Tereza Nvotová získala na "Trilobitech" hlavní cenu za celovečerní dokument o Mečiarovi

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 14. 1. 2018 21:03
Letošní ceny Trilobit, udělované Českým filmovým a televizním svazem, si odnesli režisérka Tereza Nvotová, režisér Pavel Kačírek nebo herci Zuzana Kronerová a Pavel Nový. Poctu za celoživotní dílo získal producent Čestmír Kopecký. Cenu Josefa Škvoreckého za audiovizuální adaptaci literárního díla udělila porota polské režisérce světové pověsti Agnieszce Hollandové za zpracování románu Olgy Tokarczukové Přes kosti mrtvých.
Tereza Nvotová.
Tereza Nvotová. | Foto: DVTV

Hlavní cenu Trilobit, kterou uděluje Český filmový a televizní svaz, získala režisérka Tereza Nvotová za celovečerní dokument Mečiar.

Film je podle poroty varovným portrétem vzestupu slovenského politika, který pomocí nevídané míry demagogie, populismu a víry ve vlastní lži dokázal demokratickou cestou uzurpovat moc, jež se neštítila ani zločinů. 

Poctu za celoživotní dílo, konkrétně za "dlouhodobou umanutou produkci originálních televizních a filmových děl, která podstatně obohacují obraz české audiovizuální tvorby popřevratových let", převzal v podobě Ceny Vladislava Vančury producent Čestmír Kopecký.

Stojí za televizními cykly Česká soda, Bigbít, Chcete mě? či Šumná města, má podíl na vzniku filmů Díky za každé nové ráno, Knoflíkáři, Návrat idiota, Rok ďábla, Nuda v Brně či Karamazovi.

Uspěla Agnieszka Hollandová s filmem Přes kosti mrtvých

Cenu Josefa Škvoreckého za audiovizuální adaptaci literárního díla udělila porota polské režisérce světové pověsti Agnieszce Hollandové za zpracování románu Olgy Tokarczukové Přes kosti mrtvých. Film je výpovědí o tom, že člověk není povýšen nad přírodu a její zákony.

Hollandová, která se z účasti omluvila, převzala před rokem v Praze titul doctor honoris causa Akademie múzických umění. Snímek vzápětí představila na Febiofestu jako svůj nejvíce "český" film. "Jsem ráda, že v něm funguje černý humor. Česká kinematografie mi byla inspirací," uvedla tehdy.

Ceny Trilobit získali režisér Pavel Kačírek za hluboce lidský dokument Jak odchází prezident věnovaný Václavu Havlovi a také představitelé hlavních rolí filmu Bohdana Slámy Bába z ledu Zuzana Kronerová a Pavel Nový.

S cenou odešli i Robin Kvapil a Pavel Šplíchal, tvůrci grotesky Všechno bude fajn. Je leporelem příběhů z Brna, "věrně zrcadlících surreálnou absurditu naší reality". Přečtět si rozhovor s Robinem Kvapilem. 

Cenu Ferdinanda Vaňka za přínos rozvoji občanské společnosti převzal Tomáš Kudrna za režii dokumentu Co dokáže lež (recenze), ve kterém ukazuje rozdíl mezi minulými a současnými formami agrese vůči nic netušícímu obyvatelstvu, což orámoval záběry ruské okupace roku 1968.

"Vaňkovo ocenění" získali také režisér Askold Kurov a producent Maxim Tuula, tvůrci snímku Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov. Odborná jury v čele s Vladimírem Justem ho označila za putinovské poselství světu, že tyto příběhy nemívají nárok na happy end.

Trilobit 2018

  • Hlavní cena: Tereza Nvotová (film Mečiar)
  • Cena Trilobit: Pavel Kačírek (film Jak odchází prezident), Zuzana Kronerová a Pavel Nový (film Bába z ledu), Robin Kvapil a Pavel Šplíchal (film Všechno bude fajn)
  • Cena za celoživotní dílo: producent Čestmír Kopecký
  • Cena Josefa Škvoreckého za audiovizuální adaptaci literárního díla: Agnieszka Hollandová (film Přes kosti mrtvých)
  • Cena Ferdinanda Vaňka: Václav Kudrna (film Co dokáže lež), Askold Kurov a Maxim Tuula (film Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov)
  • Zvláštní cena: Kateřina Svatoňová (kniha Jaroslav Kučera)
  • Zlatý citron (anticena): Jaromír Soukup
  • Cena dětí (Berounský medvídek): Iveta Grófová (film Pátá loď)

Zvláštní cena připadla filmové historičce a teoretičce Kateřině Svobodové za publikaci o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi, jenž žil i pracoval s Věrou Chytilovou, a výstavu uspořádanou z jeho pozůstalosti loni v Brně. O knížce jsme psali zde

Zcela zvláštní cenu Zlatý citron udělili porotci Jaromíru Soukupovi za neuvěřitelné konferování "diskusních" pořadů v TV Barrandov, jež jsou podle nich bizarním koktejlem diletanství a účelového politického aktivismu.

Dětská porota v rámci Berounského medvídka ocenila Ivetu Grófovou za film Pátá loď. Snímek už získal cenu dětí na prestižním Berlinale.

Ceny se letos předávaly pojedenatřicáté. Členové porot vybírali ze 145 přihlášených titulů a 23 snímků s dětskou či rodinnou tematikou. Večerem prováděli herci Martin Myšička a Vasil Fridrich, kteří formou humorné "bojovky" s dirigentskou hůlkou připomněli i odkaz slavného dirigenta a někdejšího berounského rezidenta Václava Talicha.

Mezi předáváním cen hráli na nástroje dětští studenti hudební školy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy