Muž se dokázal spřátelit s chobotnicí. Netradiční dokument ukázal svou sílu

Dokumentární film nazvaný Moje učitelka chobotnice, který je k vidění na Netflixu, nepatří do žánru klasických dokumentů o přírodě. "Jde o osobní esej," říká kritik Kamil Fila.
Podívejte se na videorecenzi k dokumentu Moje učitelka chobotnice. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Chobotnice jsou zvláštní, inteligentní tvorové a dokumentaristovi Craigu Fosterovi se podařilo navázat blízký vztah s jednou z nich. Každý den po dobu zhruba roku navštěvoval chaluhový les u pobřeží jižní Afriky a byl v blízkosti tohoto zvířete.

Podle Kamila Fily dokáže síla snímku překrýt jeho bizarnost. "Je to filmová báseň o tom, jak my, civilizovaní lidé, můžeme navázat kontakt s přírodou a cítit se být její součástí," dodává Fila. Podle něho filmu porozumí i děti, zároveň je to balzám pro dospělé, kteří cítí, že něco ztratili.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy