RECENZE Dělníci bulváru si plní český sen

Jan Gregor Jan Gregor
19. 4. 2014 9:20
Vít Klusák natočil pozoruhodný portrét tuzemské hvězdy bulvární publicistiky Pavla Novotného.
Pavel Novotný udělá cokoliv, co Vít Klusák chce.
Pavel Novotný udělá cokoliv, co Vít Klusák chce. | Foto: Česká televize

Recenze - Televizní film Víta Klusáka Dělníci bulváru v sobě skrývá stejné dilema jako téma, o kterém vypráví. Kdo koho víc využívá? Pronásleduje proradný bulvár nedůstojně nešťastné celebrity za účelem mrzkého výdělku nebo udělají naopak tuzemské hvězdičky všechno proto, aby se dostaly na stránky tabloidů?

Podívejte se na nový díl filmového magazínu Aktuálně.cz WTF...? What The Film. Najdete v něm dosud neuveřejněné záběry z nového filmu Víta Klusáka Dělníci bulváru. (Vydáno 26. 3. 2014)
Podívejte se na nový díl filmového magazínu Aktuálně.cz WTF...? What The Film. Najdete v něm dosud neuveřejněné záběry z nového filmu Víta Klusáka Dělníci bulváru. (Vydáno 26. 3. 2014) | Video: What the Film

A podobně se můžeme ptát, kdo koho víc využil v prvním dílu nové série dokumentárního cyklu Český žurnál. Posloužila Vítu Klusákovi excentrická postava šéfa bulvárního serveru Extra.cz Pavla Novotného, aby dosáhl svých tvůrčích záměrů? Nebo si jeden z nejznámějších českých bulvárních novinářů udělal úžasnou reklamu? Pravda je taková, že v obou případech jde o oboustranně výhodnou symbiózu.

Manipulovat netřeba

V reakcích na předchozí Klusákovy (a Remundovy) filmy se občas objevovaly výtky, že autor své hrdiny manipuluje k něčemu, k čemu by se normálně nepropůjčili (tykadlový řidič Smetana by například sám nepřepadl Petra Nečase v přestrojení za člena televizního štábu). Pavel Novotný je ale vůči jakékoli autorské manipulaci imunní hlavně proto, že otevřeně deklaruje, že je ochotný propůjčit se k čemukoli.

Dělníci bulváru.
Dělníci bulváru. | Foto: Česká televize

Novotný si vybudoval mediální image přidrzlého šaška, který trousí silácké řeči a nehoráznosti a frackovsky se vysmívá celebritám, kolegům z branže i svým čtenářům, které opakovaně nazývá debilními Čecháčky. Sám se sebeironicky tituluje termíny jako mrdka nebo „koktavej zmrd“, chvástá se, že ho vyhulí jakákoli celebritka za příslib účasti v jeho pořadu (pokoutně natočená scénka s Kateřinou Kristelovou míru jeho vlivu nepřímo potvrzuje) a tvrdí, že ho baví ta moc, kterou nad lidmi má.

Klusák dobře pochopil, že Dělníky bulváru musí postavit hlavně na osobě Pavla Novotného. I když já osobně bych šel ještě dál a vzdal se ve střižně mnoha dalších vedlejších motivů. Zbytečně velkou část stopáže se děj přelévá z redakce na večírky a plesy – od Džambulčina samozvaného ochránce Zdeňka Macury po zvláštně afektovanou redaktorku Olgu Path Štiplovou, která na akcích české smetánky hledá – jak sama říká – krásu.

Podívejte se na třetí díl filmového magazínu What the Film.
Podívejte se na třetí díl filmového magazínu What the Film. | Video:

Rytmus filmu rozbíjejí tři hypnotická intermezza podbarvená hudbou Michaela Nymana. Vidíme v nich jezdící linku se suši nebo detail na tác s několika puštěnými vibrátory. Mají sondu do světa bulvárních médií zasadit do širšího kontextu naší narcistní éry.

Ale takovou hloubku zase Dělníci nemají. O mechanismech fungování bulváru neříkají nic moc pronikavého, i když Vít Klusák i v těchto pasážích potvrzuje, že jeho smysl pro ironii, údernou zkratku a výstižný detail nemá v českém dokumentu moc konkurentů.

Jak se stát součástí orgií?

O společnosti tak vypovídá film hlavně skrze Novotného a jeho sebedestruktivně manické ego, které svému majiteli vyneslo hvězdný společenský status. Je to cynický hédonista bez skrupulí, který radostně vydělává na nízkých pudech lidí, kterými pohrdá. Vít Klusák ho alespoň podobnou optikou prezentuje, a to včetně velmi otevřených scén ze soukromí, z nichž vyplývá, že Novotného blízcí nejsou z jeho kariéry vůbec nadšení.

Dělníci bulváru.
Dělníci bulváru. | Foto: Česká televize

Novotného naprostá otevřenost vůči filmaři s takovou pověstí provokatéra je jedním z nejzajímavějších elementů filmu. Sám režisér říká, že si jeho hrdina nekladl žádné podmínky a pustil si kameru k tělu tak, jak to u žádného z aktérů svých dokumentů nezažil. Exhibicionismus je zkrátka nedílnou součástí Novotného image, bez níž by se jeho mediální obraz rozpadl na kousky.

Jedna ze závěrečných scén Dělníků bulváru, která zachycuje casting na redaktora Extra.cz, mi vzdáleně připomněla Scorseseho Vlka z Wall Street. Uchazeči defilují jeden za druhým a Pavel Novotný je upozorňuje, že se budou muset vzdát všech svých morálních zásad. Nikdo tím nevypadá být nějak zvlášť pohoršen. Pro vstup do světa bulváru jsou evidentně ochotni vzdát se čehokoli.

Dělníci bulváru.
Dělníci bulváru. | Foto: Česká televize

Stejně v pointě Scorseseho filmu visí účastníci kurzu Jordana Belforta usvědčenému defraudantovi na rtech a touží z jeho úst vyčíst recept na to, jak se stát součástí světa nekonečných orgií a bláznivých večírků, v němž byl Belfort léta nekorunovaným králem.

Novotný pravděpodobně tolik nefetuje a nepaří a hlavně neokrádá své důvěřivé spoluobčany. Prezentuje se ale podobně sebestředně a cynicky jako Belfort ve své zfilmované biografii. A stejně jako Martin Scorsese svého hrdinu polopaticky nehodnotí, drží se zkrátka v hodnocení i Vít Klusák. Jestliže je Belfort typickým reprezentantem amerického snu, který se nějak pokazil, Dělníky bulváru lze brát jako konzistentní pokračování Klusákovy filmografie, která už od debutu zkoumá, co obnáší český sen.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy