Vypořádání s minulostí. Festival Berlinale vedl bývalý nacista, zjistili historici

Kultura AP, Kultura
1. 10. 2020 7:00
Odborná studie došla k závěru, že zakladatel berlínského filmového festivalu "nikoliv nevýznamnou" měrou přispěl nacistické kinematografii a po válce svou roli bagatelizoval. Píše to agentura AP s odvoláním na pořadatele akce.
Italská herečka Monica Vitti s tehdejším ředitelem Berlinale Alfredem Bauerem, 1971.
Italská herečka Monica Vitti s tehdejším ředitelem Berlinale Alfredem Bauerem, 1971. | Foto: Berlinale/Erika Rabau

Alfred Bauer byl šéfem Berlinale v letech 1951 až 1976, kdy z něj vybudoval přední společenskou událost v tehdejším Západním Berlíně. Dnes akce vedle přehlídek v Cannes a Benátkách patří k nejsledovanějším filmovým festivalům v Evropě.

Letos v lednu, krátce před zahájením jubilejního 70. ročníku, pořadatelé oznámili, že tentokrát neudělí Cenu Alfreda Bauera. Reagovali tak na zjištění týdeníku Die Zeit, který upozornil, že Bauer patřil k předním osobnostem filmového průmyslu za nacistické éry. Pořadatelé uvedli, že je to pro ně nová informace, a objednali si odbornou studii u Leibnizova ústavu pro dějiny a kulturu východní Evropy, který sídlí v Lipsku.

Nyní je studie hotová a její autoři v čele s historikem Tobiasem Hofem došli k názoru, že "Alfred Bauer nikoliv nevýznamnou měrou přispěl k chodu německého filmového průmyslu za nacistické diktatury, a tudíž také k upevnění a legitimizaci nacistické nadvlády" nad Německem.

Bauer byl již od roku 1933 členem různých nacistických spolků, například Nacionálně socialistického studentského svazu nebo úderných oddílů SA. V roce 1937 vstoupil do NSDAP, doplňuje filmový web Variety.com.

Po vypuknutí druhé světové války budoucí šéf festivalu narukoval do wehrmachtu, kde měl sloužit u protiletecké obrany. Kvůli zdravotním problémům byl však v březnu 1942 propuštěn.

Krátce nato začal Alfred Bauer pracovat jako poradce v Riechsfilmintendanz, Říšské filmové intendanci neboli centrále pro dramaturgické a umělecké vedení. Zřídil ji ministr propagandy Joseph Goebbels a měla za úkol například schvalovat scénáře propagandistických filmů. Také využívala nucených prací a spolupracovala s armádou. Bauer v organizaci pracoval ještě v roce 1945.

Po skončení druhé světové války se však vydával za "přesvědčeného a aktivního odpůrce" nacistického režimu. "Lži, polopravdy a tvrzení", které říkal na svou obranu, podle historiků "svědčí o jeho ambicích a téměř bezskrupulózním oportunismu".

"Po roce 1945 Bauer systematicky umenšoval svou roli," shrnují autoři studie. Těm však dokumenty, které dosud prozkoumali, umožňují "jen v omezené míře komentovat, jaké měl Bauer v Riechsfilmintendanz pravomoci a jaká činil tvůrčí rozhodnutí". Došli nicméně k závěru, že "svou práci vykonával svědomitě a oddaně".

Alfred Bauer a herec Gene Kelly, 1960.
Alfred Bauer a herec Gene Kelly, 1960. | Foto: Heinz Köster/Stiftung Deutsche Kinemathek

Historici zkoumali materiály v německém Federálním filmovém archivu, Nadaci německé filmotéky nebo Správě národních archivů v americkém Washingtonu.

Alfred Bauer zemřel roku 1986, festival poté na jeho počest začal udělovat Cenu Alfreda Bauera, určenou celovečerním filmům, jež otevírají nové perspektivy v kinematografii.

Jednalo se o jednoho z takzvaných Stříbrných medvědů, stejně jako ceny pro herce a režii. Festival je vždy vyhlašoval na závěrečném ceremoniálu před hlavní cenou ročníku, tedy Zlatým medvědem pro nejlepší film, pokračuje agentura AP.

"Nová, historiky ověřená zjištění o roli Alfreda Bauera v Riechsfilmintendanz i jeho chování v době denacifikace jsou hrozivá. Přesto představují důležitou součást toho, jak se kulturní instituce založené po roce 1945 vypořádávají s nacistickou minulostí svých zakladatelů," shrnuje Mariette Rissenbeeková, výkonná ředitelka Berlinale.

Jeho pořadatelé již v srpnu potvrdili, že Cenu Alfreda Bauera nadále nebudou udělovat. Zároveň organizátoři Berlinale oznámili, že od příštího ročníku, plánovaného na únor 2021, přestanou v hereckých cenách rozlišovat samostatné kategorie pro muže a ženy.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy