Světové hvězdy barokní opery zazpívají v Rudolfinu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 4. 2012 19:50
Do Prahy přijedou Véronique Gensová, Topi Lehtipuu, Sara Mingardová nebo Sonia Prinaová
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Koncertní cyklus nazvaný Hvězdy barokní opery, který bude pořádat Česká filharmonie s renomovaným souborem Collegium 1704, zazní v pražském Rudolfinu. Od příští sezony se v rámci sedmi koncertů představí světově uznávaní pěvci, kteří se proslavili zejména v interpretaci hudby 17. a 18. století, mimo jiné Véronique Gensová, Topi Lehtipuu, Sara Mingardová nebo Sonia Prinaová.

S nápadem otevřít Rudolfinum i jinému hudebnímu žánru než klasickým symfonickým koncertům přišel vedoucí Collegia 1704 Václav Luks. Podle něj je právě Rudolfinum vhodný prostor pro interpretaci barokní hudby na historické nástroje. "Tento žánr zažívá v posledních letech v Praze a u nás obecně velký boom. Po zkušenostech z našich vlastních produkcí v Praze i v zahraničí vím, že publikum na podobnou dramaturgii bude slyšet. Tím jsem si naprosto jistý," řekl Luks.

V Praze podle něj chyběly koncerty, jež by představily velká jména světa barokní opery. Sólisté do Česka v minulosti zavítali pouze jako hosté renomovaných zahraničních souborů. "Považuji za čest, že je můžeme my jako Collegium i jménem České filharmonie do Rudolfina pozvat a představit pražskému publiku v rámci pravidelného cyklu," poznamenal Luks.

Právě aspekt pravidelnosti je prý velmi důležitý. To, co je podle Lukse v jiných evropských metropolích součástí pravidelného kulturního kalendáře, je v Praze jen výjimečná událost.

V Rudolfinu tak zazní díla ukazující šíři operní tvorby 17. a 18. století a také oratoria. Uvedení Mše h moll a Janových pašijí otevře tradici vánočních a velikonočních koncertů Collegia 1704 v Rudolfinu.

Koncertní sezonu 2012/2013 zahájí Česká filharmonie 4. října s novým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Přední český orchestr chystá několik nových projektů a mění i dosavadní abonentní systém. Vedle dosavadních čtvrtků a pátků nově přibude i středeční abonmá.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 12 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy