FOTO Hledači obrazů uloupených nacisty vyrážejí do Evropy

FOTO Hledači obrazů uloupených nacisty vyrážejí do Evropy
Památkáři (Cate Blanchett).
Památkáři
Památkáři
Památkáři
Foto: Cinemart
Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 1. 2014 20:15
Nejnovější režijní počin George Clooneyho Památkáři se pyšní spoustou hereckých hvězd i originálním příběhem.

Fotogalerie - Památkáři se v Evropě poprvé objevili v oficiálním programu 64. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale (6. - 16. února). Premiéru tam měli mimo soutěž 8. února, do českých kin vstoupili 27. února.

Novinka režiséra a herce George Clooneyho je historický snímek, téma je ovšem přinejmenším pro Německo nanejvýš současné. Pojednává totiž o hledačích uměleckých děl ukradených nacisty.

"Tehdejší krádeže umění jsou ve světle nedávného nálezu v Mnichově aktuálnější než kdy dřív," připomněl prezident festivalu Berlinale Dieter Kosslick odhalení cenné sbírky více než 1400 obrazů mistrů moderního malířství v bytě osmdesátiletého Cornelia Gurlitta, které nejspíš z velké části patřily k dílům zabaveným nacistickým režimem.

Clooneyho dobrodružný snímek líčí příběh zvláštní jednotky složené z ředitelů muzeí, kunsthistoriků a kurátorů, kteří měli za druhé světové války z pověření Spojenců získat zpět významné umělecké předměty ukradené nacisty a zachránit je před zničením.

"Památkáři konečně představí toto zatím málo známé téma publiku po celém světě," poznamenal Kosslick.

Podle něj se po válce do zemí původu vrátilo přes pět milionů kulturních děl ukradených nacisty. Další tisíce v hodnotě miliard dolarů se ale stále pohřešují. "Památkáři se tak trefují do aktuálního tématu," uvedl šéf berlínského festivalu.

Hlavní role v této americko-německé koprodukci vedle režiséra ztvárnili slavní hollywoodští herci Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy