RECENZE Milujte své Památkáře. Jsou pomalí, ale důmyslní

Radomír D. Kokeš
3. 3. 2014 16:46
Památkáři George Clooneyho jsou až překvapivě nehollywoodští. Nabízejí záměrně pomalejší, nevelkolepou a pro zdánlivě nepodstatné cíle se obětující odyseu několika chlapíků s vyšším věkovým průměrem.
George Clooney (Památkáři).
George Clooney (Památkáři). | Foto: Cinemart

Recenze - Věřím, že většinu z vás nijak nepopudím tvrzením, že George Clooney patří mezi významné autorské figury v současném hollywoodském filmu. Je všestranný herec (od žánrových figur až po psychologicky nevypočitatelné a morálně nezařaditelné postavy), odvážný producent (financoval nejeden umělecky progresivní projekt jako Svěrací kazajka, Syriana, Temný obraz nebo Američan, ne ve všech si přitom zahrál), scenárista (napsal si tři vlastní filmy, na Gravitaci se spolupodílel) a zejména mimořádně talentovaný režisér.

Právě uvádění Památkáři jsou přitom už jeho pátým celovečerním dílem. Předtím natočil špionážní hříčku Milujte svého zabijáka, brilantní dokudrama Dobrou noc a hodně štěstí, významově vrstevnaté Tvrdé palice a politickou alegorii Den zrady.

A kdo všechny ty filmy viděl, pravděpodobně si povšimnul šíře využitých stylistických postupů, žánrových vzorců, vyprávěcích strategií i variovaných uměleckých tradic – jinak řečeno, Clooney s každým dílem testuje další filmařské možnosti.

Není proto překvapivé, že i Památkáři se nastaveným očekáváním poněkud vymykají.

Nemají nic společného s Hanebnými pancharty!

Film je o skupince zestárlých outsiderů cestujících v poslední fázi druhé světové války zpustošenou Evropou, kdy jejich cíle jsou vůči dominantním spojeneckým zájmům přinejmenším souběžné: zachraňují nacisty uloupená umělecká díla.

Podívejte se na ukázku z filmu Památkáři.
Podívejte se na ukázku z filmu Památkáři. | Video:

Předně je třeba upozornit, že film se nijak nepodobá a především v žádném ohledu nechce podobat Hanebným panchartům – a naprosto nechápu, odkud se tato intelektuálně nesmělá výtka bere. Ano, možná to „na Pancharty nemá“, protože to na ně „chce mít“ asi stejně jako na Terminátora, Bena Hura nebo Krtka a autíčko.

Jestli se něčemu Památkáři vzdáleně podobají, jsou to evropské komedie typu Sedmé roty, ale než bych je k něčemu přirovnával stejně mimózně, jako to dělají kritici a fanoušci, jejichž znalost dějin kinematografie začíná v lepším případě s Hvězdnými válkami, v horším případě s Matrixem, v nejhorším případě Pánem Prstenů, raději se zaměřím na to, „jací Památkáři jsou“, než „jako co Památkáři jsou“. A počítám, že s hodnocením „fakt dobří“ si nevystačím.

Riskovali život pro múzy

Památkáři jsou především překvapivě nehollywoodští, protože (a) pracují s relativně střídmě psychologicky načrtnutými členy hrdinského kolektivu, (b) využívají střípkovitého epizodického vyprávění svazovaného jen pátracím rámcem a volnými nezakotvenými motivy dodávajícími příběhu na dojmu soudržnosti (gentský oltář, napravení alkoholika, ukradená bruggská Madonna, uprchlý pařížský nacista, kravata), (c) nemají jednoznačný cíl, posilují dojem vykořeněnosti hrdinů z válečného dění, využívají nudy všednodennosti.

Památkáři
Památkáři | Foto: Cinemart

Zatímco válka a posuny spojeneckých vojáků představují onen velký příběh s velkým cílem, Památkáři zcela záměrně nabízejí pomalejší, nevelkolepou a pro zdánlivě nepodstatné cíle se obětující odyseu několika chlapíků s vyšším věkovým průměrem.

Hned několikrát film nabízí otázku, zda má cenu riskovat život pro něco tak „malého“ a „bezvýznamného“ jako umělecké dílo – znáte to, ve válce mlčí múzy. Jistě, jen ono dobrodružství bude vedle velké a důležité historie podobně „malé“ a „bezvýznamné“: rozhodně ale stojí za odvyprávění.

Clooney využívá kolektivního hrdinu, kterého vysílá nejen do různých koutů Evropy, ale zároveň do různých žánrových tradic, různých temp vyprávění a různých poměrů mezi tragikou a komikou či vážným a nevážným, kdy mezi jedním a druhým jsou vyprávěcí situace nezřídka během několika sekund schopny přepnout.

Památkáři
Památkáři | Foto: Cinemart

Některé postavy se ocitají ve špionážně-milostném příběhu (s moc pěkným motivem obrazu navrátivšího se do bytu, jehož obyvatelé se na rozdíl od něj zřejmě nevrátí už nikdy), jiné v dramatu o nalezení vlastní důstojnosti skrze na první pohled pošetilou obranu chrámové sochy (s moc pěkným motivem dvojího vyprávění skrze čtení dopisu), další na cestě se smutným koncem (s moc pěkným motivem přechodu od kýčovité scény s koněm k válečné řeži) a další v absurdní komedii o dvou sucharech působících na válečné cestě dokonale nepatřičně (s moc pěknými motivy vánočního přání a dvou různých setkání s nepřítelem).

Filmařská hravost a sympatická nevážnost

V závěrečném aktu svého filmu pak Clooney všechny hrdiny opětovně shromáždí, ale nespojitou výstavbu děje neopustí. Důmyslně přepíná mezi různými prostory, mezi různými časy a mezi různými mody vyprávění (např. bolestivý moment požáru, vstupy oficiálního zpravodajství, křížový střih v závěru).

Památkáři
Památkáři | Foto: Cinemart

Z hlediska velkých dějin „bezvýznamná“ dobrodružství „bezvýznamných“ hrdinů pro „bezvýznamná“ umělecká díla jsou očividně strukturovaná současně coby alternativa vyprávěcích způsobů i filmařských tradic, které se k vyprávění oněch velkých příběhů velkých hrdinů s velkými cíli využívají.

V důsledku je dějová výstavba jako taková potom pochopitelně motivicky rozvolněnější, tematicky různorodější a vypravěčsky neuspokojivější. Ale to všechno koneckonců reflektují samy postavy s vlastními hrdinstvími, pro něž válka končí příznačně později než pro všechny ostatní…

Končí pro ně totiž až během roztomilé pocty filmařským klišé během záměrně sebeironické až parodické scény záchrany na poslední chvíli, kdy prchají před ruskou armádou.

Památkáři
Památkáři | Foto: Cinemart

Jako umělecký celek je Clooneyho poslední film bezesporu méně vycizelovaný než jeho předchozí režijní díla: střídání mezi dobrodružstvími party ne-hrdinů a mezi výpovědí o kulturně-definiční roli umění je občas trochu násilné, podobně jako je snad až příliš očividná strukturně scelující funkce dopisů, sochy a gentského oltáře. Podobně jako u snímku Dobrou noc a hodně štěstí mě ale neustále napadalo, že jsem podobný film fakt dlouho neviděl a že jsem podobný film fakt rád zase jednou viděl.

Památkáři (75 %)

Památkáři

Jako umělecký celek jsou Clooneyho Památkáři bezesporu méně vycizelovaný než jeho předchozí režijní díla. Ale podobně jako u snímku Dobrou noc a hodně štěstí mě neustále napadalo, že jsem podobný film fakt dlouho neviděl a že jsem podobný film fakt rád zase jednou viděl. Za Clooneyho projekty je zkrátka a dobře vidět filmařská hravost, sympatická nevážnost ve vztahu ke svému uměleckému egu, obdivuhodná upřímnost ve vztahu k zpracovávanému tématu a důvěra poskytovaná hereckým kolegům.

Za Clooneyho projekty je zkrátka a dobře vidět filmařská hravost, sympatická nevážnost ve vztahu ke svému uměleckému egu, obdivuhodná upřímnost ve vztahu k zpracovávanému tématu a důvěra poskytovaná hereckým kolegům.

Můžete sice občas brblat, že některým členům týmu Památkářů ty umělce a akademiky tak úplně nevěříte (což může být ale způsobeno i tím, že se jinak mezi nikým jiným než mezi umělci a akademiky nepohybujete), ale stejně je paráda strávit hodinu a tři čtvrtě s Clooneyem, Murrayem, Balabanem, Goodmanem, Damonem a jako vždy okouzlující Blanchettovou.

A pokud jde o mě, bez jakéhokoli váhání a s vědomím všech nedostatků jsem připraven se do kina na pouť s bandou Památkářů vydat nejméně ještě jednou.

Památkáři (The Monuments Men). USA, 2014, 119 min. Režie: George Clooney. Hrají: Matt Damon, George Clooney, Cate Blanchett, Bill Murray, John Goodman, Jean Dujardin, Hugh Bonneville, Bob Balaban, Sam Hazeldine, Justus von Dohnányi, Lee Asquith-Coe, Luc Feit, Dimitri Leonidas, Alexandre Desplat, Udo Kroschwald, Zahary Baharov, Serge Hazanavicius, Grant Heslov.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zaútočili na dívčí školu v Nigérii, podle učitele unesli 300 studentek

Ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie neznámí pachatelé unesli skupinu školáků. S odvoláním na sdělení mluvčího místního guvernéra o tom informovala agentura Reuters. Podle jednoho z učitelů jde o 300 studentek.

Policie dosud na žádost o komentář nereagovala. V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Nynější únos je druhý za necelé dva týdny.

Neznámí ozbrojenci minulý týden při nočním útoku na internátní školu v nigerijském státě Niger zabili studenta a unesli 42 lidí včetně 27 školáků. Dosud je nepropustili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy