Světové hvězdy barokní opery zazpívají v Rudolfinu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 4. 2012 19:50
Do Prahy přijedou Véronique Gensová, Topi Lehtipuu, Sara Mingardová nebo Sonia Prinaová
Collegium 1704
Collegium 1704 | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Koncertní cyklus nazvaný Hvězdy barokní opery, který bude pořádat Česká filharmonie s renomovaným souborem Collegium 1704, zazní v pražském Rudolfinu. Od příští sezony se v rámci sedmi koncertů představí světově uznávaní pěvci, kteří se proslavili zejména v interpretaci hudby 17. a 18. století, mimo jiné Véronique Gensová, Topi Lehtipuu, Sara Mingardová nebo Sonia Prinaová.

S nápadem otevřít Rudolfinum i jinému hudebnímu žánru než klasickým symfonickým koncertům přišel vedoucí Collegia 1704 Václav Luks. Podle něj je právě Rudolfinum vhodný prostor pro interpretaci barokní hudby na historické nástroje. "Tento žánr zažívá v posledních letech v Praze a u nás obecně velký boom. Po zkušenostech z našich vlastních produkcí v Praze i v zahraničí vím, že publikum na podobnou dramaturgii bude slyšet. Tím jsem si naprosto jistý," řekl Luks.

V Praze podle něj chyběly koncerty, jež by představily velká jména světa barokní opery. Sólisté do Česka v minulosti zavítali pouze jako hosté renomovaných zahraničních souborů. "Považuji za čest, že je můžeme my jako Collegium i jménem České filharmonie do Rudolfina pozvat a představit pražskému publiku v rámci pravidelného cyklu," poznamenal Luks.

Právě aspekt pravidelnosti je prý velmi důležitý. To, co je podle Lukse v jiných evropských metropolích součástí pravidelného kulturního kalendáře, je v Praze jen výjimečná událost.

V Rudolfinu tak zazní díla ukazující šíři operní tvorby 17. a 18. století a také oratoria. Uvedení Mše h moll a Janových pašijí otevře tradici vánočních a velikonočních koncertů Collegia 1704 v Rudolfinu.

Koncertní sezonu 2012/2013 zahájí Česká filharmonie 4. října s novým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Přední český orchestr chystá několik nových projektů a mění i dosavadní abonentní systém. Vedle dosavadních čtvrtků a pátků nově přibude i středeční abonmá.

 

Právě se děje

Další zprávy