, o den později pak v Annenkirche v Drážďanech.

Čtěte také
Janovy pašije jako vybroušený skvost i hořící pochodeň

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy