GLOSA Jsem nejhorší v tom, co dělám nejlíp. Cobain byl loser

Pavel Turek
6. 4. 2014 14:40
Frontman Nirvany, který se před dvaceti lety zastřelil, byl jediným idolem, který nikdy nikomu necpal recepty na úspěch, vítězství, bohatství a splnění amerického snu.
Kurt Cobain na snímku Youri Lenquetta.
Kurt Cobain na snímku Youri Lenquetta. | Foto: Youri Lenquette

Glosa - I dvacet let po své sebevraždě zůstává Kurt Cobain ojedinělou superhvězdou. Idolem, který vlastním úspěchem a slávou – byť po ní v počátcích zřejmě toužil – nakonec opovrhoval natolik, že ji neunesl. Odstup dvou dekád od jeho úmrtí nyní přináší všem pátračům po detailech z jeho soukromí a posledních dnů žně.

Francouzský fotograf Youri Lenquette v Paříži vystavil nikdy nepublikované snímky z posledního focení Nirvany, kde si Cobain z hecu pohrával se skutečnou pistolí.

Foto: Profimédia

Seattleské policejní oddělení uvolní bezmála čtyřicet fotek z místa činu: domku nad garáží, kde si zpěvák prostřelil hlavu 5. dubna 1994. Novinář a spolupracovník NYTimes, Dave Seminara, napsal průvodce po místech na americkém severozápadě spjatých s Cobainovým životem a na svém YouTube kanálu dokonce nabízí videoprohlídky nemovitostí, v nichž lídr Nirvany prožil dětství a mládí. Jedna z nich je dokonce na prodej a spolek nadšenců z Portlandu by v ní rád zřídil muzeum.

V rodném městečku Aberdeen pak minulý měsíc starost odhalil Cobainovu mimořádně odpudivou a kýčovitou sochu, jež ho zachycuje v póze, s níž by si ho nikdy nikdo nespojoval. Zpěvák sice v odrbaných džínech třímá akustickou kytaru, potud vše v pořádku, ale obličej mu smáčí proud slz. Zřejmě ze zoufalství nad tím, jak selhal.

Opak amerického snu

Právě motivu selhání v americké kultuře se v aktuálně nejlepším cobainovském textu věnuje kritik Ludovic Hunter-Tilney. Novinář listu Financial Times se vrací k étosu „loserů“ a „flákačů“, jenž byl v hudbě i kinematografii devadesátých let všudypřítomný. Cobain jej dokonale ztělesňoval - a Hunter-Tinley upozorňuje, jak tento postoj úzce souvisí s americkým konceptem úspěchu.

Dokládá, že „selhat v byznysu“ ještě v první polovině 19. století znamenalo být postižený katastrofou a nepřízní osudu. Ovšem jak se po roce 1850 začal vzmáhat trh s úvěry a agentury si vedly evidenci dlužníků, kde charakterizovaly jejich platební morálku, ze selhání se stávalo cosi vlastního přímo povaze člověka. Už to nebyla okolnost přicházející z vnějšího světa, ale defekt uvnitř člověka. Tak se zrodil „loser“ jako největší nadávka člověku, který nemá hodnotu ani finanční, ani společenskou. Naprostý opak někoho, kdo může žít americký sen.

Tuto definici zvedly ze stolu kontrakultury let šedesátých, které si řekly: jestliže máme podle korporátní Ameriky vadný charakter, pak to radostně a hrdě přijměme. Stejně tak Cobain - coby syn z rozvrácené rodiny, který nedokončil školní docházku a v době vydání alba Nevermind přespával na zadním sedadle svého auta - neměl důvod necítit se jako někdo, kdo má loserovství zcela v sobě.

Nikdy jsem neselhal v selhávání

Vzal to ovšem bez veškerého optimismu květinové dekády. „Jsem nejhorší v tom, co dělám nejlíp,“ mumlá ve Smells Like Teen Spirit. A vůbec poslední studiová skladba Nirvany, You Know You're Right, zase obsahuje verš „Nikdy jsem neselhal v selhávání“.

Nirvana vznikla v roce 1987. Podívejte se na záznam jejich "domácího koncertu" z roku 1988.
Nirvana vznikla v roce 1987. Podívejte se na záznam jejich "domácího koncertu" z roku 1988. | Video:

V perspektivě největší rockové hvězdy devadesátých let nedával úspěch žádný smysl; nebyl jí souzen. Paradoxně právě za toto bezvýhradné akceptování selhání byl Cobain celou jednou generací oslavován. On sám to v kombinaci s paranoiou způsobenou drogovou závislostí neunesl.

Dvacet let po Cobainově smrti, jak připomíná Hunter-Tinley, prožívá současná generace ohledně neúspěchu ještě mnohem větší nejistotu. Po finanční krizi vyhlídky stále nejsou valné. Prognózy tvrdí, že poprvé od poválečných let se dnešním mladým zhorší životní úroveň. V kontrastu s tím ovšem dominantní kultura reprezentovaná především hip-hopem nepřestává vzývat vítězství, jež se rovná bohatství.

Teenageři reagují na písně Nirvany. Podívejte se.
Teenageři reagují na písně Nirvany. Podívejte se. | Video:

Právě pro tento alternativní a zpochybňující pohled je Cobainovo sdělení vitální i s odstupem času. Ukazuje to také půvabné video Teenageři reagují na Nirvanu. V něm mladí lidé – všichni narození až po zpěvákově sebevraždě – komentují tři skladby kapely; a aniž by měli větší ponětí o dobovém kontextu, okamžitě se napojí na obsah. Osloví je naléhavý hlas a ihned se identifikují s jeho úzkostmi a obavami. Je to totiž možná jediný idol, který jim i přes propast generace nenabízí recepty na úspěch, nevytahuje se a na rovinu tvrdí: Jsem stejně zmatený jako vy.

Text vznikl původně pro rubriku Dělníci kultury na Respekt.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy