Tarantino píše knihy. Nejdřív vydá románovou verzi Tenkrát v Hollywoodu

Kultura AP, Kultura
18. 11. 2020 13:25
Americký režisér Quentin Tarantino příště popustí uzdu představivosti ne před kamerou, ale na stránkách. Oscarový režisér podepsal smlouvu na dvě knihy s vydavatelstvím HarperCollins. Jako první chystá románovou podobu svého snímku Tenkrát v Hollywoodu, ve druhé knize se vrátí k filmům ze 70. let minulého století.
Quentin Tarantino (vlevo) a Brad Pitt při natáčení Tenkrát v Hollywoodu.
Quentin Tarantino (vlevo) a Brad Pitt při natáčení Tenkrát v Hollywoodu. | Foto: Andrew Cooper/Sony Pictures

Jak píše agentura AP, nejprve chce Tarantino v létě 2021 vydat románovou verzi svého loňského snímku Tenkrát v Hollywoodu. Podobně jako šestákové čtivo, které režisér obdivuje, vyjde také kniha Tenkrát v Hollywoodu nejprve jako paperback.

Obal románové verze Tenkrát v Hollywoodu.
Obal románové verze Tenkrát v Hollywoodu. | Foto: HarperCollins

Podle nakladatele budou určujícími znaky románu "svěží, hravý a radikální odklon od filmu". Ten měl premiéru vloni v létě, hlavní roli herce a jeho dubléra v něm ztvárnili Leonardo DiCaprio a Brad Pitt. Snímek odehrávající se v Los Angeles roku 1969 na pozadí vražd zorganizovaných takzvanou Rodinou Charlese Mansona posbíral 10 nominací na Oscary, dvě proměnil.

"Romány podle filmů byly v 70. letech první knihy, které jsem v dospívání četl," vysvětluje Tarantino. "Dodneška mám pro ten žánr slabost. A tak mohu hrdě oznámit, že knižní verze Tenkrát v Hollywoodu bude mým příspěvkem k tomuto upozaďovanému, ale milovanému literárnímu podžánru," dodává režisér, který se prý těší, až na stránkách knihy hlouběji prozkoumá své postavy i jejich svět.

Podle časopisu Variety.com kniha "zvýrazní" původní příběh televizního herce Ricka Daltona ztvárněného DiCapriem a jeho dubléra Cliffa Bootha v podání Brada Pitta. Bude vyprávět o tom, co se jim přihodilo před událostmi z filmového Tenkrát v Hollywoodu i po nich.

Kniha tak rozvine například příhody z natáčení westernového seriálu Bounty Law, které film zachytil jen zběžně. Stejně tak dá prostor postavám, jež Tarantino z finální podoby snímku vystřihl. Dle serveru Deadline.com, jehož kritik již kus Tarantinova textu četl, román také podrobněji líčí Daltonovu následující hereckou kariéru v Itálii.

Vydání paperbacku neboli brožované knihy v létě 2021 doprovodí audioverze a e-kniha, teprve na podzim 2021 se knižní Tenkrát v Hollywoodu objeví ve vázané podobě.

O tom, že by se k filmovému příběhu vrátil prostřednictvím románu, Tarantino poprvé hovořil v dubnovém podcastu Pure Cinema. "Napadlo mě to nedávno, ale teď o tom přemýšlím dost," naznačil.

Trailer z Tarantinova filmu Tenkrát v Hollywoodu. | Video: Falcon

Druhá kniha, kterou Tarantinovi vydá HarperCollins, se jmenuje Cinema Speculation a zaměřena bude na kinematografii 70. let minulého století. Tarantino chce tímto způsobem vzdát poctu filmové kritičce časopisu New Yorker Pauline Kaelové, která zemřela roku 2001.

"Bude to pestrá kombinace esejů, recenzí, osobních textů a mučivých úvah na téma 'co by kdyby'," uvádí nakladatelství Harper, které je součástí konglomerátu HarperCollins. Datum vydání zatím není známé.

Jak připomíná agentura AP, do psaní knih se v posledních letech kromě sedmapadesátiletého Tarantina pustili také režiséři Brian De Palma, David Cronenberg nebo Guillermo del Toro. V českém překladu Alice Flemrové nedávno nakladatelství Dybbuk vydalo knihu italského filmaře Paola Sorrentina Všichni mají pravdu.

Další režisér Michael Mann momentálně píše román, jenž má dějově předcházet událostem z jeho slavného filmu Nelítostný souboj z roku 1995.

Quentin Tarantino dříve avizoval, že až natočí deset filmů, odejde do důchodu. Tenkrát v Hollywoodu je jeho devátým titulem. Ten první, Gaunery z roku 1992, natočil, ještě než mu bylo 30 let.

Dříve se režisér nechal slyšet, že ve stáří mnozí slavní filmaři ztrácejí kontrolu nad dílem, čemuž by se rád vyhnul.

"Co se týče celovečerních filmů, myslím, že už jsem došel na konec cesty," řekl Tarantino vloni pro australskou edici časopisu GQ.

"Rád bych začal psát knihy o filmu nebo divadelní hry, takže tvůrčí budu i nadále. Jen myslím, že už jsem filmům dal všechno, co jsem jim dát mohl," dodal.

Plány na případný desátý snímek režisér dosud nepředstavil.

Tenkrát v Hollywoodu staví na obrovské atmosféře, na vytvoření světa, ve kterém vás jako diváka baví pobývat, tvrdí o Tarantinově filmu Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy