Poslední velkorozpočtový film roku. Wonder Woman 1984 uvidí Američané on-line

Reuters Kultura Reuters, Kultura
19. 11. 2020 14:09
Superhrdinský film Wonder Woman 1984 bude mít na Boží hod vánoční simultánně premiéru v těch amerických kinech, která jsou otevřená, a na streamovací službě HBO Max. V důsledku pandemie koronaviru autoři zvolili netradiční způsob, jak očekávaný snímek uvést.
Film Wonder Woman 1984 se odehrává v 80. letech, hlavní roli ztvárnila Gal Gadotová. | Video: Vertical Ent.

Studio Warner Bros., které titul s odhadovaným rozpočtem 200 milionů dolarů vyrobilo, chce novou Wonder Woman promítat v kinech v těch zahraničních zemích, kde služba HBO Max není dostupná. Snímek by tak na velkém plátně mohli vidět i Češi, práva na distribuci má zdejší společnost Vertical Ent.

"Řešíme s Warner Bros., jakou strategii zvolíme v Česku. V tuto chvíli je premiéra Wonder Woman 1984 stále naplánovaná na 24. prosince," upřesňuje Alice Hubová z Vertical Ent., která stejně jako ostatní distribuční společnosti čeká, zda česká vláda tou dobou povolí otevření kin.

Souběžné uvedení v těch amerických a na streamovací službě je nezvyklé. "Pro film s takovýmto rozpočtem je to bezprecedentní," zdůrazňuje Jason Kilar, šéf konglomerátu WarnerMedia, který vlastní Warner Bros. stejně jako firmu HBO. Majitelem WarnerMedia je telekomunikační společnost AT&T.

Dosud platil úzus, že film má premiéru v kinech a nejdříve zhruba po 75 dnech se může dostat do nabídky streamovacích služeb nebo na nosiče DVD a Blu-Ray. Nyní jsou ale kvůli pandemii koronaviru v nejlidnatějších amerických městech New York a Los Angeles, kde dohromady žije odhadem 12,3 milionu lidí, kina zavřená.

V některých dalších městech sice fungují, prodávají však omezený počet vstupenek a diváci musí dodržovat nařízení epidemiologů. "Uvědomujeme si, že spousta zákazníků do kina nemůže kvůli pandemii, a proto jsme hledali způsob, jak by se na film také mohli podívat," dodává Ann Sarnoffová, předsedkyně správní rady Warner Bros.

Wonder Woman 1984, v níž hlavní roli ztvárnila izraelská modelka a herečka Gal Gadotová a kde dále účinkují Chris Pine nebo Kristen Wiigová, měla do kin původně přijít v létě. Hollywoodská studia však většinu nejočekávanějších titulů odsunula na příští rok kvůli pandemii koronaviru. Postupně tak i Wonder Woman 1984 stihlo několik odkladů.

Jedná se o poslední velkorozpočtový akční snímek, který letos diváci uvidí. Další očekávané blockbustery jako Black Widow, Rychle a zběsile 9 nebo bondovku Není čas zemřít studia odložila na příští rok.

Režisérka předchozího i nového dílu Wonder Woman Patty Jenkinsová se přimlouvala za uvedení v kinech. Nově dosažený kompromis však vítá.

"V jistou chvíli se musíte rozhodnout a podělit o jakoukoliv lásku a radost, které máte," napsala na Twitteru režisérka, jež doufá, že Wonder Woman 1984 divákům "o Vánocích přinese alespoň trochu radosti a úlevy".

Herečka Gadotová dodává, že uvést Wonder Woman 1984 simultánně v kinech a na HBO nebylo snadné rozhodnutí. "Nikdy by nás nenapadlo, že budeme muset s premiérou otálet tak dlouho," připustila na Twitteru.

Šéf společnosti WarnerMedia Kilar je přesvědčen, že dosažený kompromis vyjde vstříc divákům, provozovatelům kin i studiu, které snímek vyrobilo.

Na HBO Max bude film dostupný po dobu jednoho měsíce a služba si za jeho zhlédnutí nehodlá účtovat extra poplatek, upřesňuje americká CNN.

WarnerMedia se v USA snaží přilákat více diváků ke své placené službě HBO Max, kterou spustila v květnu a jejíž předplatné stojí měsíčně 15 dolarů, v přepočtu zhruba 333 korun. HBO Max na americkém trhu konkuruje videotékám, jako je Netflix, Amazon Prime či Disney+. V Česku televize HBO nadále provozuje videotéku HBO GO.

Wonder Woman 1984 navazuje na tři roky starý snímek Wonder Woman, který celosvětově utržil 821,8 milionu dolarů. Od pokračování se dle CNN očekávalo, že by jeho tržby mohly překročit hranici miliardy dolarů.

Server Variety.com uvádí, že za normálních okolností by kina nesouhlasila s promítáním snímku, který je zároveň dostupný on-line. Zavedené distribuční modely se však v Hollywoodu letos po desítkách let mění. Tento týden společnost Universal Pictures uzavřela dohodu již s druhým americkým řetězcem kin Cinemark, která jí umožní uvádět snímky on-line dříve než několik měsíců po premiéře v kinech.

Warner Bros. se již před čtyřmi měsíci pokusili dostat diváky zpět do kin na thriller Tenet režiséra Christophera Nolana. Snímek však celosvětově utržil jen 363 milionů dolarů, z toho v USA, kde má studio nejvyšší marže, pouhých 56 milionů, a studio tak na něm nejspíš prodělalo, doplňuje deník New York Times.

Podle něj lze nynější rozhodnutí uvést Wonder Woman 1984 souběžně v kinech a na HBO Max číst tak, že firma je připravená i na této novince prodělat, alespoň chce však jejím prostřednictvím oslovit nové předplatitele HBO Max. Ta od květnového spuštění zatím nedosahuje uspokojivých výsledků, má 38 milionů předplatitelů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy