Podcast: Detektivky jsou zprávou o společnosti. Patří k veřejné službě, říká Špaček

Petr Vizina Petr Vizina
30. 9. 2020 18:00
S režisérem Radimem Špačkem o krimiseriálu, který točí na rodném Ostravsku, o toleranci vůči komunismu i o škodlivosti náboženství.

Motorkář zmizel. Nebyla to nehoda, ani náhoda… víc už bychom toho o zápletce jedné z epizod dvanáctidílné televizní série Stíny v mlze, kterou pro Českou televizi natáčí režisér Radim Špaček, prozrazovat neměli.

Snad jen tolik, že tento rozhovor podnítila fotografie zachycující 37 burácejících strojů Harley Davidson, jak čekají na pokyn režie, aby se gang mužů a žen v černém mohl dát do pohybu.

Podcast s Radimem Špačkem si můžete poslechnout zde:

Svůj první celovečerní film Mladí muži poznávají svět (1993) natočil šestačtyřicetiletý Špaček v obleženém Sarajevu za války v bývalé Jugoslávii. Na rozdíl od lovců senzací se tehdy rozhodl do Sarajeva přestěhovat.

V polovině 90. let pak v České televizi uváděl hudební pořad 60‘, v němž se objevili Nick Cave, Vladimír Mečiar či tvůrce tohoto podcastu. Po slibném úvodu v oboru filmové režie následoval snímek Rychlé pohyby očí a cena Plyšový lev za nejméně sledovaný či snad nejméně srozumitelný film roku 1998.

Úspěch nakonec přišel v podobě Českého lva za režii dramatu Pouta (2010). To bylo Radimu Špačkovi sedmatřicet let. Od té doby už jako zavedený režisér stojí za úspěšnými televizními sériemi Svět pod hlavou nebo Život a doba soudce A.K.. Krom toho v Česku založil dva festivaly indického filmu.

"I ve středním věku se cítím na nějakých pětadvacet, chovám se podle toho a občas mi dá někdo najevo, že už je to trochu moc. Snažím se nebýt přestárlý puberťák a nebýt tím trapný," reaguje na postřeh, že se od dob, kdy moderoval hudební pořad, navenek příliš nezměnil.

Oceňuje svého otce - mluvčího prezidenta Václava Havla a později popularizátora společenské etikety -, který kvůli členství v komunistické straně po roce 1989 nepřemýšlel o vstupu do politiky. Přesto dnes společnosti vytýká vlnu smířlivosti s dobou tuzemského socialismu.

Na stáří by se Radim Špaček rád usídlil v Indii, kam se už roky vrací. Pravidelný návštěvník země, kde generace Evropanů před ním hledaly osvícení, spiritualitu a správný přístup k meditaci, je ovšem přesvědčený o škodlivosti jakéhokoliv náboženství.

Vítejte u tentokrát poněkud osobního podcastu Na dotek, jehož hostem je režisér Radim Špaček. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy