Praha - Historicky první uvedení opery Olimpiade Josefa Myslivečka v pražském Stavovském divadle zaznamenalo loni v květnu na mezinárodní operní scéně nevídaný ohlas, jenž doznívá i v nominaci na prestižní The International Opera Awards, neboli operního Oscara, v kategorii "znovuobjevená tvorba".
Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna v Londýně.
Myslivečkova Olimpiade se tak ocitla ve společnosti produkcí evropských festivalů v Aix-en-Provence, Wexfordu či amerického Bard SummerScape. Na londýnském finále budou vyhlášeni vítězové více než dvou desítek kategorií druhého ročníku těchto cen.
Myslivečkova Olimpiade se vloni vrátila na jeviště ve své původní podobě po 235 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. Opera zazněla v brilantním provedení sólistů v čele s Raffaellou Milanesi, Sophií Harmsen, Johannesem Chumem či Simonou Houda Šaturovou a hudebníků z barokního orchestru Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Režisérkou byla Ursel Herrmannová.
"Úspěch Myslivečkovy hudby a její vřelé přijetí současným publikem je potvrzením jejích nadčasových kvalit, příslibem i povzbuzením do další objevitelské činnosti. Dlouhá řada Myslivečkových titulů čeká na své oživení. Věřím, že premiéra byla klíčovým okamžikem v renesanci hudby tohoto opomíjeného českého mistra," komentoval Luks nominaci na prestižní ocenění.
Josef Mysliveček patřil k nejslavnějším tvůrcům žánru opera seria druhé poloviny 18. století. Jeho velkým obdivovatelem byl i Wolfgang Amadeus Mozart. O renesanci Myslivečka svědčí provedení Olimpiade v koncertní verzi v prestižním Theater an der Wien 28. března 2014, v říjnu se pak opera vrátí do Národního divadla v Praze.
Nejbližší možností, kdy si zájemci z Prahy budou moci Myslivečkovu tvorbu naživo vychutnat, bude koncert Collegia 1704 v rámci cyklu Hvězdy barokní opery s proslulou americkou mezzosopranistkou Vivicou Genauxovou 18. března v Rudolfinu.