Nakladatelství ustoupilo zaměstnancům, po protestech paměti Woodyho Allena nevydá

ČTK ČTK, DPA
7. 3. 2020 17:04
Nakladatelská skupina Hachette zrušila plánované vydání pamětí Woodyho Allena. Důvodem je fakt, že americký filmař byl roku 1992 obviněn z údajného sexuálního obtěžování své adoptivní dcery. Zaměstnanci na protest proti vydání memoárů stávkovali.
Woody Allen je také hudebníkem. Na snímku z loňska hraje se skupinou The Eddy Davis New Orleans Jazz v Madridu.
Woody Allen je také hudebníkem. Na snímku z loňska hraje se skupinou The Eddy Davis New Orleans Jazz v Madridu. | Foto: ČTK/EFE

Kniha nazvaná Apropos of Nothing (Co se týče ničeho) měla na pulty přijít 7. dubna a kromě USA se dostat také do Kanady, Itálie, Francie, Německa nebo Španělska.

"Rozhodnout, že Allenovu knihu nevydáme, bylo těžké," oznámila firma, která prý k podobným krokům přistupuje výjimečně. "Vydali jsme mnoho rozporuplných knih a v budoucnu s tím budeme pokračovat. Jako nakladatelství se neustále snažíme dát prostor různým názorům a protikladným pohledům na věc."

Proti vydání memoárů čtyřiaosmdesátiletého režiséra, scenáristy, herce, spisovatele a trojnásobného držitele Oscara se vyslovila jak jeho adoptivní dcera Dylan Farrowová, tak Allenův syn a novinář Ronan Farrow. Ten u stejné nakladatelské skupiny minulý rok publikoval knihu týkající se aféry bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina.

Ze zneužití tehdy sedmileté adoptivní dcery Dylan Farrowové v roce 1992 obvinila Woodyho Allena jeho bývalá partnerka Mia Farrowová. Nařčení, které v průběhu dekád opakovaně připomínají média, Allen vždy odmítl.

Prokurátor státu Connecticut, který se případem zabýval, po dlouhém vyšetřování rozhodl filmaře neobžalovat. Ve zdůvodnění uvedl, že Allena stále podezírá, chce však adoptivní dceru ušetřit traumatického procesu. Dylan Farrowová obvinění obnovila začátkem roku 2018.

Ke zprávě o chystaném zveřejnění Allenovy knihy nyní adoptivní dcera uvedla, že ji to hluboce zraňuje. Věc považuje za "zradu na bratrovi" Ronanu Farrowovi, který svou prací, publikovanou u Hachette, dal hlas obětem sexuálního násilí.

S vydáním Allenových pamětí nesouhlasilo ani víc než 100 zaměstnanců Hachette, kteří ve čtvrtek odpoledne na protest stávkovali a protestovali před kancelářemi firmy na newyorském náměstí Rockefeller Plaza. Podle agentury DPA "solidárně stojí za Ronanem Farrowem, Dylan Farrowovou a oběťmi sexuálního násilí", jak uvedli.

Dav si vybral několik předáků, kteří pak jednali s ředitelem firmy Michaelem Pietschem, popisuje deník New York Times. Podle něj padly tři podmínky: Pietsch musí zrušit vydání Allenových pamětí, veřejně se omluvit a přiznat zaměstnancům Hachette, aby veřejně a bez obav o ztrátu zaměstnání mohli kritizovat knihy, které nakladatelství vydá, avšak oni s tím nesouhlasí.

Právo zaměstnanců Hachette protestovat proti zaměstnavateli hájí také nezisková organizace PEN America, přestože tu jinak celková situace znepokojuje.

"Všichni, včetně spisovatelů a zaměstnanců nakladatelství, podle nás mají právo vyjádřit svůj nesouhlas. Zároveň nás ovšem znepokojuje současný trend, kdy se knihy přestávají vydávat či distribuovat. Čtenáře to připravuje o možnost udělat si vlastní názor a vydavatele to odrazuje od diskutabilních témat," uvedla šéfka PEN America Suzanne Nosselová.

"Zároveň si myslíme, že jakmile je kniha připravena k vydání, neměla by být stažena jen proto, že je kontroverzní nebo vyvolává hlasitou kritiku," dodala.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy