Muž se dokázal spřátelit s chobotnicí. Netradiční dokument ukázal svou sílu

Kamil Fila Blahoslav Baťa Kamil Fila, Blahoslav Baťa
14. 11. 2020 7:30
Dokumentární film nazvaný Moje učitelka chobotnice, který je k vidění na Netflixu, nepatří do žánru klasických dokumentů o přírodě. "Jde o osobní esej," říká kritik Kamil Fila.
Podívejte se na videorecenzi k dokumentu Moje učitelka chobotnice. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa

Chobotnice jsou zvláštní, inteligentní tvorové a dokumentaristovi Craigu Fosterovi se podařilo navázat blízký vztah s jednou z nich. Každý den po dobu zhruba roku navštěvoval chaluhový les u pobřeží jižní Afriky a byl v blízkosti tohoto zvířete.

Podle Kamila Fily dokáže síla snímku překrýt jeho bizarnost. "Je to filmová báseň o tom, jak my, civilizovaní lidé, můžeme navázat kontakt s přírodou a cítit se být její součástí," dodává Fila. Podle něho filmu porozumí i děti, zároveň je to balzám pro dospělé, kteří cítí, že něco ztratili.

 

Právě se děje

před 52 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy