Recenze: Co dokáže lež je výborný dokument o informační válce. Těží z toho, že má názor

Martin Svoboda Martin Svoboda
24. 5. 2017 3:00
Velmi aktuální téma dezinformací, informační války a (nejčastěji ruské) propagandy zpracoval v dokumentu Co dokáže lež režisér Tomáš Kudrna. Film, který je k vidění na iVysílání České televize a půjde i v dalších evropských zemích, je hodnotný hlavně proto, že se nebojí být subjektivní.
Co dokáže lež? A co je pravda?
Co dokáže lež? A co je pravda? | Foto: ČTK

Tomáš Kudrna patří mezi přední české dokumentaristy a jeho snímek Vládneme, nerušit, jímž v roce 2007 spolu s novinářem Respektu Erikem Taberym vysvětlil dění okolo opoziční smlouvy, se výrazně zapsal do diváckého povědomí. Jeho loňské O čo ide Idě pak bohužel zastínilo tematicky blízké FC Roma. Škoda, Kudrnova "Ida" byla jedním z nejlepších dokumentů roku.

Nyní Tomáš Kudrna přichází s ambiciózním dokumentem Co dokáže lež o fenoménu dezinformací a o informační válce. Autor využil napojení na evropskou televizní stanici Arte, s níž projekt koprodukoval, a hodinový film koncipoval tak, aby si ho mohli pustit lidé po celé Evropě. 

Pro našince tak bude snímek místy polopatický, protože autor v něm každou informaci představuje v širokém kontextu. Zároveň je ale maximálně přehledný a pochopitelný a může dobře posloužit jako užitečný výukový materiál třeba coby začátek diskuse na školách.

Ber, nebo nech být
Kudrna v rozhovorech přiznává, že nabízí "jen" vlastní interpretaci a dění nahlíží osobní optikou: tedy optikou liberálního prozápadního intelektuála, který za nejzásadnější problém informační války považuje proruské fake news.

Takový přístup je u publicistického dokumentu adekvátní, tvůrce se jím hlásí k určitým hodnotám. Snímek je tím od počátku "ideologicky kontaminovaný" a vzdává se iluze objektivity, což ale není špatně: místo distancování se tvůrce předkládá jasný názor, vůči kterému se divák může vymezit, nebo ho přijmout.

Kudrnův dokument je však informačně bohatý. Dává prostor tuzemským i zahraničním odborníkům a ke slovu se dostanou i někteří provozovatelé dezinformačních serverů, kteří tak mají příležitost se obhájit.

Na filmu je nakonec problematické snad jen to, že se subjektivitě neoddal ještě víc a že autor volí celkem odosobněnou formu prezentace, jež by v někom mohla evokovat snahu podat "oficiální výklad reality".

Místní zvyky

Čeští diváci bývají vůči politickému názoru ve filmu a jeho argumentům často automaticky odmítaví s odůvodněním, že si nenechají násilně nutit cizí názory. Dokumentaristé to obvykle řeší tak, že se ve svých snímcích okázale zpřítomňují a nasazují osobní tón, aby se vyhnuli obvinění ze snahy diváky oklamat. Tak vzniká vzniká české pojetí autorského dokumentu.

Co dokáže lež

Dokument, 2017, Česko / Francie, 52 minut 
Režie: Tomáš Kudrna
Hodnocení Aktuálně.cz: 80 %

Kudrna oproti tomu zachovává neutrální formu kvalitně sestříhaných mluvících hlav, aniž by se v dokumentu sám objevil nebo promluvil. Jeho názor z filmu přesto vyplývá. Nabízí osobní interpretaci dění, zároveň ale zůstává věrný prezentaci faktů a informací, které jemně zasazuje do vybraného rámce.

Za otázku stojí, jestli uvozující paralely k sovětské okupaci Československa už nejsou přehnané. Jinak je ale dokument Co dokáže lež ukázkou soustředěného, osobního a přitom seriózního náhledu na problematiku. Takový se u nás často nevidí. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy