Vidělo ji 111 milionů lidí. Ze Hry na oliheň se stal nejoblíbenější seriál Netflixu

Reuters Kultura Reuters, Kultura
13. 10. 2021 18:12
Jihokorejská Hra na oliheň se oficiálně stala nejpopulárnějším seriálem videotéky Netflix. Devítidílný thriller, ve kterém zadlužení lidé bojují o život v dětských hrách s vidinou pohádkového bohatství, měl premiéru před měsícem. Od té doby už ho vidělo přes 111 milionů lidí.

Podle dystopického dramatu už vznikl bezpočet memů na sociálních sítích i halloweenské převleky inspirované zelenými teplákovými soupravami, jaké v seriálu nosí účastníci her.

Popularitu nabyla také korejská sladkost zvaná dalgona, do které musí soutěžící vyškrábat obrazec. Sedmatřicetiletý cukrář Yong-hui, který dalgony vyrábí posledních osm let v jihokorejské metropoli Soulu, řekl, že od premiéry seriálu se týden nedostal domů, neboť se mu před obchodem hromadí zákazníci a neustává příval objednávek. Před seriálem prodával okolo 200 dalgon denně, teď je to 500 denně.

Seriál dále zvýšil zájem o korejštinu. Výrobci platformy pro výuku jazyků Duolingo uvedli, že v Británii narostl počet uživatelů studujících korejštinu o 76 procent, zatímco v USA to bylo o 40 procent. Čísla pocházejí z doby, kdy byl přitom seriál k vidění teprve dva týdny.

Nyní Hra na oliheň zdolala další metu, když na Netflixu nasbírala 111 milionů zhlédnutí. "To je nejvíc ze všech našich seriálů," potvrdila ve středu platforma. Série měla premiéru 17. září, rekord tak přepsala za 27 dnů. Předstihla dosud největší hit Netflixu, seriál Bridgertonovi. Ten za prvních 28 dnů od zveřejnění zaznamenal 82 milionů zhlédnutí.

Netflix poskytuje údaje o sledovanosti zřídka, v obou případech ale uvádí, že jedno zhlédnutí počítá jen těm uživatelům, kteří si pustí alespoň dvě minuty z jedné epizody.

Hra na oliheň je návykový thriller, zábavný krvák i kritika pozdního kapitalismu, shrnul v recenzi na Aktuálně.cz kritik Tomáš Stejskal. "Rychlý spád, akce, napětí a silné emoční zvraty podporují přitažlivé scény uprostřed labyrintů, které vypadají, jako by vizuální hříčky kreslíře M. C. Eschera někdo přetvořil na kulisy dětského pořadu v pestrých, ale pastelově tlumených barvách. Přitom jde o prostředí, kde vládnou krutá, byť spravedlivá pravidla. A právě díky podobným paradoxům je seriál chytlavý," napsal.

Seriál Hra na oliheň je na Netflixu s českými titulky. | Video: Netflix

Šéf obsahu Netflixu Ted Sarandos řekl minulý měsíc na technologické konferenci v americké Kalifornii, že firmu popularita Hry na oliheň zaskočila. "Nečekali jsme, že z toho bude takový celosvětový hit," přiznal.

Seriál vyvolal tak vysoký zájem, že jihokorejský internetový provider SK Broadband kvůli němu zažaloval Netflix. Žádá od něj kompenzaci za zvýšené náklady spojené s údržbou a mimořádným průtokem dat v týdnech, kdy si uživatelé Hru na oliheň streamovali. V té době přes síť SK Broadbandu protékal 24násobek obvyklého objemu dat. Jihokorejský soud již uznal, že tamní firma by měla mít nárok na odškodné v zatím neupřesněné výši. Netflix odvětil, že se jednáním s providerem nebrání.

Videotéka musela rovněž řešit stížnost Jihokorejky, jejíž telefonní číslo bylo v seriálu uvedené a po premiéře ho zaplavily tisíce nevyžádaných hovorů i textových zpráv. Netflix s produkční společností Siren Pictures slíbil, že číslo ze záběru odstraní.

Dotčená je podnikatelka a číslo si nemůže změnit, protože na něm závisí její kontakty s klienty, uvedla. Když jí produkční firma nabídla odškodné ve výši jednoho milionu jihokorejských wonů, což je v přepočtu zhruba 18 tisíc korun, odmítla to jako příliš nízkou částku.

Netflix již dříve oznámil, že do výroby nových filmů a seriálů v Jižní Koreji letos investuje zhruba 500 milionů dolarů, v přepočtu skoro 11 miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 47 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 57 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy