reklama
 
 

Kdo dostane Cenu české filmové kritiky? Největší šanci má film Špína o znásilnění

2. 1. 2018 20:53
Oficiální trailer k filmu Špína | Video: Bfilm |  01:40
Slovensko-české drama Špína Terezy Nvotové vévodí nominacím na Ceny české filmové kritiky za rok 2017, má celkem šest šancí na vítězství. Po pěti nominacích posbíraly snímky Křižáček a Bába z ledu. Nominaci získalo celkem 12 filmů. Ceny, které vznikly jako alternativa k mainstreamovějšímu Českému lvu a které organizuje Sdružení českých filmových kritiků, se budou předávat 27. ledna 2018. Čeští lvi pak najdou své majitele 10. března.
Nominace na Ceny české filmové kritiky 2017

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2017

Nejlepší film: Bába z ledu, Křižáček, Špína
Nejlepší dokument: Červená, Richard Müller: Nepoznaný, Sama
Nejlepší režie: Bába z ledu, Křižáček, Špína
Nejlepší scénář: Bába z ledu, Křižáček, Špína
Nejlepší ženský herecký výkon: Bába z ledu - Zuzana Kronerová, Kvarteto - Barbora Poláková, Špína - Dominika Morávková
Nejlepší mužský herecký výkon: Bába z ledu - Pavel Nový, Křižáček - Karel Roden, Masaryk - Karel Roden
Nejlepší audiovizuální počin: 8 hlav šílenství - výtvarná koncepce (Anna Krtičková, Marta Nováková), Křižáček - kamera (Jan Baset Střítežský), Špína - kamera (Marek Dvořák)
Objev roku: Robin Kvapil - Všechno bude fajn, Tereza Nvotová - Špína, Apolena Rychlíková - Hranice práce
Projekty mimo kinodistribuci: Bo Hai - Dužan Duong, Hranice práce - Apolena Rychlíková, Saša Uhlová, Pěstírna - Andy Fehu

Celovečerní hraný debut Terezy Nvotové Špína vypráví o mladé Leně, jejíž dospívání zásadně poznamená znásilnění. Pocit viny a obavy, že jí nikdo neuvěří, dívku doženou až k pokusu o sebevraždu. Lena se kvůli tomu ocitne na psychiatrické klinice a hledá nový začátek.

Špínu čeští kritici nominovali v kategoriích film roku, režie, scénář, díky kameře Marka Dvořáka má film šanci i v kategorii audiovizuální počin roku, nominována byla i představitelka hlavní role Dominika Morávková a kameraman Marek Dvořák. Tereza Nvotová se uchází i o cenu pro objev roku.

S pěti nominacemi Špínu stíhají loňský vítěz karlovarského Křišťálového glóbu Křižáček, snímek Václava Kadrnky, a Bába z ledu Bohdana Slámy.

Roden proti Rodenovi

V herecké kategorii konkuruje Karel Roden sám sobě s nominacemi za svůj výkon v Křižáčkovi a v Masarykovi. Soupeřem mu je Pavel Nový za roli otužilce v Bábě z ledu.

Jeho kolegyně Zuzana Kronerová se o cenu pro nejlepší herečku utká kromě Dominiky Morávkové i s Barborou Polákovou, jež novináře zaujala v novince Miroslava Krobota Kvarteto.

Dvě nominace, na objev roku i v kategorii mimo kino, má dokumentární film Hranice práce Apoleny Rychlíkové z cyklu Český žurnál. Mezi dokumenty uvedenými v kinech bodovaly tituly Červená, Richard Müller: Nepoznaný a dokudrama Sama. 

autor: ČTK | 2. 1. 2018 20:53

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama