Recenze: Co dokáže lež je výborný dokument o informační válce. Těží z toho, že má názor

Martin Svoboda Martin Svoboda
24. 5. 2017 3:00
Velmi aktuální téma dezinformací, informační války a (nejčastěji ruské) propagandy zpracoval v dokumentu Co dokáže lež režisér Tomáš Kudrna. Film, který je k vidění na iVysílání České televize a půjde i v dalších evropských zemích, je hodnotný hlavně proto, že se nebojí být subjektivní.
Co dokáže lež? A co je pravda?
Co dokáže lež? A co je pravda? | Foto: ČTK

Tomáš Kudrna patří mezi přední české dokumentaristy a jeho snímek Vládneme, nerušit, jímž v roce 2007 spolu s novinářem Respektu Erikem Taberym vysvětlil dění okolo opoziční smlouvy, se výrazně zapsal do diváckého povědomí. Jeho loňské O čo ide Idě pak bohužel zastínilo tematicky blízké FC Roma. Škoda, Kudrnova "Ida" byla jedním z nejlepších dokumentů roku.

Nyní Tomáš Kudrna přichází s ambiciózním dokumentem Co dokáže lež o fenoménu dezinformací a o informační válce. Autor využil napojení na evropskou televizní stanici Arte, s níž projekt koprodukoval, a hodinový film koncipoval tak, aby si ho mohli pustit lidé po celé Evropě. 

Pro našince tak bude snímek místy polopatický, protože autor v něm každou informaci představuje v širokém kontextu. Zároveň je ale maximálně přehledný a pochopitelný a může dobře posloužit jako užitečný výukový materiál třeba coby začátek diskuse na školách.

Ber, nebo nech být
Kudrna v rozhovorech přiznává, že nabízí "jen" vlastní interpretaci a dění nahlíží osobní optikou: tedy optikou liberálního prozápadního intelektuála, který za nejzásadnější problém informační války považuje proruské fake news.

Takový přístup je u publicistického dokumentu adekvátní, tvůrce se jím hlásí k určitým hodnotám. Snímek je tím od počátku "ideologicky kontaminovaný" a vzdává se iluze objektivity, což ale není špatně: místo distancování se tvůrce předkládá jasný názor, vůči kterému se divák může vymezit, nebo ho přijmout.

Kudrnův dokument je však informačně bohatý. Dává prostor tuzemským i zahraničním odborníkům a ke slovu se dostanou i někteří provozovatelé dezinformačních serverů, kteří tak mají příležitost se obhájit.

Na filmu je nakonec problematické snad jen to, že se subjektivitě neoddal ještě víc a že autor volí celkem odosobněnou formu prezentace, jež by v někom mohla evokovat snahu podat "oficiální výklad reality".

Místní zvyky

Čeští diváci bývají vůči politickému názoru ve filmu a jeho argumentům často automaticky odmítaví s odůvodněním, že si nenechají násilně nutit cizí názory. Dokumentaristé to obvykle řeší tak, že se ve svých snímcích okázale zpřítomňují a nasazují osobní tón, aby se vyhnuli obvinění ze snahy diváky oklamat. Tak vzniká vzniká české pojetí autorského dokumentu.

Co dokáže lež

Dokument, 2017, Česko / Francie, 52 minut 
Režie: Tomáš Kudrna
Hodnocení Aktuálně.cz: 80 %

Kudrna oproti tomu zachovává neutrální formu kvalitně sestříhaných mluvících hlav, aniž by se v dokumentu sám objevil nebo promluvil. Jeho názor z filmu přesto vyplývá. Nabízí osobní interpretaci dění, zároveň ale zůstává věrný prezentaci faktů a informací, které jemně zasazuje do vybraného rámce.

Za otázku stojí, jestli uvozující paralely k sovětské okupaci Československa už nejsou přehnané. Jinak je ale dokument Co dokáže lež ukázkou soustředěného, osobního a přitom seriózního náhledu na problematiku. Takový se u nás často nevidí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy