Tereza Nvotová získala na "Trilobitech" hlavní cenu za celovečerní dokument o Mečiarovi

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 14. 1. 2018 21:03
Letošní ceny Trilobit, udělované Českým filmovým a televizním svazem, si odnesli režisérka Tereza Nvotová, režisér Pavel Kačírek nebo herci Zuzana Kronerová a Pavel Nový. Poctu za celoživotní dílo získal producent Čestmír Kopecký. Cenu Josefa Škvoreckého za audiovizuální adaptaci literárního díla udělila porota polské režisérce světové pověsti Agnieszce Hollandové za zpracování románu Olgy Tokarczukové Přes kosti mrtvých.
Tereza Nvotová.
Tereza Nvotová. | Foto: DVTV

Hlavní cenu Trilobit, kterou uděluje Český filmový a televizní svaz, získala režisérka Tereza Nvotová za celovečerní dokument Mečiar.

Film je podle poroty varovným portrétem vzestupu slovenského politika, který pomocí nevídané míry demagogie, populismu a víry ve vlastní lži dokázal demokratickou cestou uzurpovat moc, jež se neštítila ani zločinů. 

Poctu za celoživotní dílo, konkrétně za "dlouhodobou umanutou produkci originálních televizních a filmových děl, která podstatně obohacují obraz české audiovizuální tvorby popřevratových let", převzal v podobě Ceny Vladislava Vančury producent Čestmír Kopecký.

Stojí za televizními cykly Česká soda, Bigbít, Chcete mě? či Šumná města, má podíl na vzniku filmů Díky za každé nové ráno, Knoflíkáři, Návrat idiota, Rok ďábla, Nuda v Brně či Karamazovi.

Uspěla Agnieszka Hollandová s filmem Přes kosti mrtvých

Cenu Josefa Škvoreckého za audiovizuální adaptaci literárního díla udělila porota polské režisérce světové pověsti Agnieszce Hollandové za zpracování románu Olgy Tokarczukové Přes kosti mrtvých. Film je výpovědí o tom, že člověk není povýšen nad přírodu a její zákony.

Hollandová, která se z účasti omluvila, převzala před rokem v Praze titul doctor honoris causa Akademie múzických umění. Snímek vzápětí představila na Febiofestu jako svůj nejvíce "český" film. "Jsem ráda, že v něm funguje černý humor. Česká kinematografie mi byla inspirací," uvedla tehdy.

Ceny Trilobit získali režisér Pavel Kačírek za hluboce lidský dokument Jak odchází prezident věnovaný Václavu Havlovi a také představitelé hlavních rolí filmu Bohdana Slámy Bába z ledu Zuzana Kronerová a Pavel Nový.

S cenou odešli i Robin Kvapil a Pavel Šplíchal, tvůrci grotesky Všechno bude fajn. Je leporelem příběhů z Brna, "věrně zrcadlících surreálnou absurditu naší reality". Přečtět si rozhovor s Robinem Kvapilem. 

Cenu Ferdinanda Vaňka za přínos rozvoji občanské společnosti převzal Tomáš Kudrna za režii dokumentu Co dokáže lež (recenze), ve kterém ukazuje rozdíl mezi minulými a současnými formami agrese vůči nic netušícímu obyvatelstvu, což orámoval záběry ruské okupace roku 1968.

"Vaňkovo ocenění" získali také režisér Askold Kurov a producent Maxim Tuula, tvůrci snímku Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov. Odborná jury v čele s Vladimírem Justem ho označila za putinovské poselství světu, že tyto příběhy nemívají nárok na happy end.

Trilobit 2018

  • Hlavní cena: Tereza Nvotová (film Mečiar)
  • Cena Trilobit: Pavel Kačírek (film Jak odchází prezident), Zuzana Kronerová a Pavel Nový (film Bába z ledu), Robin Kvapil a Pavel Šplíchal (film Všechno bude fajn)
  • Cena za celoživotní dílo: producent Čestmír Kopecký
  • Cena Josefa Škvoreckého za audiovizuální adaptaci literárního díla: Agnieszka Hollandová (film Přes kosti mrtvých)
  • Cena Ferdinanda Vaňka: Václav Kudrna (film Co dokáže lež), Askold Kurov a Maxim Tuula (film Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov)
  • Zvláštní cena: Kateřina Svatoňová (kniha Jaroslav Kučera)
  • Zlatý citron (anticena): Jaromír Soukup
  • Cena dětí (Berounský medvídek): Iveta Grófová (film Pátá loď)

Zvláštní cena připadla filmové historičce a teoretičce Kateřině Svobodové za publikaci o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi, jenž žil i pracoval s Věrou Chytilovou, a výstavu uspořádanou z jeho pozůstalosti loni v Brně. O knížce jsme psali zde

Zcela zvláštní cenu Zlatý citron udělili porotci Jaromíru Soukupovi za neuvěřitelné konferování "diskusních" pořadů v TV Barrandov, jež jsou podle nich bizarním koktejlem diletanství a účelového politického aktivismu.

Dětská porota v rámci Berounského medvídka ocenila Ivetu Grófovou za film Pátá loď. Snímek už získal cenu dětí na prestižním Berlinale.

Ceny se letos předávaly pojedenatřicáté. Členové porot vybírali ze 145 přihlášených titulů a 23 snímků s dětskou či rodinnou tematikou. Večerem prováděli herci Martin Myšička a Vasil Fridrich, kteří formou humorné "bojovky" s dirigentskou hůlkou připomněli i odkaz slavného dirigenta a někdejšího berounského rezidenta Václava Talicha.

Mezi předáváním cen hráli na nástroje dětští studenti hudební školy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy