RECENZE Sametoví teroristé jsou neškodní blázni. Ale zábavní

Jan Gregor Jan Gregor
25. 4. 2014 19:50
Film slovenských dokumentaristů toho moc neřekne o podhoubí vzniku teroru v totalitním režimu.
Cinkající výbuchy Sametových teroristů.
Cinkající výbuchy Sametových teroristů. | Foto: Verbascum Imago

Recenze - Povídkový dokument trojice slovenských filmařů Sametoví teroristé je poměrně výbušný svým tématem a amatérští pyrotechnici si na něm ukojí své libido, protože inscenovaných výbuchů v něm uvidíte víc než dost. Ať už ale ve filmu vybuchuje billboard, komín, auto, nebo stromy, uslyší divák jen decentní cinknutí místo pořádné rány, která by dokázala otřást ušními bubínky.

A podobné je to s celým snímkem, který potenciální drama a emoce nahrazuje zcizujícími vtípky a který místo sondy do uvažování lidí bojujících násilím proti systému nabízí jen zábavné portréty společenských outsiderů.

Paragraf 93. A dál?

Zástupci progresivní slovenské dokumentaristické scény Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes se zaměřili na současné osudy tří československých občanů, kteří se v zatuchlé realitě osmdesátých let pokusili o odboj proti husákovskému režimu a odnesli to lety ve vězení za protiteroristický paragraf 93.

Sametoví teroristé.
Sametoví teroristé. | Foto: Verbascum Imago

Vybrousili v něm téměř až do extrému metodu, kterou poprvé použil před šesti lety s velkým úspěchem na světových festivalech Juraj Lehotský ve snímku Slepé lásky.

Je to princip, který stírá hranice mezi hraným filmem a dokumentem. Hlavní aktéři hrají sami sebe ve vysoce stylizovaných a inscenovaných situacích, které jim předepisuje scénář. To autorům umožňuje soustředit se v klidu na filmovou řeč: na pečlivě komponované záběry a na invenční práci se střihem.

Podívejte se na ukázku z filmu Sametoví teroristé.
Podívejte se na ukázku z filmu Sametoví teroristé. | Video:

Na Sametové teroristy je ze cinefilního hlediska vyloženě radost se koukat. Jenže pod vším tím formálním pozlátkem se někde vytratila výpověď. Autoři se maximálně soustředí na to, aby nám své hrdiny vykreslili jako hořkosměšné donkichoty. Zamyšlení nad relativitou, oprávněností nebo podhoubím vzniku teroru jde stranou.

Fero, Stano a Vladimír Hučín

Pekarčík nám přibližuje momentky ze života zedníka Stana, který se v minulosti pokusil spíše v opileckém impulsu než z přesvědčení neúspěšně vyhodit do vzduchu tribunu v předvečer Prvního máje.

Stano žije svůj prázdný život svobodného mládence, jezdí pytlačit s už od pohledu deprivovanými kumpány a pokouší se přes seznamku sblížit s nějakou ženou.

Sametoví teroristé.
Sametoví teroristé. | Foto: Verbascum Imago

Pekarčíkovi se podařilo autenticky – skoro až seidlovsky – zachytit ubíjející prostředí slovenské maloměstské periférie s rozpadajícími se baráky a podivnými existencemi bez perspektivy. Bohužel dějové peripetie – třeba scény seznamování a postupného sbližování s jednou blondýnou – doslova čpí neautenticitou.

Důraz na aranžování bizarních situací je slabinou i povídky Petera Kerekese, který se rozhodl vyprávět příběh Fera Bednára, neúspěšného atentátníka na Gustava Husáka. Hudebním podkresem i scénkami samotnými svého hrdinu stylizuje do zastydlého milovníka špionážních bondovek.

Sametoví teroristé.
Sametoví teroristé. | Foto: Verbascum Imago

Bednár má za sebou zajímavý příběh, pokoušel se například naivně zasvětit do plánů své odbojové partičky Svobodnou Evropu, ale Kerekes si opět vystačí hlavně s karikaturou: to když Fero učí svým špionským superdovednostem své dospívající syny.

Dvorní antikomunista s Ivou

Největší potenciál má bezesporu segment s dvorním českým antikomunistou Vladimírem Hučínem. Autoři přišli s jednoduchým archetypálním nápadem: rozvedený odbojář Hučín uspořádá mezi mladými dívkami casting na svou následovnici.

Sametoví teroristé (65 %)

Sametoví teroristé

Potenciální drama a emoce nahrazují Sametoví teroristé zcizujícími vtípky a místo sondy do uvažování lidí, bojujících násilím proti systému, nabízí jen zábavné portréty společenských outsiderů. A autorské trio tenhle jejich společný povahový jmenovatel vypíchlo do popředí. Je škoda, že tenhle zábavný film konformně naznačuje, že boj proti státní moci mohli a mohou vést jen poněkud asociální a v zásadě neškodní romantičtí blázni.

Tajemnou brunetku Ivu pak cvičí v diverzní činnosti. Mezi sebestředným samotářem Hučínem a záhadnou dívkou, o jejichž motivacích nevíme nic konkrétního, funguje hmatatelná chemie.

Vztah „guru a jeho žačka“, respektive „otec a dcera“ přerůstá postupně do vysloveně erotické tenze. Takový Kim Ki-duk by z podobného námětu vytvořil luxusní brutálně lyrický thriller a je vlastně škoda, že Ostrochovský se nemůže ještě víc odpoutat od skutečnosti, která ho svazuje v rozletu.

Je pravděpodobné, že aktéři dokumentu jsou ve skutečnosti do jednoho zvláštní podivíni. A autorské trio tenhle jejich společný povahový jmenovatel jen vypíchlo do popředí. Přesto je škoda, že tenhle zábavný film konformně naznačuje, že boj proti státní moci mohli a mohou vést jen poněkud asociální a v zásadě neškodní romantičtí blázni.

Sametoví teroristé. Slovensko, 2013, 87 minut. Režie:
Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík. Premiéra v českých kinech 10. dubna 2014.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy