Cobainova dcera Frances Bean produkuje dokument o otci

Kultura ČTK Kultura, ČTK
27. 11. 2014 8:39
Snímek o frontmanovi Nirvany vychází z dosud nezveřejněných záznamů z rodinného archivu.
Kurt Cobain.
Kurt Cobain. | Foto: archiv Sub Pop

New York - Dcera Kurta Cobaina Frances Bean bude výkonnou producentkou nového televizního životopisu o legendárním frontmanovi kapely Nirvana. Podle společnosti HBO má jít o první dokumentární film o Cobainovi, jenž vznikne ve spolupráci s rodinou legendárního hudebníka, který ukončil svůj život v roce 1994, v sedmadvaceti letech.

Dokument se má zaměřit na život i předčasnou smrt zpěváka a kytaristy, jenž se stal jednou z hlavních osobností rocku. Snímek Kurt Cobain: Montage of Heck, odkazující v názvu na Cobainovu kazetu z roku 1988, na níž mixoval na čtyřstopém magnetofonu vlastní hudbu s dávnými hity z rádia, má být uveden v kinech a v televizi exkluzivně na HBO.

Film vychází mimo jiné z rodinných domácích videí, deníků a dalších osobních archiválií. Zazní v něm také písně Nirvany a dosud nevydané Cobainovy původní písně. "Mám k dispozici více než dvě stě hodin nevydané hudby a zvuku, obrovské množství uměleckých projektů (olejomalby, sochy), hodiny záznamů z domácího videa, které nikdy nikdo neviděl, a více než čtyři tisíce stran spisů," říká režisér Brett Morgen.

Ten je rovněž autorem dokumentů o Rolling Stones Crossfire Hurricane a o filmovém producentovi Robertu Evansovi Ten kluk bude točit.

"Kurt byl ztělesněný rozpor," říká režisér Brett Morgen. "Byl upřímný a sentimentální a také ironický a sarkastický. Byl sladký a kyselý. Byl neuvěřitelně vtipný. A film má odrážet jeho ducha."

 

Právě se děje

před 53 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy