Polepšený hříšník, pro nějž v církvi není místo. Kina promítají polský hit

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
30. 9. 2020 12:37
Drama Corpus Christi, které natočil jeden z nejvýraznějších současných polských režisérů Jan Komasa, proniklo do finálních nominací na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Pozoruhodný snímek o hříchu, pokání a vykoupení měl předpremiéru na Letní filmové škole a Febiofestu, od uplynulého čtvrtka jej promítají česká kina.

Absurdní výchozí situací může připomenout groteskní alegorii Farářův konec z roku 1968, kterou režisér Evald Schorm na příběhu zběhlého kostelníka dokládal, že skutečným duchovním může být i ten, kdo nemá kněžský glejt. Komasovo drama je ale ukotveno v jiném žánru, době i společenském a náboženském klimatu.

Falešným pastýřem se tentokrát stává dvacetiletý delikvent Daniel, který v nápravném zařízení pro mladistvé prošel duchovní proměnou a po propuštění chce vstoupit do kněžského semináře. Kvůli stigmatu kriminálníka nemá šanci na přijetí. Shodou několika "božích" náhod ho však za čerstvě vysvěceného kněze začnou považovat obyvatelé odlehlé obce, které krutě poznamenala tragická autonehoda.

Podobně jako hrdina Schormova filmu, jenž se pro dobro, víru i útěchu bližních v zapadlé vesnici začal vydávat za faráře, se také Daniel svatokrádežně stává duchovní autoritou a zpovědníkem věřících ve "své" farnosti.

Jelikož je sám hříšníkem, který nadále podléhá bezbožným pokušením, projevuje vůči lidem vzácnou empatii a nabízí nečekaná rozhřešení. Místo modliteb s nimi tiše sdílí víru i vlastní pochybnosti. Místo kázání k nim promlouvá, naslouchá a - často s neortodoxní přímočarostí, pod vlivem vlastních zkušeností ze specifických mší v pasťáku - jim podává pomocnou ruku. Když ji ale nabídne i osobě, která byla ze společenství vyobcována, tvrdě narazí na zeď bigotního pokrytectví a nesnášenlivosti.

Komasovy filmy jako Město 44, Místnost sebevrahů i její odvozené pokračování Hejter dráždí efektní vizuální stránkou, ovlivněnou estetikou reklam, videoklipů a především počítačových her.

Komorní syrové drama Corpus Christi se v tomto ohledu vymyká. Zároveň představuje důkaz, že osmatřicetiletý režisér dovede natočit mimořádně silný příběh i s úspornými výrazovými prostředky. Kameraman Piotr Sobociński jr. využívá jen tlumenou barevnou paletu s převažujícími šedomodrými a modrozelenými podtóny.

Film Corpus Christi vypráví o trestanci, kterého v odlehlé obci začnou považovat za čerstvě vysvěceného kněze. | Video: AČFK

Corpus Christi není tak radikálně vyhrocené jako předloňské drama Klér, další polský snímek s katolickými kněžími coby "kacířskými" protagonisty. Jeho režisér Wojciech Smarzowski se zaměřil na nejožehavější problémy současné polské církve: pedofilii, celibát, potraty, korupci, chamtivost i touhu po moci a penězích.

Jan Komasa se ve filmu, inspirovaném skutečnými událostmi, těmito choulostivými tématy nezabývá, neboť nechtěl, aby byl výsledek vnímán jako "další útok na problémový polský katolicismus". Přesto také jeho drama vyznívá polemicky, i když jím občas probleskne odlehčující komický okamžik.

Eliza Rycembelová v roli Elizy, Bartosz Bielenia jako Daniel.
Eliza Rycembelová v roli Elizy, Bartosz Bielenia jako Daniel. | Foto: AČFK

Režisér se zajímá především o osobnostní vývoj rozporuplného mladíka s kriminální minulostí, jenž hledá spásu ve službě katolické církvi. Zároveň jeho postava svou vstřícností, otevřeností a spontánností ukazuje, jak se církev, zatvrzele lpící na zpátečnických dogmatech, vzdálila Bohu i lidem. Především těm mladým.

Drama zároveň přerůstá v univerzálně srozumitelné podobenství. Jak trefně vystihl katolický kněz a filozof Tomáš Halík, film Corpus Christi "vypovídá nejen o tajemství kněžství a kněžského poslání, nýbrž o ,povolání‘ v životě člověka vůbec".

Jan Komasa znovu potvrdil přesný instinkt při výběru představitele titulní role. Osmadvacetiletý filmový a divadelní herec Bartosz Bielenia svého Daniela obdařil nevyzpytatelným charismatem. Herec s výraznýma vodnatýma očima se suverénně pohybuje v krajně vyhrocených emocionálních rozpoloženích - od extatického vytržení během bohoslužeb až po rozběsněné vyhřeznutí animálních pudů při brutálních rvačkách.

Bielenia, který měl menší roli také ve snímku Klér, za svůj úchvatný, fyzicky nesmírně intenzivní výkon obdržel cenu Orły udělovanou Polskou filmovou akademií. Ta drama Corpus Christi ocenila ještě v dalších deseti kategoriích, včetně všech hlavních. Snímek byl úspěšný i divácky - v polských kinech ho zhlédlo cca 1,5 milionu návštěvníků.

Motivem polepšeného hříšníka, pro kterého v církevní hierarchii není místo, Corpus Christi opět souzní s filmem Farářův konec. I pro strhující příběh Daniela přitom platí biblická parafráze, která zaznívá právě v Schormově moralitě: "Lepší jeden obrácený hříšník než deset spravedlivých."

Corpus Christi

Režie: Jan Komasa
AČFK, česká distribuční premiéra 24. září.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy