Myslivečkova Olimpiade má šanci na operního Oscara

Kultura ČTK Kultura, ČTK
26. 2. 2014 20:25
Projekt souboru Collegium 1704 získal nominaci na prestižní The International Opera Awards. Opera se vrátí do Národního divadla po uvedení ve Vídni.
Obnovená opera Olimpiade uspěla na mezinárodní scéně.
Obnovená opera Olimpiade uspěla na mezinárodní scéně. | Foto: 2media

Praha - Historicky první uvedení opery Olimpiade Josefa Myslivečka v pražském Stavovském divadle zaznamenalo loni v květnu na mezinárodní operní scéně nevídaný ohlas, jenž doznívá i v nominaci na prestižní The International Opera Awards, neboli operního Oscara, v kategorii "znovuobjevená tvorba".

Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna v Londýně.

Myslivečkova Olimpiade se tak ocitla ve společnosti produkcí evropských festivalů v Aix-en-Provence, Wexfordu či amerického Bard SummerScape. Na londýnském finále budou vyhlášeni vítězové více než dvou desítek kategorií druhého ročníku těchto cen.

Poslechněte si ukázku z opery Olimpiade v podání Raffaelly Milanesi.
Poslechněte si ukázku z opery Olimpiade v podání Raffaelly Milanesi. | Video:

Myslivečkova Olimpiade se vloni vrátila na jeviště ve své původní podobě po 235 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. Opera zazněla v brilantním provedení sólistů v čele s Raffaellou Milanesi, Sophií Harmsen, Johannesem Chumem či Simonou Houda Šaturovou a hudebníků z barokního orchestru Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Režisérkou byla Ursel Herrmannová.

"Úspěch Myslivečkovy hudby a její vřelé přijetí současným publikem je potvrzením jejích nadčasových kvalit, příslibem i povzbuzením do další objevitelské činnosti. Dlouhá řada Myslivečkových titulů čeká na své oživení. Věřím, že premiéra byla klíčovým okamžikem v renesanci hudby tohoto opomíjeného českého mistra," komentoval Luks nominaci na prestižní ocenění.

Josef Mysliveček patřil k nejslavnějším tvůrcům žánru opera seria druhé poloviny 18. století. Jeho velkým obdivovatelem byl i Wolfgang Amadeus Mozart. O renesanci Myslivečka svědčí provedení Olimpiade v koncertní verzi v prestižním Theater an der Wien 28. března 2014, v říjnu se pak opera vrátí do Národního divadla v Praze.

Nejbližší možností, kdy si zájemci z Prahy budou moci Myslivečkovu tvorbu naživo vychutnat, bude koncert Collegia 1704 v rámci cyklu Hvězdy barokní opery s proslulou americkou mezzosopranistkou Vivicou Genauxovou 18. března v Rudolfinu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy