Recenze: Co dokáže lež je výborný dokument o informační válce. Těží z toho, že má názor

Martin Svoboda Martin Svoboda
24. 5. 2017 3:00
Velmi aktuální téma dezinformací, informační války a (nejčastěji ruské) propagandy zpracoval v dokumentu Co dokáže lež režisér Tomáš Kudrna. Film, který je k vidění na iVysílání České televize a půjde i v dalších evropských zemích, je hodnotný hlavně proto, že se nebojí být subjektivní.
Co dokáže lež? A co je pravda?
Co dokáže lež? A co je pravda? | Foto: ČTK

Tomáš Kudrna patří mezi přední české dokumentaristy a jeho snímek Vládneme, nerušit, jímž v roce 2007 spolu s novinářem Respektu Erikem Taberym vysvětlil dění okolo opoziční smlouvy, se výrazně zapsal do diváckého povědomí. Jeho loňské O čo ide Idě pak bohužel zastínilo tematicky blízké FC Roma. Škoda, Kudrnova "Ida" byla jedním z nejlepších dokumentů roku.

Nyní Tomáš Kudrna přichází s ambiciózním dokumentem Co dokáže lež o fenoménu dezinformací a o informační válce. Autor využil napojení na evropskou televizní stanici Arte, s níž projekt koprodukoval, a hodinový film koncipoval tak, aby si ho mohli pustit lidé po celé Evropě. 

Pro našince tak bude snímek místy polopatický, protože autor v něm každou informaci představuje v širokém kontextu. Zároveň je ale maximálně přehledný a pochopitelný a může dobře posloužit jako užitečný výukový materiál třeba coby začátek diskuse na školách.

Ber, nebo nech být
Kudrna v rozhovorech přiznává, že nabízí "jen" vlastní interpretaci a dění nahlíží osobní optikou: tedy optikou liberálního prozápadního intelektuála, který za nejzásadnější problém informační války považuje proruské fake news.

Takový přístup je u publicistického dokumentu adekvátní, tvůrce se jím hlásí k určitým hodnotám. Snímek je tím od počátku "ideologicky kontaminovaný" a vzdává se iluze objektivity, což ale není špatně: místo distancování se tvůrce předkládá jasný názor, vůči kterému se divák může vymezit, nebo ho přijmout.

Kudrnův dokument je však informačně bohatý. Dává prostor tuzemským i zahraničním odborníkům a ke slovu se dostanou i někteří provozovatelé dezinformačních serverů, kteří tak mají příležitost se obhájit.

Na filmu je nakonec problematické snad jen to, že se subjektivitě neoddal ještě víc a že autor volí celkem odosobněnou formu prezentace, jež by v někom mohla evokovat snahu podat "oficiální výklad reality".

Místní zvyky

Čeští diváci bývají vůči politickému názoru ve filmu a jeho argumentům často automaticky odmítaví s odůvodněním, že si nenechají násilně nutit cizí názory. Dokumentaristé to obvykle řeší tak, že se ve svých snímcích okázale zpřítomňují a nasazují osobní tón, aby se vyhnuli obvinění ze snahy diváky oklamat. Tak vzniká vzniká české pojetí autorského dokumentu.

Co dokáže lež

Dokument, 2017, Česko / Francie, 52 minut 
Režie: Tomáš Kudrna
Hodnocení Aktuálně.cz: 80 %

Kudrna oproti tomu zachovává neutrální formu kvalitně sestříhaných mluvících hlav, aniž by se v dokumentu sám objevil nebo promluvil. Jeho názor z filmu přesto vyplývá. Nabízí osobní interpretaci dění, zároveň ale zůstává věrný prezentaci faktů a informací, které jemně zasazuje do vybraného rámce.

Za otázku stojí, jestli uvozující paralely k sovětské okupaci Československa už nejsou přehnané. Jinak je ale dokument Co dokáže lež ukázkou soustředěného, osobního a přitom seriózního náhledu na problematiku. Takový se u nás často nevidí. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy