Nakladatelství ustoupilo zaměstnancům, po protestech paměti Woodyho Allena nevydá

ČTK ČTK, DPA
7. 3. 2020 17:04
Nakladatelská skupina Hachette zrušila plánované vydání pamětí Woodyho Allena. Důvodem je fakt, že americký filmař byl roku 1992 obviněn z údajného sexuálního obtěžování své adoptivní dcery. Zaměstnanci na protest proti vydání memoárů stávkovali.
Woody Allen je také hudebníkem. Na snímku z loňska hraje se skupinou The Eddy Davis New Orleans Jazz v Madridu.
Woody Allen je také hudebníkem. Na snímku z loňska hraje se skupinou The Eddy Davis New Orleans Jazz v Madridu. | Foto: ČTK/EFE

Kniha nazvaná Apropos of Nothing (Co se týče ničeho) měla na pulty přijít 7. dubna a kromě USA se dostat také do Kanady, Itálie, Francie, Německa nebo Španělska.

"Rozhodnout, že Allenovu knihu nevydáme, bylo těžké," oznámila firma, která prý k podobným krokům přistupuje výjimečně. "Vydali jsme mnoho rozporuplných knih a v budoucnu s tím budeme pokračovat. Jako nakladatelství se neustále snažíme dát prostor různým názorům a protikladným pohledům na věc."

Proti vydání memoárů čtyřiaosmdesátiletého režiséra, scenáristy, herce, spisovatele a trojnásobného držitele Oscara se vyslovila jak jeho adoptivní dcera Dylan Farrowová, tak Allenův syn a novinář Ronan Farrow. Ten u stejné nakladatelské skupiny minulý rok publikoval knihu týkající se aféry bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina.

Ze zneužití tehdy sedmileté adoptivní dcery Dylan Farrowové v roce 1992 obvinila Woodyho Allena jeho bývalá partnerka Mia Farrowová. Nařčení, které v průběhu dekád opakovaně připomínají média, Allen vždy odmítl.

Prokurátor státu Connecticut, který se případem zabýval, po dlouhém vyšetřování rozhodl filmaře neobžalovat. Ve zdůvodnění uvedl, že Allena stále podezírá, chce však adoptivní dceru ušetřit traumatického procesu. Dylan Farrowová obvinění obnovila začátkem roku 2018.

Ke zprávě o chystaném zveřejnění Allenovy knihy nyní adoptivní dcera uvedla, že ji to hluboce zraňuje. Věc považuje za "zradu na bratrovi" Ronanu Farrowovi, který svou prací, publikovanou u Hachette, dal hlas obětem sexuálního násilí.

S vydáním Allenových pamětí nesouhlasilo ani víc než 100 zaměstnanců Hachette, kteří ve čtvrtek odpoledne na protest stávkovali a protestovali před kancelářemi firmy na newyorském náměstí Rockefeller Plaza. Podle agentury DPA "solidárně stojí za Ronanem Farrowem, Dylan Farrowovou a oběťmi sexuálního násilí", jak uvedli.

Dav si vybral několik předáků, kteří pak jednali s ředitelem firmy Michaelem Pietschem, popisuje deník New York Times. Podle něj padly tři podmínky: Pietsch musí zrušit vydání Allenových pamětí, veřejně se omluvit a přiznat zaměstnancům Hachette, aby veřejně a bez obav o ztrátu zaměstnání mohli kritizovat knihy, které nakladatelství vydá, avšak oni s tím nesouhlasí.

Právo zaměstnanců Hachette protestovat proti zaměstnavateli hájí také nezisková organizace PEN America, přestože tu jinak celková situace znepokojuje.

"Všichni, včetně spisovatelů a zaměstnanců nakladatelství, podle nás mají právo vyjádřit svůj nesouhlas. Zároveň nás ovšem znepokojuje současný trend, kdy se knihy přestávají vydávat či distribuovat. Čtenáře to připravuje o možnost udělat si vlastní názor a vydavatele to odrazuje od diskutabilních témat," uvedla šéfka PEN America Suzanne Nosselová.

"Zároveň si myslíme, že jakmile je kniha připravena k vydání, neměla by být stažena jen proto, že je kontroverzní nebo vyvolává hlasitou kritiku," dodala.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy