Plexiskla a telemosty. Hollywood vymýšlí, jak obnovit premiéry na červeném koberci

Kultura AFP, Kultura
19. 5. 2020 12:54
K Hollywoodu neodmyslitelně patří slavnostní premiéry filmů na červeném koberci. Jenže situace, kdy celebrity zdraví stovky fanoušků a fotografové se tlačí, aby pořídili nejlepší záběr, představuje mimořádné riziko v době šíření koronaviru.
Vizualizace filmových premiér na červeném koberci při dodržení minimálních rozestupů.
Vizualizace filmových premiér na červeném koberci při dodržení minimálních rozestupů. | Foto: 15|40 Productions

Jak píše agentura AFP, marketingoví odborníci z Hollywoodu již vymýšlejí soubor pravidel a opatření, díky nimž by bylo možné červené koberce opět rozvinout - a to nejpozději v červenci, kdy budou mít premiéru očekávané filmy jako Tenet režiséra Christophera Nolana.

"Než se stalo to, čím teď procházíme, červené koberce byly o získání pozornosti a srocování co největších davů, které pak sdílejí své zážitky s dalšími lidmi," vysvětluje Elizabeth Tramontozziová, výkonná viceprezidentka přední hollywoodské společnosti zajišťující filmové premiéry 15|40 Productions. "Teď to bude vypadat jinak," varuje.

15|40 Productions ročně zorganizuje okolo 350 akcí, například vloni v New Yorku replikovali část kulis ze seriálu Hra o trůny pro premiéru závěrečné epizody nebo produkovali velkolepé propagační akce pro Disneyho na proslulé losangeleské ulici Hollywood Boulevard.

Od poloviny března, kdy se začala šířit nemoc covid-19, se však žádné filmové premiéry nekonají. A pracovníci firmy vymýšlejí, jak by společenské akce mohly vypadat v nejbližší době. Součástí konceptu jsou například plexiskla oddělující filmové hvězdy od novinářů a fotografů, odstíněné budky, kde budou celebrity poskytovat rozhovory prostřednictvím telemostu, nebo speciální zóny, kde herci přes obrazovku pozdraví vybrané fanoušky.

Do kin, která musí dodržet minimální rozestupy mezi diváky, bude doprovod chodit samostatnou uličkou, aby se po červeném koberci prošel jen co nejmenší počet celebrit. Zvažuje se přítomnost zdravotníků, kteří by všem povinně měřili teplotu, a nutností bude za každou cenu udržet fanoušky v bezpečné vzdálenosti, doplňuje časopis Hollywood Reporter.

"Musíme kolem sebe vytvořit hradbu, aby se na chodníku nesrocovali přihlížející," popisuje Craig Waldman, prezident 15|40 Productions, podle nějž budou červené koberce z bezpečnostních důvodů "o trochu širší a delší" než dosud. "Cílem je omezit počet těch, kteří po koberci půjdou, a dát novinářům lepší příležitost získat materiály, pro které na premiéry chodí," dodává.

Podle agentury AFP je nepravděpodobné, že by po premiéře následoval tradiční opulentní večírek - alespoň ne v nejbližších měsících. Tato praxe se nejspíš nevrátí, dokud nebude existovat vakcína na nemoc covid-19. "Bufety jsou passé," přitakává na dotaz Hollywood Reporteru Waldman, podle nějž je ale možné například oddělit plexisklem catering, který by vyráběl a speciálně balil jídlo pro konkrétní hosty.

Změní se také způsob propagace. Internetové videotéky jako Netflix nebo Amazon Prime už začaly pořádat takzvané virtuální junkety, kdy novináři s herci hovoří přes telemost. To je podle Hollywood Reporteru výrazně levnější než tradiční setkání novinářů s herci v hotelech, a tak zejména nezávislé společnosti mohou u tohoto modelu již zůstat.

Firma 15|40 Productions konkrétně vymyslela přenosné mobilní studio v dodávce, které lze dopravit až k filmovým hvězdám domů a uvnitř vybavit potřebnými rekvizitami vždy z daného filmu nebo seriálu, který se propaguje.

Stejně tak společnost rozvíjí koncept takzvaných drive-in premiér, kde by celebrity přijely v autě a zaparkovaly v pomyslné první řadě autokina, ale po celou dobu neopustily vůz.

Podle doktora Davida B. Aguse z Institutu transformativní medicíny Lawrence J. Ellisona při soukromé Univerzitě Jižní Kalifornie nelze vyloučit, že přítomnost na červeném koberci bude podmíněná negativním testem na covid-19. "Ať uděláme cokoliv, Hollywood je pořád vnímám jako lídr. Může ostatním státům i zbytku světa ukázat, jakou cestou se vydáme," věří Agus.

Většina nejočekávanějších filmů letošního roku byla odložena do doby, než také v USA začnou znovu hrát kina. Marketingoví odborníci už se těší, až budou moci znovu využít tradiční kina jako historické TCL Chinese Theatre na ulici Hollywood Boulevard. "Upřímně, lidé už jsou unavení z toho, že nesmějí vycházet," tvrdí Waldman z 15|40 Productions.

Ten sice chápe, že filmové premiéry nejsou prioritou v době, kdy lidé stále umírají na covid-19 a v USA roste nezaměstnanost, přesto podle něj zábava a sport mohou poskytnout potřebné rozptýlení. "Lidé už jsou hladoví po nějakých známkách návratu k normálu," dodává prezident firmy.

Zřejmě prvním velkým testem budou novinky společnosti Warner Bros., která 17. července uvede velkorozpočtový snímek Tenet režiséra Christophera Nolana, autora Temného rytíře nebo thrilleru Počátek, a 14. srpna do kin pošle novou Wonder Woman 1984. 20. září by se pak mělo konat tradiční udílení televizních cen Emmy, připomíná časopis Hollywood Reporter nejbližší hollywoodské milníky.

Christopher Nolan podle agentury AFP lobbuje za to, aby jeho dílo bylo prvním hitem po znovuotevření kin.

"Doufáme, že se to podaří. K tomu filmu se upírá značná pozornost," říká Craig Waldman. "Strávili jsme hodně času tím, abychom vymysleli tato opatření, abychom vytvořili pracovní prostředí, které bude bezpečné. Všichni se chceme vrátit do práce," dodává Waldman, který ve své firmě dál platí všech 37 zaměstnanců, přestože od března nemá příjmy. "Pracujeme v oboru 40 let, a tak víme, že teď se musíme změnit. Musíme tuhle bouři ustát a vrátit se plní svěžích nápadů," dodává Waldman.

Film Tenet začnou česká kina promítat 16. července. | Video: Vertical Ent.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy